Генерална дирекция Права на човека и върховенство на закона на

...
Генерална дирекция Права на човека и върховенство на закона на
Коментари Харесай

Съветът на Европа: Ако България признае имотите на Симеон за държавни, той ще връща обезщетението

Генерална дирекция „ Права на индивида и господство на закона " на Съвета на Европа, отдел „ Изпълнение на правосъдните решения на Европейския съд по правата на индивида (ЕСПЧ) " даде безапелационен отговор на въпроса дали присъденото обезщетение от 1 635 875 евро по делото „ Сакскобургготски и Хробок " предстои на връщане. Ако българският съд дефинитивно реши в интерес на страната делото за собствеността на 16 500 дка гори, жалбоподателите ще са длъжни да върнат изплатеното им обезщетение, изясняват от съдебна експертиза. Отговорът е изпратен и до отбраната на Симеон Сакскобургготски.

На 18 януари т.г. на първа инстанция Софийският областен съд напълно почете исковете на страната за собствеността на 16 500 дка рилски гори, само че решението му не е дефинитивно.

Затова след решение на Министерския съвет присъденото от Европейски съд по правата на човека обезщетение бе преведено на Сакскобургготски и Хробок. В същото време държавното управление посредством процесуалните си представители от Министерство на правосъдието прикани отдела по осъществяването в публично писмо да изясни какви са отговорностите на страната и обвързваните с тях насрещни отговорности на жалбоподателите във връзка с заплащането на присъденото обезщетение. Повод дадоха обществени изказвания на отбраната на Сакскобургготски.

По делото „ Сакскобургготски и Хробок против България " Европейски съд по правата на човека отхвърли като неприемливи по-голямата част от недоволствата на жалбоподателите и откри нарушавания на член 1 от Протокол № 1 (защита на собствеността) и на член 6 § 1 от Конвенцията за отбрана на правата на индивида и главните свободи (достъп до съд) единствено във връзка с две недоволства, свързани с наложения през 2009 година от Народното събрание (НС) мораториум. А точно: че мораториумът нарушава правата им на държатели на горски площи, тъй като работи прекомерно дълго и не предстои на обжалване пред съд (чл. 1 от Протокол № 1 ). Другото почетено недоволство е, че жалбоподателите не са могли да апелират пред съд решението на Народно събрание в частта за мораториума върху разпореждането и комерсиалното прилагане на парцелите (чл. 6).
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР