Европейската нощ на музеите ще се проведе тази вечер 14

...
Европейската нощ на музеите ще се проведе тази вечер 14
Коментари Харесай

Нощ на музеите с вход свободен днес


Европейската нощ на музеите ще се организира довечера 14 май 2022 година Отново най-обичаните културни институции в цяла Европа ще отворят гратис вратите си от рухването на нощта до среднощ.

Обиколки и лекции с екскурзовод, занимателни обиколки, работилници, прожекции, дегустации, излъчвания онлайн, изключителни събития ще дадат на необятната аудитория музейно преживяване, което е по едно и също време приятелско и занимателно. Тази година ще се организира 18-то издание на събитието.

Пловдивските музеи ще вземат участие още веднъж с забавна стратегия, вход свободен и удължено работно време.

 Ето какво може да видите!

Регионален етнографски музей – Пловдив;

Адрес: ул. „ Д-р Стоян Чомаков “ № 2, гр. Пловдив;

Часове със свободен достъп на 14 май:  от 18.00 до 23.00 часа.

Интернет уебсайт: https://www.ethnograph.info/;

Facebook страница: https://www.facebook.com/remplovdiv/;

Тел: 032/ 625 654.;

Постоянна експозиция: показва бита и културата на популацията от Пловдивски район през епохата на Възраждането;

Име на галерия: „ Престилката – знак и апотропей “, галерия на Регионален етнографски музей – Пловдив;

„ Мильо Маринов Балтов. Романтичният облик на вярата. 150 години от рождението на художника “, галерия на Исторически музей – Стрелча

Специално събитие: Дефиле „ Вино и гурме;

Регионален природонаучен музей – Пловдив;

Адрес: гр. Пловдив, ул. Христо Г. Данов 34;

Часове със свободен достъп на 14 май:  от 18,00 до 23,00 часа.

Интернет уебсайт: rnhm.ogr;

Facebook страница: RegionalNaturalHistoryMuseumPlovdiv;

тел: 032633096;

Постоянна експозиция: Експозицията на музея без Планетариум и зала „ Тропик “ ;

Регионален исторически музей – Пловдив;

1. Експозиция „ Съединение на България от 1885 година ” на площад „ Съединение ” 1;

2. Експозиция „ Българско Възраждане ” на ул. „ Цанко Лавренов ” 1;

Часове със свободен достъп до двете експозиции на 14 май: от 18:00 до 23:30 часа.

Интернет уебсайт: http://historymuseumplovdiv.org/ ;

Facebook страница: https://www.facebook.com/rimplovdiv ;

тел: +35932629409 ;

Постоянна експозиция: „ Съединение на България от 1885 година ”;

Име на галерия: „ Яйцето ”;

Специално събитие: изложбата „ Яйцето ”.

Тя е специфичната самодейност на Регионален исторически музей – Пловдив за Международния ден на музеите (18 май) и Европейската нощ на музеите (14 май) и показва персоналната сбирка от яйца на доктор Ваня Велкова и културни полезности от фонда на Регионален исторически музей – Пловдив. Изложбата ще бъде открита с обществена лекция от доктор Ваня Велкова и музикална стратегия. 

За другите нации яйцето е знак на ново начало, нов живот, раждане, християнство, възкресение, величие, изобилие, безконечност, мощ, здраве, обич, дете… То е обект, разгръщащ безкрайната фикция на хората, които го трансформират както в произведение на националното, по този начин и в произведение на модерното изкуство. Яйцето е обреден предмет със мощна символика, която идва от дълбока античност и продължава в бъдеще. С него са свързани обичаи и празници по целия свят.

Богатата сбирка на доктор Ваня Велкова е неповторима по себе си и за първи път ще бъде показана в България. Тя включва над 370 яйца от 60 страни на 6 континента. Сред тях са същински птичи яйца – от кокошка, патица, пуйка, гъска, токачка, пъдпъдък, щраус, паун, гълъб, араукана, ему, нанду, гилемот, които са украсени посредством разнообразни техники. Колекцията включва и яйца, направени от разнородни материали, измежду които стъкло, метал, камък, кехлибар, кристал, седеф, рог, вълна, керамика, восък, порцелан, хартия, шишарка, плява, мрамор, вулкан, фосили, юта, бамбук, маслиново дърво, махагон, злато, капиз, полускъпоценни камъни, перли и други.

Културните полезности от фонда на Регионален исторически музей – Пловдив, които също ще бъдат включени в изложбата, са великденски яйца, подарени през 1939 година на кмета на Пловдив Божидар Здравков от цар Борис III и кралица Йоанна.

В допълнение посетителите ще имат опция да видят и любопитен снимков материал, принадлежности и материали за накичване на яйца, както и мултимедийна презентация.

Д-р Ваня Велкова живее в Германия. Занимава се с преподавателска активност. Кореспондент е на български медии в България и чужбина. Автор е на стотици изявления. Тя е съпродуцент на филми, а също донор и колекционер. От години учи както българския фолклор, по този начин и фолклора на доста други нации по света. Нейни сбирки са взели участие в редица изложения в България и чужбина. Носител е на многочислени награди, измежду които грамота и незабравим орден „ Българино, знай своя жанр и език! ”, грамота от Регионален исторически музей – Пловдив за заслуги и принос за запазване историческата памет на Пловдив, показана е в личностната енциклопедия „ Изявени пловдивчани ” и е притежател на оценката „ Българка на годината “ през 2016 г. 

РЕКОНСТРУКЦИИ НА НОСИЯТА И ЛИКА НА ХАДЖИ ДИМИТЪР

На 14 май 2022 година, по време на Европейската нощ на музеите, Експозиция „ Българско Възраждане ” ще получи извънредно забавно подаяние от съдружие „ Хайдути ” – реконструираната носия на Хаджи Димитър. Носията е реконструирана по фотография от терзията Иван Гърбача, направата е лишила един месец, дрехата е шита на ръка и са употребявани само достоверни материали – 12 метра шаяк и 200 метра шнур.

„ Коленете на потурите имат орнаменти от шнур, както и богата декорация към джоба и глезените. Чепкенът е къса връхна дреха, на която ръкавите са свободни, стоешком като криле откъм гърба и давайки храбър тип на нашите хайдути. Всичко шия на ръка, не употребявам шевна машина“, описа Гърбача.

Преди 2 години Сдружение „Хайдути“, подариха на музея в Кюстендил хайдушката носия на дядо Ильо челник, също скроена и ушита на ръка от майстора терзия.

Главата на манекена, на който ще бъде показана носията, съставлява 3D реорганизация на лика на Хаджи Димитър. Посетителите ще могат да видят и да се снимат с дарението, което след това ще стане част от непрекъснатата експозиция „ Българско Възраждане ” на Регионален исторически музей – Пловдив. 

Регионален археологически музей – Пловдив;

Адрес: гр. Пловдив, пл. „ Съединение “ № 1;

Музеят ще работи с вход от 10:00 до 18:00 ч.

Безплатно ще е специфичното събитие, което е планувано за случая.)

Интернет уебсайт: www.archaeologicalmuseumplovdiv.org;

Facebook страница: www.facebook.com/ram.plovdiv;

тел: 032 63 31 06 – Връзки с обществеността

032 62 43 39 – експозиция;

Постоянна експозиция: Древните култури в района на Пловдив (VI хиляди прочие Хр. – XIV в. сл. Хр.);

Име на галерия: Представяне на оригинала на Панагюрското златно съкровище;

Специално събитие:

Безплатна тематична сказка „ Панагюрското златно богатство “,

от 11:30 до 12:00 часа

от 15:00 до 15:30 часа;

„Регионален археологически музей – Пловдив  празнува 140 години от основаването си с разкриване на четири изложения и издаване на годишник. Изложбите са завладяващи и сигурно ще оправдаят интереса на всички фенове на античното минало:

1.      Панагюрското златно богатство – оригиналът (10 май – 12 юни 2022 г.)

2.      Открития – 2021 (18 май – 4 септември 2022 г.)

3.      Спомен за музея (15 септември – 23 октомври 2022 г.)

4.      Античен хамбар от Небет тепе, Пловдив (4 ноември 2022 – 28 февруари 2023 г.).

 До края на годината ще бъде отпечатан и Юбилейният годишник, отразяващ активността и работата на музея.“

Общински институт „ Старинен Пловдив “;

Часове със свободен достъп на 14 май:  от 18:00   до  20:00 часа.

Интернет уебсайт: www.oldplovdiv.com;

Facebook страница: Plovdiv Old Town/official;

тел: +359 32 633 380,  ел. поща: [email protected];

Отворени обекти:

КЪЩА НА Д-Р СТОЯН ЧОМАКОВ – ПОСТОЯННА ЕКСПОЗИЦИЯ НА ЗЛАТЮ БОЯДЖИЕВ

УЛ. „ СЪБОРНА “ №18

Къщата е издигната през 1860 година Неин притежател е бил доктор Стоян Чомаков (1817-1893), изтъкнат възрожденски деятел, един от най-изявените борци за църковна самостоятелност. Той и измежду първите дипломирани лекари в Пловдив. Учил медицина в Италия и е специализирал хирургия в Париж. Управител е на първата българска болница, учредена в Пловдив след Освобождението.

Сградата е издигната към 1858-1860 година и е характерен пример на късните симетрични възрожденски къщи, с представителна външна и вътрешна архитектура. Любопитен факт е, че в края на XIX и началото на XX век къщата е била лятна резиденция на княз Фердинанд. От 1984 година къщата става непрекъсната експозиция на най-голямата сбирка от картини на бележития български художник Златю Бояджиев (1903-1976), считан за един от най-самобитните български художници на XX век. Творчеството на художника сплотява няколко цикъла: „ Брезовски цикъл “, който остава съществена тематика през цялото му творчество; „ Миньорски цикъл “ с многофигурни композиции на фона промишлен пейзаж и „ Румънски цикъл “, присъщ с експресивната техника.

Златю Бояджиев е роден в гр. Брезово. През 1925 година приключва комерсиалната гимназия в Пловдив. През 1932 година приключва художествената академия и става преподавател. Златю обича родната земя и народа, обликът на индивида заема централно място в творчеството.

През 1951 година художникът получава мозъчен инсулт, вследствие на който дясната половина на тялото му се сковава. Този съдбоносен миг разделя творчеството му на два съществени интервала. Първият интервал се отличава с неокласически фасон при композициите със сюжети от селски обичай. При втория интервал, стилът на художника се трансформира към гротескова изразност и експресивна цветност. Новият му свят е баснословен, изпълнен със симетричност, равновесие и естетика.

БАЛАБАНОВА КЪЩА

УЛ. „ КОНСТАНТИН СТОИЛОВ “№57

Балабановата къща е една от емблемите на Стария Пловдив. Историята ѝ стартира при започване на ХIХ век с богатия пловдивски търговец, член на  кафтанджийския еснафин, хаджи Панайот Лампша. В края на столетието е закупена от Христо Геров, племенник на възрожденеца Найден Геров. Последният ѝ притежател е търговецът на дървен материал Лука Балабанов, чието име носи и до през днешния ден. През 1935 година къщата е съборена, само че през 1976-79 година е възобновена по истинското снимане на проектант Христо Пеев, най-задълбоченият откривател на пловдивските възрожденски къщи.   В архитектурно отношение Балабановата къща е пример на симетричните къщи от XIX век, носеща въздействието на богатите къщи от крайбрежието на Босфора.

Днес тя показва на своите гости два разнообразни свята. Единият е светът на възрожденската ера, в която ни водят обилните дърворезбовани тавани, богатата на стилове покъщнина и алафрангите, а другият е светът на културата и изкуството.

В благозвучие с концепцията възроденият дом на хаджи Панайот Лампша да бъде „ пловдивско палацо с достоверен интериор ”, къщата отваря пространствата си за краткотрайни изложения, конференции, срещи с писатели, камерни концерти, театрални постановки, креативен и настоятелен срещи.

КЪЩА ХИНДЛИЯН

УЛ. „ АРТИН ГИДИКОВ “№4

Построена през 1834-35 година от незнайни за нас строители, къщата на Степан Хиндлиян е една от дребното непокътнати в оригинал симетрични пловдивски къщи. Собственикът ѝ е учредител на един от четирите най-заможни арменски рода в града на тепетата. Той е бил прочут търговец, чиито покупко-продажби при започване на XIX в. постоянно са го отвеждали в Индия. Оттам произлиза и прозвището Хиндлиян.

Къщата е ненадмината във връзка с художествено-декоративната си декорация. Богатият рисунък обгръща освен стените, само че и таваните. За създателите се знае, че са били двама зографи, единият от които италианец. Любопитно е, че в изписването на първия етаж за първи път е употребен книжен образец. На първия етаж е ситуирана и банята – построена на правилото на римския хипокауст и турския „ хамам “. Само тук екскурзиантът може да види  в оригинал единствената по рода си баня на територията на Стария град. Стръмна вътрешна стълба води до втория етаж, където в просторния хайет може да видите фонтанче, от което в предишното е циркулирала розова вода. Всички стаи са ръчно декорирани с богато изписани алафранги – пейзажи от Санкт Петербург, Стокхолм, Лисабон, Атина, Венеция, Александрия и Принцовите острови.

Запазен е и комплексът от обслужващи пространства – кухня, пералня, слугински пространства, изнесени отвън главната постройка. Маазата е независима каменна сграда на две нива – непристъпна цитадела за скъпите движимости на притежателя. Над вратата ѝ е изрисуван огледален облик на къщата, служител с изключение на за украсителен детайл и за самобитен проект на постройката. Със същата цел е и рисунката над вратата на кухнята – тя е огледален облик на неофициалната част на къщата.

РИМСКИ СТАДИОН НА ФИЛИПОПОЛ

ПЛ. „ РИМСКИ СТАДИОН “

Античният стадион на Флипопол е построен през II век сл. Хр., по времето на император Адриан. Разположен сред западния скат на Таксим тепе и източния скат на Сахат тепе, той е едно от най-внушителните уреди в града през този интервал. С приблизителни размери 240 м дължина и 50 м широчина, стадионът е събирал към 30 000 фенове. Местата са ситуирани на 14 реда, прекратени от стълбищни пътеки, които водят до пистата. Седалките му са направени от бял мрамор, а някои от тях са украсени със стилизирана лъвска лапа. Днес е налична единствено северната част на стадиона (сфендона), разкрита дефинитивно през 70-те години на ХХ в.

Подробна информация за стадиона можете да намерите на следния уебсайт: http://ancient-stadium-plovdiv.eu/

РИМСКИ СТАДИОН НА ФИЛИПОПОЛ – ИЗТОЧЕН СЕКТОР

УЛ. „ КНЯЗ АЛЕКСАНДЪР I-ВИ “ №11

В резултат на двегодишни археологически разкопки  през 2005 и 2006 год. е оголен бранш от източната част на Стадиона на Филипопол, интегриран в сутерена на актуалната комерсиална постройка.Експонираните археологически  остатъци принадлежат на източния ред седалки на стадиона на Филипопол. Поради неналичието на канара в този сектор е построена система от засводени структури, върху които са сложени мраморните седалки.

По сходство на другите здания за зрелища в цялата империя и на филипополския стадион почетните зрителски места са надписвани. Откритите надписи  върху  мраморните седалки и  ортостатите   свидетелстват, че наоколо се е намирала ложата на императора и  местата за лица с висок обществен статус.  Откритата  седалка с надпис  „ химнопевци “ потвърждава, че е имало непокътнати места за  лица,  свързани с почитането   на императорския фетиш.

През  IV в. сл. Хр., източно от стадиона е построена тухлена цистерна за вода. Цистерната  е част от къснонатичната водоразпределителна система на Филипопол, който бил снабдяван посредством акведукти с чиста питейна вода от планината Родопа.

СПЕЦИАЛНО СЪБИТИЕ: Концерт „ Европейски композитори звучат в Европейската нощ на музеите и галериите “ от 18:00 до 19:00 ч. в Балабанова къща (входът е свободен и до привършване на свободните места в залата). Участват: Жанета Стегарева – сопран, Андрей Найденов – тенор алтино, на рояла: проф.д-р Галина Апостолова.

В програмата: дуети и солови арии от творби на Г. Доницети, В. А. Моцарт и Д. Чимароза.

Градска художествена изложба – Пловдив:

Интернет уебсайт: www.galleryplovdiv.com;

Facebook страница: Градска Художествена Галерия – Пловдив City Gallery of Fine Arts – Plovdiv;

Постоянна експозиция живопис на Енчо Пиронков

Адрес: гр. Пловдив, ул. „ Васил Кънчев “;

Часове със свободен достъп на 14 май:  от 10:00  до 20:00 часа;

тел: 032 63 80 55; 032 63 53 22;

Галерия „ Капана “: Съвместна галерия живопис на Калина Мавродиева и Юлий Таков

Адрес: гр. Пловдив, ул. „ Райко Даскалов “ №29

Часове със свободен достъп на 14 май:  от 10:00  до 20:00 часа.

тел: 032 207 410; 032 63 53 22

Художниците Калина Мавродиева и Юлий Таков обгръщат със успокоение и меко равновесие съзерцаващите техните картини в изложба „ Капана “. Погледите са зареяни из въображаемите пейзажи и нежни фигурални композиции в най-новата им и най-обемна взаимна галерия „ Крачки в паметта “, която се откри доброволно измежду другари и сътрудници на 5 май. Не инцидентно поетът Елин Рахнев е инспириран от творбите им:

„ …Резен от екстаз, който си скрил някъде в детството.

Детството, най-великата напреднала възраст.

Старост, от която може отново да се родиш.

И отново да бъдеш дъртак.

Километри тишина пoд очите ти – в действителност сенките на живота.

Животът, който в никакъв случай няма да схванеш,

който постоянно ще бъде съвършената заблуда. “

Изложбата може да се види до 2 юни. Входът е свободен.

Пътят в изкуството и на двамата потегля от Пловдив. За Калина – от Националната художествена гимназия „ Цанко Лавренов “ (2007), а за Юлий – от Националната гимназия за театрални и екранни изкуства (1991). После двамата учат в София, където живеят и работят в този момент. Юлий Таков приключва Частната художествена академия „ Жул Паскин “ в класа на проф. Николай Майсторов, а Калина Мавродиева е бакалавър по текстил и магистър по живопис при проф. Андрей Даниел в Националната художествена академия.

Изложбата е с вход свободен и може да се види до 2 юни.

Зали за краткотрайни експозиции: „ Азия “ – фотографска галерия на Минко Михайлов

Адрес: гр. Пловдив, ул. „ Княз Александър I “ №15

Часове със свободен достъп на 14 май: от 10:00 до 20:00 часа

тел: 032 62 42 21

Постоянни експозиции „ Цанко Лавренов “ и „ Мексиканско изкуство “,

Адрес: гр. Пловдив, ул. „ Артин Гидиков “ №11

Име на изложбата: Годишна галерия на възпитаници от СУ „ Черноризец Храбър “

Часове със свободен достъп на 14 май:  от 10:00  до 18:00 часа.

тел: 032 63 53 22;

Постоянна експозиция „ Икони “ – дворно пространство

Адрес: гр. Пловдив, ул. „ Съборна “ №22, Стария град

Дегустации на Дефиле „ Вино и гурме “ взаимно със Съвет по туризъм – Пловдив

Часове със свободен достъп на 14 май: от 11:00 до 19:00 часа

тел: 032 63 53 22;

Постоянна експозиция „ Георги Божилов – Слона “ – дворно пространство

Адрес: гр. Пловдив, ул. „ Княз Церетелев “ №1, Стария град

Дегустации на Дефиле „ Вино и гурме “ взаимно със Съвет по туризъм – Пловдив

Часове със свободен достъп на 14 май: от 11:00 до 19:00 часа

тел: 032 63 53 22

Аграрен университет – Пловдив ;

Адрес: с. Брестник, Пловдивско;

Часове със свободен достъп на 14 май:  от 9.00 часа до 17.00 часа.

Интернет уебсайт: https://www.au-plovdiv.bg/центрове и звена/учебно-опитна-винарска-изба ;

Facebook страница: Аграрен университет – Пловдив ;

Постоянна експозиция: Музей на виното;

Име на галерия: Колекции енотечни виновност на друга възраст;

Специално събитие: Екскурзия в подземните тунели и винения трезор на избата, сказка и дегустация;

Дегустация и сказка от 12.00 до 14.00 часа.

Източник: plovdiv-online.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР