Екопак България събра и рециклира 100 959 т отпадъци от

...
Екопак България събра и рециклира 100 959 т отпадъци от
Коментари Харесай

Екопак България рециклира над 100 000 тона отпадъци

" Екопак България " събра и рециклира 100 959 т боклуци от опаковки през 2018 година Това е 60,69% от заявените от производителите количества опаковки на българския пазар при сложена от Министерство на околната среда и водите цел 60%. Това стана ясно по време на доклада на „ Екопак България “ за миналата година. Компанията резервира лидерската си позиция с 42% пазарен дял.
1189 компании, членуващи в организацията, са заявили, че през 2018 година са пуснали на българския пазар 166 371 т опаковки. От тях " Екопак " е събрала разделно и предала за преработване 100 959 тона боклуци от опаковки. От тях 46 667 т са били хартия и картон, 24 103 тона стъкло, 18 003 тона пластмаса, 5064 тона метал и 7079 тона дървесина. Всички тези материали са влезнали в производството за повторна приложимост.
Компанията е сложила и ръководи над 15 700 контейнера в 83 български общини, покривайки над 2.5 млн. души в България.
" За последните 5 години организацията регистрира междинен растеж на година от 5% на събраните и рециклирани боклуци от опаковки ", заяви изпълнителният шеф на " Екопак България " Тодор Бургуджиев.
Според него едно от най-големите провокации пред организациите за оползотворяване на боклуци от опаковки е събирането и преработването на алуминиевите опаковки. До момента съответна цел за алуминия не е поставяна, а има обща цел за преработване на боклуци от железни опаковки. Според пакета " Кръгова стопанска система " задачата е до 2030 година страните-членки да събират и рециклират 60% от този тип опаковки.
Европейската тактика за запазване на планетата слага доста високи цели и за преработване на останалите типове опаковки.
" През идващите години са нужни съществени вложения за осъществяване на задачите, както реализацията на нови планове за обезпечаване на по-големи количества боклуци за преработване. Такъв пилотен план " Екопак България " стартира тази година - отпадъците от ХОРЕКА и търговски обекти в определени общини събираме и извозваме за наша сметка ", заяви Бургуджиев.
Темата за отговорността на всеки гражданин на планетата за нейното запазване става все по-актуална. От основаването си преди 15 години до през днешния ден " Екопак България " приема за своя задача екологичното образование от най-ранна детска възраст.
Един от плановете за реализиране на тази задача е основаването на платформата " Рециклиращо учебно заведение. Учители за чиста природа " и създаването на безвъзмездни методически инструкции и пособия за осъществяване на еко час на класа от 1 до 12 -и клас. За 2018 година към нея са се включили 178 учители от 107 учебни заведения в цялата страна ", оповестява Мариана Петкова, управител " Връзки с обществеността и връзки ".
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР