Двоен юбилей отбеляза фондация Credo Bonum, чийто основател и председател

...
Двоен юбилей отбеляза фондация Credo Bonum, чийто основател и председател
Коментари Харесай

Знакова реч!Цветелина Бориславова:Обединени да възродим духа на България

Двоен празник означи фондация Credo Bonum, чийто създател и ръководител е Цветелина Бориславова, ръководител на Надзорния съвет на Българо-американска кредитна банка. На 12 февруари 2023 година историческата постройка на „ Славянска ” 2, където се обитава фондацията с изложба, отпразнува 110 години от построяването си и 20 години, откогато зданието, от което потегля българската промишленост, е дом на фондацията.

Годишнините бяха маркирани с изложбата, която споделя историята на тази най-емблематична за София постройка на ъгъла на улиците „ Славянска ” и „ Г. Бенковски ”, трансформирала се в един от знаците на града. Днес в нея се обитават Българо-американска кредитна банка, CSIF холдинг, а към този момент 20 години тук е и адресът и на фондация и изложба Credo Bonum.
-->
Малко хора знаят, че зад стените на тази невероятна постройка е скрита 110 годишна българска история. Историята на основателите, построили дом на българския бизнес. Историята на първото потомство родни архитекти, трансформирали вечно образа на София. Историята на надарените декоратори, придали на интериора несравним образ. Историята на реставраторите, които преди повече от 20 години връщат блясъка на постройката. Историята на една постройка, която дружно с България, минава през войни, опустошения и преврати, неведнъж е преустройвана, сменя притежатели и предопределение, само че продължава да се издига като монумент в европейското сърце на столицата.

В изложбата  „ Векът на зданието ”, звучат истинските полемики, предшестващи архитектурния конкурс от 1911 година, непокътнати в Държавна организация „ Архиви “ (ДАА). За Софийската търговско-индустриална камара (СТИК) споделя доцент Мартин Иванов, ценител на българската икономическа история. На стените на галерията могат да се видят документални фотоси от остаряла София

Изложбата „ Векът на зданието ” е придружена от издаването на едноименен азбучник. По време на изложбата в галерията има съпътстваща просветителна стратегия с разнородни събития, в това число и за деца. Проектът е подсилен от Национален фонд „ Култура ”.

Тя е освен знак на смелостта и вярата на нейните основатели в eвропейската принадлежност на България, само че и в същото време е модел на най-новите за времето си строителни техники и достижения на архитектурата, сподели Цветелина Бориславова при откриването на изложбата.

Зданието, което за десетилетия ще стане дом на българския бизнес, е издигнато тъкмо по този начин, както са го възнамерявали – Европейска постройка с Национален дух, ускорител и коректив на почналата тогава рационализация на стопанската система ни и на страната ни като цяло, акцентира Бориславова. Тя показа новия план на фондация Credo Bonum – за откриване и разпространение на непознатото културно завещание на България. И прикани: „ Обединени да възродим духа на България ”.

Ето знаковата тирада на Цветелина Бориславова:

Ваши превъзходителства,       

Уважаеми дами и господа,      

Скъпи другари,

Днес означаваме една необикновена годишнина. Нарекохме я „ Векът на Зданието “.   

Сградата, в която се намираме, се издига в столицата към този момент повече от век.

Тя е освен знак на смелостта и вярата на нейните основатели в eвропейската принадлежност на България, само че и в същото време е модел на най-новите за времето си строителни техники и достижения на архитектурата.

Строежът й стартира през 1911 година, в навечерието на Балканската война, продължава по време на Междусъюзническата и е приключен с края на Първата международна война. Това е едно от най-трудните десетилетия освен за България, само че и за целия свят. Строителите се оплакват от липса на хора (всички са на фронта), от непостижимата инфлация (цените хвърчат до небесата), от затруднените доставки, от политическата рецесия и всеобщото обезсърчение. Но те не стопират да строят!

Нито за момент младата Софийска Търговско-индустриална Камара не се отхвърля от зданието. Така назовават те своята бъдеща постройка, финансирана с заем от Българска народна банка. Зданието, което за десетилетия ще стане дом на българския бизнес, е издигнато тъкмо по този начин, както са го възнамерявали – Европейска постройка с Национален дух, ускорител и коректив на почналата тогава рационализация на стопанската система ни и на страната ни като цяло.С огромна заседателна зала, в която да се събират всички основни представители на търговията и промишлеността в България. Залата, в която се намираме сега, е била място – генератор на икономическо развиване, смели хрумвания и разцвет.

110 години по-късно, нагоре по пътя на спиралата, през днешния ден ние още веднъж сме изправени пред сходни  провокации. Усещаме какъв брой дребни сме пред силата на природата и какъв брой незабавно ориста ни може да се промени. Войната в Украйна, земетресенията в Турция и Сирия от преди дни, ни го припомнят. Струва ни се, че света, който познаваме, се разпада и все по-често имаме потребност от светли образци, които да ни водят напред.

За нас тази вековна постройка е добър собственик на историята ни. От тук преди столетие потегля концепцията за основаване на Архив на Българската търговия, осъществени са планове за поощряване на професионалното обучение, начинания за възстановяване на бизнес средата, битка с нелоялната конкуренция. От тук е тръгнала концепцията за основаване на търговски представителства зад граница за поощряване на външната търговия. И доста още значими инициативи… Този образец ни демонстрира, че и в най-трудните дни има светли, стойностни цели, към които да се стремим…

Между тези стени към момента витаят мислите, фантазиите и вярата на онази първа генерация „ Строители на модерна България “. Енергични хора, работещи обединени за бъдещето на една просперираща европейска България.

През тази година, ние означаваме и още една годишнина. 20 години откогато в постройката е открита изложба - първоначално изложба Си Банк, а през днешния ден изложба и фондация Credo Bonum . За тези 20 години оставяме зад тила си над 300 изложения и стотици събития, а галерията се трансформира в влиятелно място за актуалното изкуство в страната ни. Винаги сме вярвали в капацитета на младите български създатели, и от години ги демонстрираме и поддържаме. Тази година за седми следващ път, в галерията ще се открие изложбата “Арт Старт: Млади художници, които да следим ”. 

Опазването на културно-историческото завещание на България е един от главните цели в активността на фондацията ни . През миналата година, с поддръжката на голям брой организации успяхме да възобновим един от най-ценните обекти в България - тракийската царска гробница в село Свещари. Продължилият близо три години план докара до напълно ново осветяване в гробницата, нов посетителски център и нова непрекъсната галерия. Той сподели и какъв брой сполучливи можем да бъдем, когато всички работим дружно за по-голяма от нас идея и смисъл.

През тази година фондацията ще стартира нов план за разпространение на непознатото културно завещание. Но по този път бихме желали да вървим дружно с вас - нашите съидейници .

Пред прага на тази огромна годишнина желая да ви прикани още веднъж да се върнем към уроците, оставени ни от нашите предшественици и основателите на тази постройка.Обединени да възродим духа на България и да разкрием за света познанията и благосъстоянията, които тя има.

На формалното разкриване на постройката през 1919 година, Цар Борис III изрича следните думи, с които бих желала да завърша и аз през днешния ден: “Тихо и с неизменима сила, да работим за развиването на България. ”
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР