Дете, затворено в интернат в продължение на 3 години, без

...
Дете, затворено в интернат в продължение на 3 години, без
Коментари Харесай

Дете, държано 3 години в интернат, осъди България в Страсбург

Дете, затворено в пансион в продължение на 3 години, без опция да апелира тази мярка, осъди България в Страсбург за 6000 евро. Европейският съд по правата на индивида (ЕСПЧ) одобри, че е нарушено правото на всеки лишаването му от независимост да бъде следено от съд. Момчето е било в интерната от 2011 до 2015 година, когато изтича оптималният период за настаняване в такава институция.

Делото " И. Г. Д. против България "  засяга съдебния контрол след настаняването на 11-годишно дете в социално-педагогически пансион (СПИ), както и ролята на системата от институции за битка с противообществените прояви за ресоциализация, обществена интеграция и поддържане на контакт със фамилията на настанените. Това изясняват от Българския хелзинкски комитет (БХК), който съставлява детето в Страсбург.

Детето е било обект на редовно принуждение както в своето семейство, по този начин и в няколко от институциите, в които е било настанявано, като и самото то е упражнявало принуждение. Майка му, която работи от негово име заради това, че е невръстен, се оплаква, че не е имала опция да изиска от съда прекратяването на настаняването в интерната. Друго недоволство е, че детето е било изпратено в единствената институция от този вид - интерната във Варненци. А той е надалеч от града, в който живее, и по този начин контактите сред детето и майката са били възпрепятствани, което нарушава правото им на фамилен живот.

Според Страсбург главната мотивация на българските власти е била да накажат детето за държанието му, счетено за девиантно. Момчето е настанено в интернат, без да са положени действителни старания за намиране на по-малко ограничителни мерки. През трите години на престояване на детето в интерната нито един от компетентните органи не се е заел да изследва дали изискванията за настаняване са били от изгода за него, дали са били подобаващи за възобновяване на връзките сред него и майка му и дали са му обезпечили вероятност за реинтеграция в фамилията му.

Освен шестте хиляди евро за неимуществени вреди България е наказана да заплати и 2451 евро за разходи по делото.

Решението на Европейски съд по правата на човека за следващ път разкрива сериозните проблеми пред системата за битка с противообществените прояви на малолетните и малолетните в България, която се води по закон от 1958 година Институциите за настаняване на деца с противообществени прояви, доста от които сами са жертви на принуждение както в настоящия случай, препятстват опциите за надзор на тяхната активност от страна на околните и не са ориентирани към обезпечаване на ресоциализация и социална интеграция на настанените в тях деца, разясняват от БХК.
Източник: segabg.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР