Десетки хиляди вярващи се очаква да посетят Бачковския манастир за

...
Десетки хиляди вярващи се очаква да посетят Бачковския манастир за
Коментари Харесай

Хиляди вярващи се стичат към Бачковския манастир

Десетки хиляди вярващи се чака да посетят Бачковския манастир за огромния християнски празник Света Богородица.

Празникът е на следващия ден, само че още през днешния ден вечерта в храма на манастира ще бъде отслужена вечерня. По-късно следва всенощно бдение и литийно шествие с иконата на Света Богородица.

Взети са ограничения празникът да протече обикновено. На територията на манастира има пожарна, кола за спешна помощ и полицейска защита, написа Фрогнюз.

С реставрирани фрески и икони посреща тази година поклонници за Великден Бачковският манастир. В главната черква върнати към истинския си тип са притвора и фреските и стенописите по северната и западната стени на храма. Недовършената част демонстрира голямата разлика, а от тавана греят над 1400 златни детайли.

Според преданието това е денят, в който Божията майка на 64-годишна възраст напуща земния живот и отива при сина си. Три дни преди гибелта архангел Гавраил ѝ оповестява, че Бог е поискал да я вземе при себе си в своето царство, с цел да цари постоянно с него. Исус обаче не е поискал да вземе и татко си, дърводелеца Йосиф. Последното ѝ предпочитание е да види Светите апостоли дружно. По чудноват метод те се придвижват пред вратите на дома ѝ в Йерусалим. Три дни по-късно самичък Иисус Христос в небесна популярност, обграден от благ ликове и светци, слиза от небесата за душата на Света Богородица. Погребват я в една пещера край Гетсимания и затварят входа с камък. Когато няколко дни по-късно го отварят, с цел да се поклони пред светицата закъснелият деятел Тома, намират единствено плащеницата ѝ. Ставайки от трапезата, апостолите чуват ангелско пеене и виждат в облаците пречистата Божия майка, обкръжена от ангели, която им споделя: „ Радвайте се, тъй като съм с вас през всичките дни. “

В памет на явяването ѝ пред апостолите, Църквата дефинира в този ден да се отслужва тържествена литургия и да се прави „ въздигане на хляба “.

Според националната традиция, празникът се назовава Голяма Богородица, за разлика от Малката Богородица, когато се празнува рождението на Христовата майка. На Голяма Богородица, след тържествена литургия в църквата, се освещават обредни хлябове, които дамите по-късно раздават за здраве и за умрелите близки. Вярващите търсят покровителството на Света Богородица в житейските проблеми. На този ден вършат родови срещи, свързани с жертвоприношение – курбан за живот, за здраве, за плодородна година, срещу инциденти и заболявания. Традиционни ястия на трапезата са прясна питка, украсена с орнамент, пиле каша, варено жито, царевица и тиква. Непременно се ядат любеница и грозде. Вярващите подаряват на Църквата свещи, домашно тъкано платно, месал, забрадка и пари.
Източник: bnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР