Депутатите утвърдиха малко повече пари за държавните медии, но за

...
Депутатите утвърдиха малко повече пари за държавните медии, но за
Коментари Харесай

НС одобри бюджет за БНТ колкото дълговете й, въпреки сериозни критики

Депутатите утвърдиха малко повече пари за държавните медии, само че з а Българска национална телевизия парите за цялата последваща година подхождат на задълженията й, насъбрани все още от началото на 2019 година
За 2020 година националната телевизия ще разполага с общо 70 млн. лева, взеха решение депутатите. Още при гласуването на сумите в комисиите на Народното събрание генералният шеф Емил Кошлуков разгласи, че тази сума е извънредно незадоволителна за медия, която на процедура е във банкрут .
" Субсидията ни е 70 млн. лева, дефицитът - 71 млн. лева, по какъв начин да оцелееш? Ние сме в на практика фалит. Ако Народното събрание не предприеме ограничения със Закона за бюджета и държавното управление не отдели целеви дотации да покрием незабавните си отговорности - разпространяване, спортни права с УЕФА и ФИФА, основни интернационалните контракти, може да ни бъдат запорирани сметките още на следващия ден и да ни разгласят в фалит ", сподели Кошлуков тогава пред депутатите.
За тази година бюджетът на Българска национална телевизия е 67.7 млн. лева Голям дял от него - към 9 млн. лева годишно отива за разпространяването на сигнала на малкия екран.
Затова Кошлуков разгласи неотдавна, че обмисля два от четирите канала да не се популяризират ефирно, с което ще се спестят най-малко 6 млн. лева.(които заплаща на НУРТС за разпространяване - бел. а.), а също така те са в интерес на доста малко хора, които към момента нямат кабелна телевизия. 
Наскоро пък Кошлуков разгласи, че от няколко месеца не забелязал, че заплатата му е вдигната с 40% и разгласи, че ще върне надвзетото, тъй като не е морално. Повече по тематиката - тук.
По време на дебатите депутатът от Българска социалистическа партия Антон Кутев се възмути, че на държавната телевизия се дефинира бюджет, който е какъв брой задълженията й, което е нарушаване на закона, където е записано, че отговорностите на Българска национална телевизия не могат да надвишават 10% от бюджета й, а тя към този момент дължи 100% от бюджета си.
Това води директно към взаимозависимост от властта – финансова и публицистична и това слага България на 111 място по независимост на словото , разгласи Кутев.
Той подсети, че още през 1998 година е решено да се сътвори фонд за финансиране на държавните медии, в който да постъпват пари от данъкоплатците през по този начин наречената такса електромер.
Оттогава всяка година основаването на този фонд се отсрочва с година, както в този момент. Затова той предложи да се анулира член от проектозакона за бюджета за парите за Съвета за електронни медии, който също би трябвало да се финансира от този фонд . Депутатите отхвърлиха предлагането му и утвърдиха 5.2 млн. лева за регулатора за 2020 година
Предложи, в случай че се постанова, да се откри друга формула за набиране на пари във фонда, само че той да бъде основан, с цел да се финансират по този начин държавните медии.
Не бе признато предлагането на Кутев да отпадне въобще от проектозакона за бюджета за 2020 година текста за бюджета на Съвет за електронни медии, който би трябвало да отива в този фонд и тогава да се отчислява и за Съвет за електронни медии. Бюджетът на Съвет за електронни медии за 2020 година, който депутатите гласоподаваха е 5.2 млн. лева
Народните представители гласоподаваха 47 млн. лева бюджет за БНР при 44.3 млн. лева за тази година, а за Българска телеграфна агенция – 5.8 млн. лева при 5.2 млн. лева за 2019 г.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР