Депутатите гласуваха промените на първо и второ четене в рамките

...
Депутатите гласуваха промените на първо и второ четене в рамките
Коментари Харесай

Депутатите коригираха спешно грешка с транзитните такси за пренос на руски газ

Депутатите гласоподаваха измененията на първо и второ четене в границите на днешното пленарно съвещание.

Измененията бяха импортирани от Радослав Рибарски, Васил Стефанов и Ивайло Мирчев от " Продължаваме Промяната - Демократична България ". Целта е да не се заплаши ликвидността и финансовото положение на операторите на преносната мрежа, показаха вносителите.

По-рано в залата стана ясно, че поправката се постанова, тъй като все още се е оказало, че единственият дебитор е държавното сдружение " Булгартрансгаз ", като компанията към този момент дължала близо 250 млн. лв..

Въвеждането на таксата провокира неодобрение и в Брюксел, а Унгария се оплака в Европейската комисия и изрази подозрения, че страната ни се възползва от монополното си състояние, с цел да усилва таксите за транспорт без да има причина.

Предложението да бъде увеличена таксата за транспорт по така наречен " Балкански поток " е на Министерството на финансите. Мотивът на ведомството е, че по този метод ще се глоби Русия. Оказва се обаче, че дебитор в последна сметка е българската държавна компания, която е трябвало да внесе парите. Това докара и до яростни разногласия в залата. 

" Със в този момент настоящата наредба в член 5Б се вменява едно непостижимо обвързване на нашия метафоричен оператор, а точно той да събира и да е задълженото лице пред митниците да внася средствата, свързани с транспорт на природен газ с генезис Русия ", сподели Жечо Станков от ГЕРБ-СДС.

" Нека сметнем 511 000 мегаватчаса по 20 са 10 млн. и нещо дневно и това е твърдият запазен потенциал. Газопреносният оператор ще би трябвало да вземе с едната ръка от Русия, с цел да даде на хазната и да даде на Асен Василев, само че в случай че не може да ги събере, тъй като настояванията са в прорез с интернационалните контракти, то ще продължи да дължи пари, тъй като е данъчно задължено лице ", добави Пламена Митова от Има Такъв Народ.

" Дали сте коалиция, некоалиция, сглобка или сте просто един клуб по ползи, който главната му цел е персоналното облагодетелстване, а не ползата на българските жители, законопроектът е нужен, дами и господа, с цел да се прикрие правната отпадналост на ръководещите, тъй като вие сътворихте един голям скандал ", сподели Драгомир Стойнев от Българска социалистическа партия.

" Като говорите за изменничество тук и кой какви ползи пази, вие не защитавате ползите на България да си събере стотици милиони от такси, вашият енергиен специалист господин Свиленски, вместо да цитира Европейската комисия - разбирам за какво не става, тъй като вашата група не схваща британски, вие четете съветски източници, ясно е, че там тази информация я няма - само че в случай че прочетете формалните данни, господин Свиленски, ще видите, че мнението на Европейска комисия все още е, че България сама би трябвало да дефинира тези правила ", обърна се Искрен Митев към ПП-ДБ.

С новата смяна, с която депутатите се пробват да поправят личната си неточност, дебитор към този момент няма да е " Булгартрансгаз ", а парите ще се събират въз основата на информация от сдружението към Агенция " Митници ".

" Ще ревизира коя партия през днешния ден по какъв начин е гласувала, тъй като с по този начин настоящото решение задължаваме всеки ден " Булгартрансгаз " да заплаща по 6 млн. лв.. Налага се да бъде направена смяна ", катргоричен бе Жечо Станков от ГЕРБ-СДС.

Въпреки че България не използва съветски природен газ от две години, страната ни е транзитьор на синьо гориво до Сърбия и Унгария. Всяка година директните такси по контракт се трансформират с коефициент въз основата на инфлацията и цените на различните горива. Все още няма позиция на Европейската комисия дали увеличената такса опонира на разпоредбите на свободната конкуренция.

Какво още следва в Народно събрание?

Депутатите ще гласоподават в 13:55 часа през днешния ден втория избор на съмнение против държавното управление. 

Вотът беше импортиран с подписите на " Българска социалистическа партия за България ", " Възраждане " и " Има Такъв Народ " поради неприятно ръководство, съгласно тях във връзка с защитата и сигурността на страната. Вчера дебатите продължиха близо пет часа. За да мине в пленарната зала, е задоволително нормално болшинство. От ГЕРБ-СДС и Движение за права и свободи обявиха, че ще застанат зад държавното управление и няма да поддържат вота. При това състояние, гласовете на вносителите от Българска социалистическа партия, Възраждане и Има Такъв Народ са незадоволителни. 

Предвидено е и чуване на министър-председателя Николай Денков и министъра на енергетиката Румен Радев по отношение на обстановката с неработещата от пролетта на 2022 година ПАВЕЦ " Чаира " , която е значима за балансирането на енергийната система. Вносители на настояването за чуване е водачът на " Възраждане " и ръководител на парламентарната група Костадин Костадинов и група народни представители. 
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР