Денят на Земята - 22 април - е най-големият нерелигиозен

...
Денят на Земята - 22 април - е най-големият нерелигиозен
Коментари Харесай

Днес е най-големият нерелигиозен празник в света

Денят на Земята - 22 април - е най-големият нерелигиозен празник в света, отбелязван от над половин милиард души.

Всяка година Международната мрежа за Деня на Земята координира дейностите на повече от 12 000 сътрудници в 174 страни ориентирани към запазване на планетата Земя и запазване на живота върху нея. Мрежата се стреми да сътвори необятна гражданска поддръжка за устойчиви и ефикасни екологични политики за развиване по целия свят, написа Обекти.бг.

За първи път Ден на Земята се отбелязва на 22 април 1970 година в Съединени американски щати и Канада. Милиони северно американци вземат участие в проява и упорстват политици, държавници, бизнессреди да включат в своите цели опазването на околната среда. През 1990 година празникът на нашата планета е разгласен за интернационален, като България се включва в отбелязването му през 1993 година Целта е да се обединят хората на планетата в отбрана на околната среда.

Първото честване на Деня на Земята се провежда от Гейлорд Нелсън - някогашен губернатор и сенатор от Уисконсин, който издига идеята за запазване на природата, и Денис Хейес - изявен студентски водач. В деянията на Първия Ден на Земята се включват повече от 20 милиона американци от всички краища на страната. Като резултат от това събитие се оформя мощно придвижване в отбрана на околната среда и са признати законите за чист въздух и чиста вода на Съединени американски щати.

България е една от първите страни, включили се към интернационалното отбелязване на Деня на Земята, почнало от 1990 година На апела за отбелязването на Деня на Земята се отзовават хиляди българи и денят се празнува с разнородни прояви, отдадени на опазването на околната среда.

На 22 април 1992 година президентът на Република България Желю Желев подписва клетвата в името на Земята. Над 30 000 български деца се подписват под Декларацията за правомощие за живот на Земята. Декларацията е връчена на Конференцията на Организация на обединените нации за околната среда и развиването, извършена в Рио де Жанейро през юни 1992 година Оттогава всяка година България взе участие в отбелязването на Деня на Земята и дава своя принос за по-чиста и здравословна околна среда, за запазване на живота на планетата.

Изработване на предмети от пластмасови боклуци, зелена класна стая, засаждане на фиданки, състезания за картички, рисунки, есета, свързани с тематиката за Земята, са единствено част от самодейностите, с които Министерство на околната среда и водите, посредством своите районни структури отбелязва Деня на Земята - 22 април, осведомят от Министерството на околната среда и водите.

Тазгодишната тематика „ Свят без замърсяване с пластмаси “ е определена точно, с цел да насочи вниманието към цялостна смяна на настройката и отношението ни към пластмасите. Стремежът е доста понижаване на замърсяването с пластмаси и увеличение на напъните за унищожаване на пластмасите за еднократна приложимост в международен мащаб.

Използвайки силата и посланията на акцията, още веднъж ще се сложи на дневен ред въпросът за замърсяването с пластмаси, пречупен не през комплицираната призма на законодателство и терминология, а показан по метод, елементарен за осъзнаване и от най-малките. Промяна на държанието и метод на живот без замърсяване от пластмаса е персонална отговорност на всеки от нас!

Събитието е извънредно огромно, като единствено за 2018 година ще бъде отразено с над 2,5 милиарда „ зелени “ начинания по целия свят.
Източник: marica.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР