Държавата има механизъм за контрол върху дейността на придобиваното от

...
Държавата има механизъм за контрол върху дейността на придобиваното от
Коментари Харесай

И Делян Добрев със съображения към съдружието с Върбакова

Държавата има механизъм за надзор върху активността на придобиваното от " Инерком " електроразпределително дружество в Западна България от чешката ЧЕЗ и това е Комисията за енергийно и водно контролиране, разяснява ръководителят на парламентарната енергийна комисия Делян Добрев от ГЕРБ в изявление за в. " 24 часа ", оповестено в петък. В него той се съгласява с мнението на финансовия министър Владислав Горанов, че добре би трябвало да се намерения дали страната да влиза в съдружничество със собственичката на " Инерком " Гинка Връбакова за дял от придобивания бизнес.

Офертата на премиера Бойко Борисов за придобиването на надзор от страна на страната в електроразпределителното сдружение бе отправена предходната седмица. Върбакова склони и сега е в Прага на договаряния с чехите по завършването на контракта, за която към този момент е заплатен категоричен депозит от 5 млн. евро, и да им показа желанието на българското държавно управление за постфактум присъединяване в договорката. Очаква се по-късно в петък да има информация за хода на тези диалози.

Какво е предлагането, което Върбакова ще постави на масата от страна на страната не е ясно, само че от енергийното министерство и от Министерския съвет настояват, че те не са взели участие в изработването на държавна оферта към ЧЕЗ. По думите на новия притежател, купувачът няма право да трансферира придобиваните активи на различен за дълъг интервал от време и тъкмо заради тази причина ще беседва с чехите дали са вероятни промени в клаузите на контракта. Според неофициална информация, с цел да избегне вероятно противоречие от страна на ЧЕЗ за такава алтернатива, страната обмисля непосредствено да придобие 34 на 100 от самата " Инерком ".

" Не зная детайлности по предлагането, не зная дали са 34%, или различен %. В последна сметка, в случай че има политическо решение на съдружния съвет, всички ще се съобразим с него. Но аз в огромна степен съм склонен с финансовия министър Владислав Горанов, че страната би трябвало да реши дали да взе участие в едно такова дружество ", уточни Делян Добрев.

" Държавата има различен механизъм за надзор и това е Комисията за енергийно и водно контролиране (КЕВР), на която са дадени големи пълномощия. Не единствено че страната посредством регулатора управлява услугата, тя дефинира и цената на тази услуга. Новият притежател не може от на следващия ден да каже, че услугата по систематизиране ще коства два пъти повече, тъй като не зависи от него ", означи депутатът.

По негово мнение в Закона за енергетиката има задоволително пълномощия, които подсигуряват качеството и обоснованата цена на услугата. Той изрази съображения против предлагането на " Патриотите " енергийният регулатор сходно на Българска народна банка да се произнася за покупко-продажби по придобиване над 20 % от енергийни компании.

" Ако ние в този момент разгадаем сходни текстове в Закона за енергетиката, както има за Българска народна банка и за Комисията за финансов контрол, коя е идната стъпка? По тази логичност да въведем такива текстове и за Комисията за контролиране на известията или Комисия за защита на конкуренцията. Да дадем на всички регулатори опцията да се произнасят авансово по сключването на една чисто частна договорка. Къде стопираме? Държавата би трябвало ли да контролира такива чисто частни връзки? В случая с Българска народна банка и КФН има логичност те да утвърждават покупко-продажби за банки, тъй като в тях има спестявания на хората. Държавата би трябвало да се погрижи за тези средства. ЕРП-ата дават услуга, няма наши пари, с които те се разпореждат ", разяснява Добрев.

" Оттам нататък, в случай че се дават спомагателни пълномощия, следва въпросът единствено това ли би трябвало да контролира? В България някой може да каже, че и хранително-вкусовата индустрия би трябвало да се контролира, т.е. преди частният бизнес да подписа договорка да купи един хлебозавод или хлебопекарна, някой в страната би трябвало да утвърди договорката. В случая КЕВР контролира и услугата, и цената, което го няма при хляба, тъй като електроразпределението е натурален монопол, а хлябът не е ", добави той.

По думите му сметката, която Върбакова би трябвало да заплати за активите на ЧЕЗ ще набъбне до 500 млн. евро, поради наложителното търгово предложение към дребните акционери, както за изплащането на заема на ЧЕЗ Разпределение към Европейска банка за възстановяване и развитие за 116 млн. евро.

Финансирането на покупката остава най-голямата въпросителна по договорката и точно то провокира публичния и политически скандал, довел на желанието на страната да влезе в нея непосредствено или посредством присъединяване в " Инерком ". По думите на Добрев, шефовете на ДАНС и на държавната организация " Разузнаване " нямали терзания за произхода на средствата. Върбакова на собствен ред отхвърля парите й да идват от офшорки, както оповестиха чешки медии, и твърди, че се договаря за синдикиран банков заем.

Междувременно чешки издания, част от които на премиера в оставка Андрей Бабиш, не престават да изнасят детайлности към контракта сред ЧЕЗ и " Инерком ", който Върбакова ревностно пази в загадка поради клаузи за конфиденциалност. Според изявления от четвъртък в договора има уговорка, съгласно която новият притежател би трябвало да спомага на ЧЕЗ за решение на арбитражното дело, заведено от чехите против България за застрашени вложения.

" Звучи разумно те да имат условия към купувача за подпомагане на остарелия притежател, в случай че ЧЕЗ води арбитраж против страната. Вероятно да дава документи, да разрешава на специалисти от сдружението да се явяват като очевидци в арбитражното дело. Предполагам, че това са изискванията ", разяснява Делян Добрев.

Относно мненията за приватизацията на 67 на 100 от електроразпределителните сдружения, което лишило страната от надзор върху вземаните от мажоритарния притежател решения, Добрев уточни, че в случай че е била непокътната блокираща квота, ползата към предприятията е щял да бъде по-малък. В Търговския закон има текстове, съгласно които има три типа решения, които се вземат с квалифицирано болшинство и това са преустановяване на сдружението, нарастване или понижение на капитала и смяна в правилник, напомни той.

Според него настояването на Българска социалистическа партия за прокурорска инспекция на договорката е поради политически упоритости, а не тъй като се интересуват от детайлности. " Виждате, че в сряда яхнаха митинга пред Министерския съвет с апели за оставка на държавното управление. Те употребяват всяка една тематика, която вълнува обществото, с цел да желаят оставка на държавното управление ", уточни депутатът и някогашен енергиен министър от първото държавно управление на ГЕРБ.
Източник: mediapool.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР