COVID -19 трябва да попадне в Наредбата на опасните болести,

...
COVID -19 трябва да попадне в Наредбата на опасните болести,
Коментари Харесай

КНСБ иска COVID-19 да бъде призната за професионална болест

„ Коронавирус -19 би трябвало да попадне в Наредбата на рисковите заболявания, което двата синдиката от дълго време са поискали. Това дава своите формално-правни причини, по-късно хората да се възползват когато оздравеят и да имат обезщетение “. Това разгласи водачът на КНСБ Пламен Димитров и добави, че към 700-800 служащи в икономическа дейна възраст най-вероятно са инфектирани с ковид, въпреки и леко да изкарват инфекцията.
„ Ние знаем за над 200 души – медицински служащи, хора в леката индустрия, в градския превоз. Те стават от ден на ден. Независимо, че и двата синдиката апелирахме всички предприятия да отчетат новата опасност, виждате че постепенно и бавно навлиза и в индустриалния развой “, разяснява още той.
Димитър Манолов от КТ „ Подкрепа “ е безапелационен, че актуалната пандемия ни изправя пред нови и непознати провокации, с които би трябвало да се оправим.
„ Ние би трябвало да създадем стандарт за сигурност и здраве при работа, непосреден, обвързван с COVID-19, тъй като сега го караме на импровизация “, разяснява той и сподели, че не би трябвало да се позволява занижаване на средствата за безвредни условия на труд, а точно това допуска, че ще се случи, когато страната и нейната стопанска система стартират да се възвръщат поради липса на задоволително средства.
„ Това не би трябвало да се позволява. Трябва да има двойно повече внимание върху това, което се случва. Инспекцията по труда, която в този момент се занимава с това да ревизира заявления, би трябвало да влезе в значителната си роля. Отсъствието на запас и потенциал в тази ревизия, което демонстрира, че в нашата страна, гонейки други цели, ние подценяваме извънредно значими неща като човешкото здраве и живот, бутайки ги встрани. Инспекцията по труда би трябвало да стартира да се занимава с тази си активност и потенциалът й да бъде повишен. Ние, КНСБ и работодателските организации сме в положение да осигурим потенциал и жива мощ, с която да подпомогнем активността на инспекцията по труда “, разгласи Манолов.
Попитан дали тази протегната ръка ще бъде призната от страната, президентът на КТ „ Подкрепа “ сподели, че те от дълго време са я подали, а в този момент просто би трябвало да възобновят предлагането си пред властимащите.
На собствен ред президентът на КНСБ Пламен Димитров добави, че в петък, когато се отбелязва Денят на труда, ще разгласят по какъв начин ще поддържат синдикалните си членове, които са инфектирани с COVID-19.
Димитров съобщи, че те не престават да се борят за това служащите да работят при безвредни и здравословни условия на труд и напомни, че предходната година, по време на своята 100 годишнина, Международната организация на е излязла с декларация в която упорства да бъдат приети като фундаментални правата на работното място и да бъдат охранявани по този метод от всички държави-членки, без значение какви законови регламенти работят в тях.
Стана ясно още, че от 20 години КНСБ продължава да подкрепя финансово деца на служащи, починали в трудови злополуки посредством благотворителния фонд на името на доктор Желязко Христов.
„ Към момента те са 47. Ние ги подкрепяме ежемесечно до момента в който навършат пълноправие. От началото на година добавихме още 3 деца – на починалите при повредата в Топлоелектрическа централа „ Марица-Изток II “, на Автомагистрала „ Хемус “, уточни той и разяснява, че се следи задържане на броя на децата, които губят своите родители.
На финала той сподели, че през днешния ден бият камбаната с апел да създадем по този начин, че да има по-малко деца сираци, като опазим родителите на работните им места.
Всичко за ковид следете ТУК.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР