Човечеството ще разреши проблема с пластмасата до 2050-та година. Идеята

...
Човечеството ще разреши проблема с пластмасата до 2050-та година. Идеята
Коментари Харесай

Момчето, което ще спаси Океана от пластмасовите боклуци

Човечеството ще позволи казуса с пластмасата до 2050-та година. Идеята на 22-годишния Боян Слат за почистването на Тихия океан през днешния ден наподобява все по-реално от всеки път.

Боян Слат е момчето, което преди 5 години разгласи война на пластмасовите боклуци. Докато преди концепцията му се приемаше за фантастична, през днешния ден тя наподобява все по-реална.

Планът на Слат първоначално предвиждаше построяването на 100-километрова почистваща система с формата на тръба, която да бъде сложена на повърхността на океана и закрепена за дъното му. И макар че в лабораторни условия планът бе сполучлив, доста учени бяха скептични към неговото вероятно осъществяване. Усъмнилите се в качествата му величия още повече окуражиха младия холандец да продължи битката си.

Днес проектът на Боян е още по-опростен. Вместо огромна почистваща система, закрепена на дъното, той проектира доста по-малка, която се носи по течението. Той и екипът му са открили, че на дълбочина няколкостотин метра водното течение е по-бавно спрямо повърхността. Поради това са решили да закрепят системата в едно по-бавно течение, където ще може да улавя пластмасовите боклуци на повърхността доста по-лесно.

Дължината на новаторското откритие няма да надвишава и километър. Плаващата система ще има същото държание като боклуци. На борда на почистващата платформа ще има система, която ще я насочва автоматизирано към регионите с най-вече боклуци.

Ако фантазията се трансформира в действителност, на неповторимата машина ще са ѝ нужни единствено 10 години, с цел да почисти над 42% от отпадъците в океана. За 5 години тя ще събере над 50 % от тях, а по-късно ще има амбициозната задача да събере всичкия отпадък.

 Пластмаса

Новата система ще е доста по-евтина от в началото запланувания модел. Освен това ще ѝ е нужно доста по-малко време за реализация и стартиране в деяние. Компактният ѝ дизайн разрешава да се придвижва елементарно от място на място и да пуска котва, като не се постанова да се вкопава в дъното. Тя може да стартира да работи до 12 месеца – 2 години по-рано от плануваното.

Създателят на платформата Боян Слат е уверен, че до 2050-та година Тихият океан ще бъде освободен от трудноразградимите замърсители. Това ще постави завършек на битката на човечеството с пластмасата.

Източник: sanovnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР