Често когато говорим за това колко мръсен е един предмет,

...
Често когато говорим за това колко мръсен е един предмет,
Коментари Харесай

Това са най-мръсните места в колите ни

Често когато приказваме за това какъв брой замърсен е един предмет, използваме за съпоставяне тоалетните чинии. Свикнали сме да ги одобряваме за противоположното на непорочност и липса на бактерии. Затова е напълно естествено по хипотеза да считаме, че избрани елементи от интериора на автомобила са доста по-чисти от тоалетните чинии, нали по този начин? Да, само че не.

Това изказване се потвърждава от неотдавна извършено изследване в Щатите, което класира най-замърсените с бактерии елементи на автомобилния интериор. И всеки, който разбере резултатите му, ще гледа със напълно други очи на колата си.

Проблемът се крие в това, че всички знаем, че тоалетната паница е обичана от микробите, което значи, че постоянно я почистваме със профилирани препарати, с цел да ги премахнем.

От друга страна, вътрешността на колата постоянно е възприемана като доста по-чисто място и, затова, цялостното й разчистване се случва доста по-рядко. Американското проучване има тъкмо това поради и класира най-замърсените зони в купето, както и кои типове коли и кои видове водачи са най-проблемни по този индикатор.
 Снимка 469695

КОПЧЕТО НА РАДИОТО

Съвсем естествено, най-замърсени са зоните, които се пипат най-често, а копчето за увеличаване на звука на радиото е едно от най-опипваните. Освен това, въртящият се контролер постоянно е изработен от гумирана повърхнина за по-лесно въртене, която пък задържа повече микроби и е по-трудна за качествено разчистване.

КОЛАНЪТ

При всяко влизане и излизане на колата пипаме... предпазния колан. Нека единствено се замислим, в случай че през днешния ден влезем пет пъти в автомобила си, това значи, че сме пипнали колана 10 пъти.

БУТОНИТЕ ЗА ПРОЗОРЦИТЕ

Често употребявани в всекидневието са и бутоните за събаряне и повдигане на електрическите прозорци. Всеки път, когато би трябвало да изтеглим билетче за някой паркинг или просто забележим прочут на тротоара и желаеме да го поздравим, пипаме бутона най-малко два пъти.
 Снимка 469694

Следват кормилото, бутоните на кормилото, тапицерията на седалките, поставките за чаши и най-сетне таблото. Интересното е, че в топ позициите не участва лостът за отваряне на вратата.

МУХЪЛЪТ

Проучването отделя съществено внимание и на него. Зоните, които са най-засегнати, съвсем съвсем копират горния лист с местата, населявани от най-вече бактерии... въпреки че бутонът за увеличение на звука е чак на четвърто място... а първото се окупира от колана, който въпреки всичко е текстилен, а в долната си част е прикован към пода на колата, което го прави по-лесно наличен за влагата...
 Снимка 469692

ВАНОВЕТЕ И СЕМЕЙНИТЕ ХОРА

Проучването навлиза в още по-голяма дълбочина, откривайки, че най-обичани от бактериите са интериорите на вановете, следвани от SUV-тата и леките коли. Става явен и фактът, че колите на фамилни хора са по-мръсни от другите. Същото важи и за колите, благосъстоятелност на дами, както и на тези, които са населявани от деца.

Интересен е и въпросът с колите за споделено пътешестване, които съгласно специалистите са към три пъти по-мръсни колите чартърен, които пък са осем път по-мръсни от такситата. Интересното е, че проучването не ни дава информация какъв брой по-мръсни са такситата от персоналните коли, само че схванахме концепцията.
 Снимка 469693

Специалистите въпреки всичко споделят, че автомобил, в който влизат хора, е невероятно да бъде стерилно чист. Колкото и добре да се почисти интериорът, би трябвало да знаем, че постоянно ще има микроби и спори на плесен вътре, колкото и минимални да са количествата им.
Източник: lifestyle.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР