Челси е новият крал на Европа! Сините победиха с 1:0

...

Челси е новият крал на Европа!

Челси е новият крал на Европа! " Сините " победиха с 1:0 Манчестър Сити във финала на Шампионската лига. Единственият гол на " До Драгао " в Порто вкара Кай Хаверц в 42-ата минута.

Сблъсъкът бе изпълнен с доста тактичност, а головите положения пред двете порти съвсем липсваха. Лондончани се възползваха от една неточност в отбраната на " небесносините " и стигнаха до надвит гол. В същото време " жителите ", които бяха посочени за любимец пред срещата, не сътвориха почни нищо рисково пред вратата на Едуар Менди. Заслугата за това е и на отбраната на Челси, която не позволи нито един пропуск.

Така Челси стъпи на върха на европейския футбол за повторно в историята си.

Двубоят стартира в умерено движение и огромно тактическо надхитряне. В 8-ата минута Рахийм Стърлинг получи извеждащ пас в наказателното поле, само че бе затворен от Едуар Менди и Рийс Джеймс и не съумя да насочи удар.

В 14-ата минута Челси сътвори първата добра опция в срещата. Бен Чилуел проби отляво и навлезе в наказателното поле. Защитникът чукна топката към Тимо Вернер, който не съумя да насочи прекрасен удар и Едерсон улови. Минута по-късно немският футболист опита удар от далечна отдалеченост, който след рикошет излезе в корнер.

В 17-ата минута Нголо Канте засече с глава центриране на Чилуел, само че стреля около вратата.

Сити затрудни защитата на " сините " в 27-ата минута. Тогава Кевин де Бройне с магично подаване откри Фил Фодън в наказателното поле. Младият англичанин насочи голов удар, само че Антонио Рюдигер блокира топката.

В 39-ата минута Тиаго Силва получи травма и бе сменен от Андреас Кристенсен.

Така се стигна до 42-ата минута, когато Челси нанесе своя удар. Лондончани изнесоха бързо топката и хванаха своя противник неподговен. Менди откри Чилуел отляво, а той продължи към Мейсън Маунт. Халфът откри междина сред изнесените високо бранители на Сити и изведе Кай Хаверц самичък против вратаря. Офанзивният състезател плъзна топката около Едерсон и откри опразнената врата за 0:1.

Втората част стартира равностойно. В 57-ата минута " жителите " понесоха тежък удар. Рюдигер и Де Бройне се сблъсъкаха, след което се наложи промяна на белгийския халф. На неговото място влезе Габриел Жезус.

Малко по-късно манчестърци желаеха дузпа, откакто Джеймс спря шут на Уокър. Повторенията демонстрираха, че топката първо се удря в тялото на бранителя, а по-късно в ръката. ВАР удостовери решението на съдията Матео Лаос и углавен удар не бе отсъден.

В 72-ата минута Челси провежда нова страхотна контраофанзива. Топката стигна од Хаверц, който напредна и с отличен пас откри Кристиян Пулишич. Американецът се забави, бе притиснат от Рубен Диаш, само че въпреки всичко насочи удар, който мина около гредата.