“Богатите ще станат по-богати. Това е тенденция, която наблюдаваме в

...
“Богатите ще станат по-богати. Това е тенденция, която наблюдаваме в
Коментари Харесай

Доц. Сарийски: България е рекордьор по неравномерно разпределение на доходите

“Богатите ще станат по-богати. Това е наклонност, която следим в България през последните 30 години. Само за интервала от началото на финансовата рецесия – 2008-2009 година до момента – ножицата сред богатите и бедните се е нараснала с над 1/3. “ Това акцентира в предаването “Нашият ден “ на БНР икономистът доцент Григор Сарийски в отговор на въпрос какво ще е съотношението богат-беден в идващите 12 месеца.

България е рекордьор по неравномерно систематизиране на приходите . Тя е рекордьор по дял на семейства, които не могат да обезпечат естествена температура и комфорт в домовете си. “

Преходът

“Всичките тези 30 години преход към пазарна стопанска система и 12 години преход към европейски стандарти действително беше преход в противоположна посока. “

Заплатите

“Статистиката твърди, че за третото тримесечие заплатите са нарастнали с към 14%. Пробвайте да поразпитате кръг от ваши познати и другари на какъв брой от тях заплатите са нарастнали не с 14%, а по принцип с двуцифрени темпове – 10,11 и 12%.

Да не приказваме, че когато междинното повишаване е 14%, би трябвало да има хора, чиито заплати са нарастнали с 20, 25% и т.н. 

Ако извършите разбивката по браншове, като изключите енергетиката, недвижимите парцели и финансите, в които имате едноцифрено повишаване, при всички останали би трябвало да имате двуцифрени темпове, аз обаче не съм останал с такова усещане. “

Новото обикновено

“Новото обикновено, за което приказваме, надалеч не се отразява в повишение на благосъстоянието . Тук виновността не може да бъде отправена единствено към ръководещите в България. Разбира се, те носят главен дял за това. Като стартираме от самите договаряния за включване в Европейски Съюз и няколко големи пакости, които бяха направени, тотални вреди върху българската стопанска система, като прекъсването на реакторите в Козлодуй , с помощта на което имаме много по-високи цени за електрическата енергия сега, в сравнение с щяхме да имаме тогава.

Несправедливото систематизиране на дотациите в ЕС 

В България беше контрактувано едно тотално незаслужено систематизиране, с помощта на което България създава единствено механически култури и внасяме по-голяма част от другата продукция . Благодарение на това имаме цени, които са съвсем равни на тези в Европейски Съюз, до момента в който в Румъния, която съумя да резервира огромна част от локалното си произвеждане, цените са от порядъка на 62-63%. Голяма част от хората в Северна България вървят да си пазарят там. “



Мораториумът 

“Всички тези радетели за свободен пазар внезапно се обърнаха и споделиха, че желаят страната да им помогне, което е де факто антипазар.

Един от постулатите за свободния пазар е, че той работи на правилото на дивата природа – тези, които не са задоволително жизнеспособни биват изяждани и унищожавани и умират от естествена гибел. Оцеляват тези, които са по-пригодни. Това е механизмът, който движи напредъка. Това е нещо, с което всеобщо се промиват мозъците на новите икономисти във висшите образователни заведения. В момента виждаме напън за тъкмо противоположното – да помогнем и то навръх тези, които са най-нежизнеспособни .

Наблюдаваме един безспорен когнитивен дисонанс в стопанската система – от една страна се стремим да осигурим повече пазар, от друга, подхващаме ограничения, които унищожават пазарното начало. Това води до разрастването на тези злокачествени образования, които заемат по-голяма част от свободния запас. “

Как да подтикваме стопанската система

“Ако искахме по някакъв метод да развием стопанската система, би трябвало да заместим огромна част от външния импорт, и то на тези артикули, които са с висока добавена стойност. Това е нещо, което направи Румъния, нещо, което направи Китай, нещо, което прави Русия.

В България напущат два пъти повече българи от тези, които се връщат. България се обезкървява, умира, остава без българско население. Някога бяхме 9,2 млн., сега по предварителни данни сме някъде към 6 млн . "

Здравеопазване и стопанска система

“Здравеопазването постоянно е било част от финансовата система в стопанската система заради простата причина, че един болен човек не е податлив да използва. Ако човек е закъсал със здравето си, няма да си купи нов тв приемник, няма да работи пълноценно. Лошото опазване на здравето се отразява върху икономическия живот  на всяка една страна. За страдание у нас средствата, които се харчат за опазване на здравето, излизат в огромна част от джоба на българина. България е рекордьор в Европейски Съюз по дял на парите в опазването на здравето, които излизат от джоба – плащате си за избор на екип и за каквото още се сетите. В България за жалост даже парите не ви оказват помощ заради простата причина, че няма хора. “

Какво да чакаме от новото държавно управление

" Като виждам първичните поръчки и рекордния недостиг, който беше заложен в така наречен проектобюджет, който занапред ще бъде прекрояван, ми е мъчно да бъда оптимист. В  плана, който беше импортиран през декември месец,  заложеният недостиг беше рекорден - 7,2 милиарда лв..

Ако имаме вяра на първичните поръчки на това държавно управление, че ще запушат проблемите, ще спрат сивата стопанска система, ще усилят постъпленията от налозите, ще предотвратят избягването на налози и така нататък, за какво се получи по този начин, че дупката в бюджета става все по-голяма и по-голяма – 7,2 милиарда е рекорден недостиг.

Лично аз не съм оптимистично надъхан към закрепването на финансите на страната, даже в противен случай, вижда се, че общественият дълг ще нараства и то с рекордни темпове . “

Чуйте доцент Григор Сарийски в звуковия файл. 
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР