Бившият конституционен съдия Пламен Киров се пита защо президентът след

...
Бившият конституционен съдия Пламен Киров се пита защо президентът след
Коментари Харесай

Бивш конституционен съдия: Защо президентът се е разбързал?

Бившият парламентарен арбитър Пламен Киров се пита за какво президентът след изборите на 2 април бърза със свикването на първото съвещание на Народното събрание.

" Президентът има едномесечен период след провеждането на изборите да свика Народното събрание на първо съвещание. На фона на протакането на цялата процедура по образуване на държавно управление в предходното Народно заседание, оставаме в незнание кое го кара да бърза в този момент ", разяснява Киров  пред БНР.
Струва ми се, че в този момент процедурата ще бъде много по-бърза, уточни той.

„ Нямаме информация, че  е готово държавно управление. По-скоро ще отидем в другата догадка - че няма да бъде излъчено такова. Тогава се пресмятат периодите за осъществяване на предварителни парламентарни избори за 50-то Народно събрание “, уточни Киров.

Едва ли президентът бърза да постави завършек на мандата на служебното си държавно управление. По-скоро дейностите му са избрани от друга логичност, изясни той.

„ Представете си, че със сегашната технология за установяване на изборния резултат от СИК, която сподели много дефицити, ние отидем на избори 2 в 1 в края на октомври, а може и по-рано, и съвместим локални избори с предварителни парламентарни. Това ще бъде много проблематично от позиция на технология на осъществяване. На локалните избори ще има и втори тур. Опасенията на президентския екип може да са, че тези избори ще са на ръба на неуспеха “, сподели той.

В предходното Народно събрание президентът задоволително разтегна процедурата, подсети Пламен Киров.

" Вървеше по ръба на бръснача. Не може да го виним, че забърза процедурата и в това прозира неговото предпочитание 49-тото Народно събрание да не може да излъчи държавно управление. Правителство се прави от политическите партии. Те не престават да не желаят да си приказват. Това подсказва, че най-вероятно няма да има парламентарно излъчено държавно управление. В този случай е най-добре да се отиде на избори през юли. Не че те ще решат нещо, евентуално ще възпроизведат същата картина ", изясни той.

Според него залогът на локалните избори е доста огромен.

„ Партиите биха седнали да си приказват, едвам откакто пожънат триумфи в локалната власт. Оказва се,че тя е по-стабилна “, разяснява Киров.

Не би трябвало да се поправя Изборният кодекс, би трябвало да се напише нов, счита някогашният парламентарен арбитър.
„ При това посланичество в Народното събрание обаче е непостижима задачата. Този кодекс към този момент не става за нищо. Голяма част от промените са чисто конюнктурни. Сбъркана е философията. Материята би трябвало да бъде подредена “, разяснява той.

Според него не би трябвало да се организират избори и референдум по едно и също време.
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР