Тази транс жена просеше по улиците на Индия. Дарена електрическа рикша промени живота й

...
БЕНГАЛУРУ, Индия (АП) — Когато Преети се премести в Бенгалуру
Коментари Харесай

БЕНГАЛУРУ, Индия (АП) — Когато Преети се премести в Бенгалуру в Южна Индия преди 10 години, след като беше изгонена от семейния си дом, защото е транссексуална, тя се надяваше на по-добро бъдеще.

Но 38-годишната Преети, която използва само първото си име, не можа да получи последователна работа. През по-голямата част от десетилетието основният й начин да печели пари е просията по улиците на града, което я прави податлива на малтретиране и насилствени престъпления. „Просто не исках повече такъв живот“, спомня си тя.

След това през март миналата година тя получи шанс да обърне нещата. Тя получи ключовете за собствената си електрическа рикша, използвайки я, за да си изкарва прехраната, като превозва пътници по задръстените пътища на Бенгалуру. Сега тя е един от милионите собственици на електрически превозни средства в Индия, но един от малкото, които са получили EV чрез благотворително дарение.

Preethi може да се разглежда като успешна история, тъй като Индия се опитва да намали затоплянето на планетата емисии по начин, който облагодетелства хората от различни икономически среди, известен като „справедлив преход“. Продажбите на електрически превозни средства растат главоломно и експертите казват, че е изключително важно всички да се възползват от тези големи стъпки към чиста енергия. Въпреки че даренията на електромобили са рядкост, анализаторите казват, че компаниите за електрически превозни средства и правителствените програми също могат да издигнат тези с по-ниски доходи чрез обучение, работни места и достъпен транспорт.

Благотворителната организация, която дари електромобила на Преети, Шишу Мандир, получи дарения да даде редица по-малки електрически превозни средства на жени и небинарни хора, които да използват като услуга за превозване.

Организацията попита Preethi дали би се заинтересувала и когато тя отговори, че е, екипът й предостави обучение, получи й лиценза и регистрира електрическата рикша на нейно име.

„Искахме тази програма да има двойната полза от намаляване на замърсяването, като същевременно овластява жените и транссексуалните хора“, каза К. Ананд, секретар на организацията.

От март миналата година благотворителната организация е дарила 17 електрически рикши и се готви да дари още пет през следващите два месеца, както и да осигури обучение и лицензи на хората, които им предлагат.

„Повишаването на уменията на местните общности, за да ги направи подходящи за предлаганите работни места за чиста енергия, е от решаващо значение“ за справедлив преход, каза Н. К. Тирумалай, ръководител на сектора, стратегически проучвания в базирания в Бенгалуру мозъчен тръст Център за изследване на науката, Технология и политика.

Той каза, че федералните планове за професионално обучение, като например програмата Skill India, могат да бъдат насочени към готови работници за работа в чиста енергия. Хората в автомобилната индустрия например - от производителите до механиците - трябва да бъдат преквалифицирани. „Ако не направим това, рискуваме да оставим много милиони след себе си“, каза той.

След като Преети завърши обучението си, започването на работа донесе смесица от страх и вълнение. Тези притеснения скоро отшумяха след някои положителни първоначални преживявания.

„Не си спомням много за клиентите, но първите няколко, които превозих, всички ме подкрепяха“, каза Преети, добавяйки, че много от клиентите казаха, че са щастлив да видя транс човек да кара електрическата рикша. Тя имаше няколко лоши преживявания, но каза, че „се е научила как да се справя с този тип мъже“.

Придържането към него се отплати: Новата й работа означава, че може да си позволи собствен дом, да изплати дълг и спестява всеки месец за първи път в живота си. Нейните клиенти също имат полза, каза тя.

„Имам редовни клиенти, които варират от продавачи на зеленчуци до майки в моя квартал, които предпочитат да изпращат дъщерите си на училища и колежи с мен“, каза Преети.

Сега тя печели до 2000 рупии ($24) на ден и има малки режийни разходи, тъй като не трябва да плаща за бензин и има малко поддръжка. Едно зареждане й позволява да кара повече от 90 километра (56 мили), каза тя.

Но „повече от парите, става дума за уважението, което получавам в обществото сега“, каза Преети. „Аз сам съм си господар. Работата е тежка, но осигурява стабилна възвръщаемост.“

Хелена Кристина, на 35 години, която живее в Бенгалуру и е единствената издръжка на деветчленно семейство, също получи EV чрез дарение от Shishu Mandir. Тя избяга от насилствен брак и въпреки че си намери работа, чистейки домовете на хората, не можеше да печели достатъчно, за да издържа голямото си семейство.

Кристина каза, че електрическата рикша е единственото нещо, което стои между нейното семейство и екстремните бедност. „Работя повече от 10 часа всеки ден, но нямам нищо против, тъй като моите деца, родители и разширеното семейство зависят от мен“, каза тя.

Експертите казват, че благотворителните организации играят много малка роля в справедливия преход , а опитът на Преети и Кристина трябва да бъде възпроизведен от големи корпорации и правителствени програми.

„Всички трябва да участват в прехода към чиста енергия, който да е от полза за всички индийци“, каза Тирумалай. Докато програмите и субсидиите на федералното правителство на Индия играят роля за превръщането на електромобилите в достъпни, „частният сектор определено може да направи повече, така че ползата от прехода да е по-широкообхватна.“

Той предложи на компаниите да инвестират в обучение за хората, живеещи близо до техните фабрики за електромобили, за да могат да бъдат наети, и за фирмите да определят конкурентни цени на електромобилите, така че да са достъпни за повече хора.

Преети каза, че иска да види повече хора да използват електрически превозни средства, особено други транссексуални жени. Междувременно тя се надява да може да си купи по-голямо електрическо превозно средство в бъдеще от доходите, които е спечелила, карайки своята рикша.

„Искам в крайна сметка да си купя електрическа кола и да я карам като такси“, тя каза. „Това е следващата ми цел.“

___

Следвайте Sibi Arasu в Twitter на @sibi123

___

Климатът на Асошиейтед прес и екологичното покритие получава подкрепа от няколко частни фондации. Вижте повече за климатичната инициатива на AP тук. AP е единствено отговорна за цялото съдържание.

Вижте коментарите
Източник: yahoo.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР