Бебетата могат да се възползват от приспивните песни на Моцарт.

...
Бебетата могат да се възползват от приспивните песни на Моцарт.
Коментари Харесай

Терапия за бебета: Музиката на Моцарт действа като болкоуспокояващо за новородени

Бебетата могат да се възползват от приспивните песни на Моцарт. Неотдавнашно изследване откри, че успокояващата фонова музика по време на дребни медицински процедури може ненапълно да облекчи признаците на болежка при новородените.

Според екип от университета " Томас Джеферсън " във Филаделфия, който работи с лекари за осъществяване на проучването измежду 100 бебета в общинска болница в Бронкс, Ню Йорк, това е първото по рода си изследване.

Всяко бебе е родено в точния си термин и е било на към 2 дни по време на проучването, оповестява „ Сайънс Алерт “.

Преди да им бъде взета кръв от доктор посредством общоприета процедура за убождане в петата, на малко повече от половината от бебетата в продължение на двадесет минути била пусната успокояваща инструментална приспивна ария на известния музикант Моцарт. Другата половина изчаквали в тишина.

Обикновено, когато на новородените им следва лека мъчителна процедура, им се дава дребна доза захар като успокояващо. Две минути преди убождането на петата на всички бебета била дадена захароза, с цел да се облекчи леко болката им. Приспивната ария звучала по време на убождането на петата и продължавала към пет минути по-късно. На родителите не било разрешено да прегръщат физически бебетата си по време на проучването.

Изследовател постоянно оценявал болката на бебетата, като употребявал като индикатори изражението на лицето, рева, дишането, придвижванията на крайниците и бдителността. Изследователят носел шумоизолиращи слушалки, тъй че не знаел дали музиката звучи или не.

В последна сметка новородените, които били изложени на въздействието на Моцарт, посочили " статистически и клинично значимо " понижаване на резултатите по Скалата за болежка на новороденото (NIPS), като това важало преди, по време и след убождането на петата.

Авторите стигат до заключението, че " музикалната намеса е елементарен, възпроизводим и на ниска цена инструмент за облекчение на болката при дребни процедури при здрави новородени. "

Днес има обилни доказателства, които сочат, че музиката може доста да понижи възприемането на болката измежду възрастните, и въпреки всичко не е ясно по какъв начин песента реализира този необикновен героизъм и дали той е присъщ или теоретичен.

Проучванията измежду новородени са добра опция за по-нататъшно изследване, изключително като се има поради, че болкоуспокояващите медикаменти постоянно не са алтернатива за тази група.
През 2017 година учените откриват, че когато пероралната захароза се комбинира с музикална терапия при недоносени новородени, се следи по-голямо облекчение на болката по време на теста с убождане на петата.

Недоносените новородени обаче не са най-хубавата група за проучване. Те постоянно са изложени на болежка по време на престоя си в отделенията за интензивни грижи, което значи, че може да имат променено усещане и физически отговор на чувството.

Неотдавнашното изследване в Бронкс е първото, в което се изследват бебета, родени в естествен период. Резултатите демонстрират, че някои типове успокояваща музика могат да имат мощно успокоителен резултат даже върху най-малките човешки мозъци. Възможно е това да се дължи на обстоятелството, че музиката отвлича вниманието на бебетата от болката им. Но предходни проучвания измежду възрастни демонстрират, че живата и приятна музика облекчава болката повече от мрачната и тъжна музика. А това значи, че разсейването не може да изясни изцяло резултатите.

В актуалното изследване не са съпоставени разнообразни типове музика и техните болкоуспокояващи резултати - фактори, които биха могли да бъдат проучени в бъдещи проучвания.

Учените, работили по актуалното изпитване, споделят, че в този момент се интересуват от това дали родителските гласове могат да бъдат също толкоз успокояващи за новородените, колкото и Моцарт. 
Източник: dariknews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР