България вече е държавата с най-висок социален риск в Европейския

...
България вече е държавата с най-висок социален риск в Европейския
Коментари Харесай

България е с най-висок социален риск в ЕС

България към този момент е страната с най-голям обществен риск в Европейския съюз.

Това демонстрира показателят за обществена резистентност (Social Rresilience Index)*, който следи 12 стопански, обществени и политически параметъра в 185 страни от целия свят.

Класацията се изготвя регулярно от водача в застраховането на търговски заеми в света и у нас Allianz Trade.

В предходното издание на отчета преди две години с по-тревожни индикатори от страната ни е Румъния, само че след маркиран прогрес тя към този момент заема по-благоприятна позиция.

Social Rеsilience Index подрежда страните от 1-во до 185-о място, като в челните позиции са тези с най-нисък риск.

Тази година България резервира 59-та позиция въпреки и с леко влошени индикатори, до момента в който Румъния към този момент е на 56-та. Експертите обръщат внимание, че двете страни остават най-бедните в Европейски Съюз и с най-ниска степен на доверие на жителите към ръководството. Доказателство за това са честите цивилен митинги, предварителни избори и нестабилни държавни управления.



Тази година специалистите на Allianz Trade сигнализират за утежняване на обществената непоклатимост на световно равнище, като измежду главните аргументи за това са обезценката на валути, растежът на цените на храни и горива, както и пониженото присъединяване на работна мощ.

Така разликите в равнището на обществен риск сред развитите и разрастващите се стопански системи по света се задълбочава поради другата резистентност на растящите цени на живота и енергийната рецесия.

Държавата с най-хубава обществена резистентност в света остава Дания, а в челната тройка на най-спокойните влизат още Финландия и Швейцария, които се изкачват надлежно с 3 и 1 позиция по отношение на 2021 година

Латинска Америка е единственият район в света, където през последните две години се следи понижаване на обществения риск. Най-сериозно утежняване има при страни, които разчитат извънредно на импорт на храна и горива.

В същото време, при някои експортьори като ОАЕ и Катар се регистрират удобни трендове. Като евентуален фактор за увеличение на общественото напрежение и риск в международен мащаб специалистите на Allianz Trade разпознават идните избори в голям брой страни през 2024 година Вторият значим „ спусък “ през идващите години се чака да бъде развиването на изкуствения разсъдък, което може да докара до загуба на работни места и разпространяване на дезинформация.



„ Някои държавни управления стартират да вкарват ответни регулаторни механизми, с които да се защитят работните места и да се избегнат други опасности за обществената непоклатимост с навлизането на AI. Но за стопанските системи, които са мощно подвластни от сферите на услугите, ще бъде съществено предизвикателство да се приспособяват бързо и да догонват софтуерния прогрес. “, се споделя в отчета.

Индексът за обществен риск може да послужи като още един инструмент за фирмите да се ориентират за стабилността на бизнес средата в съответните страни. Това е спомагателен сигнал какво можем да чакаме в вероятност при реализиране на търговски покупко-продажби с сътрудници на съответните пазари. ”, изяснява Камелия Попова, шеф на Euler Hermes за България, към този момент опериращи под комерсиалната марка Allianz Trade за България.

„ Като световен водач ние имаме сложен метод в мониторинга на обстановката по света, с цел да можем да реагираме навреме и да оказваме помощ на клиентите си да се предпазят. Един от методите фирмите да се защитят във времена на увеличаваща се икономическа неустановеност и възходящ обществен риск, е да имат застраховка на комерсиалните заеми. ”, добавя тя.



Индексът за обществена резистентност (Social Resilience Index), прочут до 2021 година като Social Risk Index, се пресмята като се взимат поради 12 параметъра (икономически, обществени и политически), които се правят оценка самостоятелно от 0 (за най-високо равнище на риск) до 100 (за най-ниско равнище на риск), а по-късно се пресмята междинната оценка за страната. Колкото по-висока е оценката на една страна, толкоз по-нисък е общественият риск и толкоз по-предно класиране има тя. Резултатите от актуалното проучване обгръщат интервала от началото на 2022 година до септември 2023 година
 
Източник: profit.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР