България претърпя поражение от Хърватия с 67:85 (14:26, 16:21, 24:20,

...

България спечели сребро на европейското първенство по баскетбол за момчета до 16 години в дивизия Б

България претърпя проваляне от Хърватия с 67:85 (14:26, 16:21, 24:20, 13:18) във финала на европейското състезание по баскетбол за момчета до 16 години в дивизия " Б " в Питещ (Румъния) и приключи на второ място. Така националите, водени от селекционера Стойо Чолаков, позволиха единствената си загуба на шампионата и останаха със сребърните медали, само че още с присъединяване на финала си бяха обезпечили класиране в дивизия " А " през идната година.

За последно България взе орден при подрастващите в дивизия " Б " през 2019-а в Прищина (Косово), когато националките до 20 години завоюваха купата.

Българските баскетболисти бяха догонващи в резултата през целия мач против хърватите, които водеха с 47:30 на почивката и с 67:54 след 30 минути игра. Националите направиха добра трета четвърт, само че при започване на заключителните 10 минути Хърватия натрупа още по-солидна преднина.

Най-голямата разлика в дуела бе 25 точки в интерес на хърватите, които имаха предимство в битката (42-34) и направиха много по-малко неточности (12-21).

Михаил Калинов и Калоян Колев означиха по 12 точки за българския отбор, Ивайло Скрински добави 11, а Александър Божков – 10 точки и 9 битки.

За хърватите с 26 точки и 9 битки се отличи Борна Катанович.