България от 25 години е във валутен борд и еврото

...
България от 25 години е във валутен борд и еврото
Коментари Харесай

Финансистът Дянков се притеснява за парите ”под дюшека” на хората, като приемем еврото

България от 25 години е във валутен ръб и еврото и левът са вързани, до момента в който Хърватия влезе от плаващ курс към еврозоната и затова се чака да има по-висока инфлация. В България аз не чакам да има подобен развой, какъвто в този момент има в Хърватия, " изясни той пред Българска национална телевизия.

Според Дянков главното терзание е какво ще стане в по-малките обитаеми места, където хората имат спестявания в левове - или така наречен " пари под дюшека ". Финансистът прикани Българска народна банка и Народното събрание да уточнят и за коментират на хората по какъв начин ще могат да трансферират спестяванията си в евро, за какъв интервал от време, в кои банки.

" Виждаме опита на някои други източноевропейски страни, които преди нас са влезнали в еврозоната и нормално това става тематика внезапно - по тази причина по-добре в България да се подготвим, " добави той.

Ако няма нов бюджет до пролетта, ще изпуснем шанса за еврозоната. България може да одобри еврото най-рано през януари 2026 година. Това разяснява някогашният финансов министър Симеон Дянков.

" Няма да успеем на 1 януари 2024 година да сме в еврозоната. Има една забележителна част от законите, които са нужни за еврозоната, които още не са минали през Народното събрание. Сега служебното държавно управление е внесло тези закони, нека минат, само че се колебая при тази политическа неустойчивост. Дори и да минат тези закони, ние сега не изпълняваме множеството от формалните критерии за влизане - висока инфлация имаме, дефицитът ни е над 3% и цените на държавния дълг, в случай че се изчислят, допускам и този коефициент няма да е задоволителен, " изясни Дянков.
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР