България е на второ място в топ 5 от най-песимистичните

...
България е на второ място в топ 5 от най-песимистичните
Коментари Харесай

Две трети от българите се готвят за икономически трудности през 2022 г.

България е на второ място в топ 5 от най-песимистичните страни в света съгласно годишното световно проучване на международната асоциация " Галъп интернешънъл ", резултатите от които бяха публикувани през днешния ден.

Най-големите песимисти (оптимисти минус песимисти):
Тази година 15% от българите са оптимистично настроени, че 2022 година ще е по-добра от миналата, 48% по-скоро чакат 2022 година да е по-лоша, а съгласно 21% идната година ще е същата като тази. 16% не могат да преценяват. Авторите на проучването напомнят, че предходната година страната още веднъж беше измежду 5-те най-песимистични страни в проучването с показател на вярата от -29 при -33 в този момент. Социолозите означават, че теренното проучване в България и през двете години съответствува с пикове на ковид-вълни и продължителна политическа рецесия, а равнищата на оптимизъм в страната са сходни с останалите страни от източната част на Европейски Съюз.

Най-оптимистичните (оптимисти минус песимисти)

В края на 2021 година две трети от българите се готвят за стопански компликации през идната година, едвам 6% залагат на стопански разцвет, а всеки пети счита, че нищо няма да се промени в стопанската система. Един от 10 се затруднява да реши.

Средно в Европейски Съюз 14% от интервюираните чакат стопански напредък, 53% - компликации, а 28% чакат годината да е същата. Настроенията в източните страни от съюза пък са още по-близки до тези България - 9% чакат стопански напредък, 62% компликации, 23% чакат годината да е същата, а 7% не могат да преценяват.

 Две трети от българите се готвят за стопански компликации през 2022 година

На фона на упованията за компликации в стопанската система и доминиращ скептицизъм, позитивното е, че тази година персоналното благополучие у нас, въпреки и едвам доловимо, е по-високо, разясняват създателите на проучването. Общо 45% от запитаните българи декларират, че се усещат щастливи или доста щастливи, 10% се дефинират като нещастни или доста нещастни, а 43% споделят, че не се усещат нито щастливи, нито нещастни. 2% не могат да преценяват.

Индексът на щастието за страната тази година е +35, което е слага България покрай центъра на листата от общо 44 страни, включени в проучването. За съпоставяне в края на предходната година показателят за България е +31.

Изследването " В края на годината " на асоциацията " Галъп интернешънъл " с епровежда всяка година от 1977 година насам. Тази година то бе извършено в 44 страни по света посредством изявленията на41 560 души. Във всяка страна през интервала октомври-декември 2021 година са интервюирани към 1000 души по метода " лице в лице ", по телефона или онлайн.

Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР