Българин ще спечели титлата на Италия по волейбол за 2023

...

Българин ще спечели титлата на Италия! Матей Казийски или Александър Николов?

Българин ще завоюва купата на Италия по волейбол за 2023 година.

На край ще спорят два тима с българско присъединяване - Кучине Лубе (Чивитанова) на Александър Николов и Итас Трентино (Тренто) на Матей Казийски.

Финалите ще се играят до 3 победи от 5 мача, а първата от 5-те вероятни срещи ще се излъчи на 1 май от 19:15 по MAX Sport 2. Втората среща ще се изиграе на 4 май, а третата на 7 май. В случай че нито един от двата тима не завоюва и трите мача, ще се изиграят още две срещи – на 10 и 14 май.

Миналогодишният първенец Лубе се класира за финалите след победа над сензацията на сезона в Суперлигата на Италия - тимът на Алианц (Милано) с 3:1 гейма в решаващия 5и мач. Звездата на срещата беше българинът Александър Николов, който направи следващ мощен мач в италианското състезание – 21 маркирани точки, измежду които и победната точка след съвършено изпълнен сервис. Така Лубе завоюва полуфиналната серия с 3-2 победи

Лубе е измежду най-титулуваните тимове в италианската волейболна лига със седем трофея (2005-2006, 2011-2012, 2013-2014, 2016-2017, 2018-2019, 2020-2021, 2021-2022) и ще се опита да стане едвам третият отбор, спечелил 4 поредни трофеи. Това е и 6-ото следващо присъединяване във финалите за настоящите първенци.

В другия полуфинал Тренто с 38-годишния български деец Матей Казийски съумя да победи Пиаченца и да избегне нов незабравим поврат от страна на своя съперник. След като завоюва първите два мача от полуфиналната серия, Тренто даде късмет на Пиаченца да изравни, с цел да се стигне до 5-и мач от серията, който сребърният медалист от Световното клубно състезание по волейбол завоюва с 3:1 гейма.

Победата на Тренто ги класира за финалите в Суперлигата на Италия за първи път от сезон 2016-2017, когато заеха второто място. Това ще е 9-ият път, в който тимът ще се бори за волейболното Скудето. Тимът от Северна Италия ще се опита да завоюва петата си национална купа (2007-2008, 2010-2011, 2012-2013 и 2014-2015), Матей Казийски е волейболистът, който е бил част от всички шампионски сформира на Тренто до в този момент.

Това ще са четвъртите финали, в които Лубе и Тренто ще спорят за купата. Действащите първенци завоюваха през сезон 2011-2012 и 2016-2017, а Тренто записа триумф в акцията през 2012-2013.