56,7 млн. лв. компенсации заради високите цени на електроенергията през

...
56,7 млн. лв. компенсации заради високите цени на електроенергията през
Коментари Харесай

МРРБ: Близо 57 млн. лв. компенсации са изплатени на ВиК дружествата за 2021 г.

56,7 млн. лева обезщетения поради високите цени на електрическата енергия през 2021 година са изплатени на всички ВиК сдружения към края на март тази година. За първите четири месеца на 2022 година сдруженията от бранш ВиК също ще бъдат обезщетени от страната поради високите цени на тока на два транша с още до 62 млн. лева, откакто Министерският съвет удължи характерната мярка за подкрепяне до края на април.

Средствата се отпускат с решения на държавното управление по създадения от Министерството на районното развиване и благоустройството обезщетителен механизъм. Програмата за подкрепяне, утвърдена през януари от държавното управление, е ориентирана към всички небитови крайни клиенти - икономически субекти от бранш ВиК, и посредством нея се дават спомагателни средства за компенсиране на непредвидените разноски за електрическа енергия.

Намесата на страната разрешава на ВиК сдруженията да покрият сериозните финансови дефицити поради високата цена на тока и по този начин да се избегне рискът да изпаднат в несъстоятелност. Ефектът е нормализирано финансово положение на ВиК сдруженията и обезпечен непрестанен достъп до ВиК услуги за всички консуматори в страната.

През януари държавното управление взе решение да бъдат обезпечени до 61 млн. лева, с които да се покрие дефицитът на ВиК сдруженията, насъбран поради доста увеличените цени на електрическа сила през 2021 година Разплащането на средствата за м.г. се извърши по Споразумение сред министерствата на районното развиване и благоустройство и на енергетиката. Регионалното министерство извърши инспекция на действителните разноски за електрическа енергия по отношение на утвърдените от КЕВР разноски в настоящите цени на ВиК услугите. Те са разчетени с цени на електрическата енергия в пъти по-ниска от пазарните през предходната година, поради което се получава и сериозният недостиг. В утвърдените бизнес проекти от 2021 година междинната цена на ел. силата е 82 лева./MWh, с която е разчетен и разходът за електрическа енергия в одобрените от КЕВР цени на ВиК услугите. За съпоставяне през декември предходната година приблизително месечната борсова цена на сегмента „ ден напред “ е била 429,92 лева./MWh, т.е. над пет пъти по-висока.

Програмата за компенсиране на непредвидените разноски на сдруженията от бранш ВиК се управлява от Министерство на регионалното развитие, а заплащанията се правят от Министерство на енергетиката по банкови сметки, посочени от съответните сдружения - заявители на компенсацията. От своя страна сдруженията имат обвързване неотложно да преведат сумите за покриване на отговорностите си за електрическа енергия.

Подпомагането на ВиК операторите ще продължи до края на април 2022 година. За първите три месеца държавното управление обезпечи средства в размер на до 46 млн. лева Те ще бъдат преведени на ВиК сдруженията по същия ред до края на май т.г.

За април обезщетенията за електрическа енергия са в размер на до 16 млн. лева Тези средства се обезпечават в границите на бюджета на Фонд „ Сигурност на електроенергийната система “. Сумите ще бъдат установявани в Министерство на регионалното развитие след установяване на разликата сред фактическите разноски на ел. сила за април 2022 година и включените в цените на съответното сдружение от бранш ВиК разноски за ел. сила за същия месец, потвърдени със съответните документи. Компенсациите за април ще бъдат изплатени на ВиК операторите до 30 юни 2022 година
Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР