47,3% от българите искат нов кмет за своята община. Това

...
47,3% от българите искат нов кмет за своята община. Това
Коментари Харесай

Половината българи искат нови кметове в своите общини

47,3% от българите желаят нов кмет за своята община. Това демонстрират резултатите от постоянното социологическо изследване на организация " Алфа Рисърч ".

Да продължи да ръководи досегашният кмет желаят 40,9% от запитаните, а 11,8% не могат да преценяват. Малко повече от месец преди локалните избори, сериозните оценки и гласове към качеството и стила на ръководство на страната нарастват, показват създателите на проучването.

Най-благоприятни са настройките за кметовете на по-малките общини и обитаеми места, а конкуренцията за мястото в огромните общини се чака да е най-оспорвана. Според извадката 62% от жителите биха дали своят вот по отношение на персоналните си и политически желания, а не на правилото срещу ръководещия кмет.

Отговорът на въпроса " коя е алтернативата на ГЕРБ " демонстрира мощно фрагментирани желания – към Българска социалистическа партия - 17%, към партия на Слави Трифонов - 12%, " Демократична България " – 4,9%, " Обединени патриоти " – 3,8%, към друга политическа мощ – 8,9%.

48% от гласоподавателите са на мнение, че е време различен да поеме ръководството против 33%, които не престават да са уверени, че няма по-подготвена партия от ГЕРБ. Към момента обаче липсва консолидираща гласоподавателите опция.

В началото на септември ГЕРБ (21.5%) резервира електоралното си преимущество в народен проект пред Българска социалистическа партия (18.7%).

В актуалното изследване Алфа Рисърч мери и капацитета на към този момент декларираната от Слави Трифонов партия – „ Няма такава страна “. Тя започва с поддръжка от 8.3%, отнемайки симпатизанти от Българска социалистическа партия, националистическите обединения и Воля, без основна ерозия за ГЕРБ.

Поради неналичието на всеобщи публични упования за разглобяване на цялата политическа система и преориентация на страната, новата групировка, позиционираща се като опция на статуквото, стартира с умерени равнища на поддръжка.

Подкрепата за Движение за права и свободи е в границите на обичайните 8.6%.

С разпада на Обединените патриоти, преобладаваща част от националистическия избор остава зад ВМРО-НФСБ (4.8%), а досегашният им сътрудник Атака влиза в политическия сезон с поддръжка от 1.9%.

След пробива на европейските избори и излъчването на евродепутат, Демократична България стабилизира общите си позиции (4.1%), само че към момента е изправена пред предизвикването да разшири кръга от свои симпатизанти в страната.

Регистрираната в актуалното изследване поддръжка за ръководещи, лява, дясна съпротива и нови обединения демонстрира настроенията в обществото на национално ниво. Местните избори обаче са много разнообразни по темперамент, а това прави изходът от тях мощно подвластен от спецификата в обособените общини, от положението на политическите сили в тях и гражданската ангажираност, разясняват от " Алфа Рисърч ".
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР