''Разбира се, мечтая тази епидемия да я няма, но никак

...
''Разбира се, мечтая тази епидемия да я няма, но никак
Коментари Харесай

Проф. Радка Аргирова успокои, че няма да има втора вълна на вируса

''Разбира се, бленувам тази зараза да я няма, само че по никакъв начин не бленувам да не се занимавам с вируси и с епидемии, въпреки всичко това ми е специалността. Огромно е натоварването, отговорността също е голяма. Освен това упованията бяха доста огромни, особено за себе си аз мога да кажа, че доста постоянно ми бяха задавани въпроси, на които отговорът е доста сложен. Примерно: по какъв начин мисля, че ще се развие (коронавирусът), какво следва отсам нататък'', това съобщи проф. Радка Аргирова, която е ръководител на Българското сдружение по здравна вирусология.

''Според мен сме във фаза на затихване, към този момент това се усеща ясно. Аз самата би трябвало да ви кажа, че правя от 80 до 100 PCR дневно (тестове за определяне дали даденият човек е инфектиран с коронавирус) в болничното заведение и към този момент цяла седмица, дори 10 дни, не съм видяла позитивен резултат. Това е сериозен симптом на затихване'', изрази мнение специалистката по вирусология.

За мнението на сътрудника ѝ проф. Коста Костов, с който бяха дружно в Медицинския експертен съвет към Министерски съвет, че в случай че се тества в обществени домове, сиропиталища или ромски махали, броя на откритите инфектирани с COVID-19 в България ще е по-голяма, проф. Аргирова съобщи: ''Аз също мисля, че е по този начин, тъй като обгръщането на тези хора, които са изследвани, общо взето, няма някаква избрана представителност. Например по възраст, или по специалност, или по местоживеене, изключително по местоживеене - огромен град, по-малък град, село. Етническо показване също, тъй като виждаме инфектирани хора от всевъзможен тип. Виждаме и роми, виждаме и български жители, мъже, дами, деца, тъй че доста мъчно е да създадем някакво резюме. Въпреки всичко обаче затихва епидемията.''

За потайността на Щаба що се касае до данните, проф. Аргирова допусна, че това може да се дължи на военната им същина, визирайки евентуално шефа на ВМА ген. Мутафчийски, който е и шеф на Националния действен щаб за битка с ковид в нашата страна.

''От друга страна аз съм очевидец и на нещо друго. От начало беше по този начин - нямаше, нямаше съвсем две седмици открити хора, които да са инфектирани с вируса. След това стартира последователно да се следи увеличение на броя на новооткритите инфектирани лица, започнаха да се усилват и така нататък И когато към този момент стана сериозна в края на април, да вземем за пример, преди 1-и май, някъде там, броя на откритите новозаразени лица, внезапно се появи една отмалялост от приемането на тези данни, едно такова възприятие, че надали не това е опасност. Тогава си помислих, че преди години искахме да ни споделят истината, имам предвид ''Чернобил'', да вземем за пример, ето в този момент ни споделят истината, споделят ни цифрите, само че ние дали сме подготвени да ги приемем и какви заключения можем да си създадем за тях? Има и подобен момент'', изрази мнение тя.

''Може би би трябвало да се преразгледа добре по какъв начин тъкмо се създават и формулират смъртните актове, по какъв начин се заявява гибелта. Защо го споделям? Защото има гибел от Коронавирус и гибел с Коронавирус. Значи, в случай че един човек, е примерно с тежка сърдечна непълнота, или бъбречна, и прихваща вируса, по този начин да се каже, заразява се с него и умира с помощта на него, този човек не умира от Коронавирус, а с Коронавирус.

Той така и така е бил с една тежка сърдечна непълнота. Докато напълно друго състояние е, когато здрав и прав човек върви, заразява се, изкарва пневмонията, тежката белодробна, дихателна непълнота и в края на краищата умира. Това са две разнообразни аргументи за гибелта. Впрочем, Италия прави сега това. Италия преразглежда данните си за гибелта и смята, неотдавна четох от един техен професор епидемиолог, че в действителност смъртността е по-ниска от това, на което бяхме очевидци, на цифрите, които вървяха по време на най-големия пик на тяхната епидемия'', изясни опитната вирусоложка.

Тя съобщи още, че е получила поздравления от ген. Мутафчийски, проф. Кантарджиев и премиера Борисов. Последният я поздравил поради концепцията ѝ за проучването на пулове, тъй като по този метод може да се обзет по-голям брой хора с по-малко проби. Проф. Аргирова означи, че не го е измислила тя, то е измислено от дълго време и просто е трябвало да си приложи, само че преди да се приложи е трябвало да се изпита и тя е направила точно това.

Източник: lupa.bg

Източник: bnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР