17% по-малко депониран отпадък в София спрямо миналата година. Постепенно

...
17% по-малко депониран отпадък в София спрямо миналата година. Постепенно
Коментари Харесай

Одобриха средствата за управление на отпадъците в София за догодина

17% по-малко депониран боклук в София по отношение на предходната година. Постепенно се усилва и процентът на обработените боклуци, регистрират от Столичния общински съвет.

Общинският съвет одобри план-сметката на Столична община за дейностите по събиране, транспортиране и неутрализиране в депа или други уреди на битовите боклуци и за поддържане чистотата на териториите за публично прилагане за 2022 година

Председателят на комисията по финанси Стефан Марков даде учредения за утвърждението на препоръчаните средства.

" На първо място, желая да подчертая положителното общо осъществяване на настоящата план-сметка – към края на септември се регистрира осъществяване на 72% от плануваните разноски, което демонстрира, че тя е добра насочна точка за обмисляне и на новата план-сметка. Отчита се усъвършенствана успеваемост на инсталациите за отнасяне на отпадъците – усилва се каузи на обработените боклуци и се понижава количеството депониран боклук ", разяснява ръководителят на комисията по финанси Стефан Марков.

Положителна наклонност е намаляването на количеството депониран боклук на депото за неопасни боклуци със 7891 т. за деветмесечието по отношение на предходната година (спад от 17%), което е показателно за по-ефективното ръководство на отпадъците, демонстрират данните.

Какво е новото за 2022 година:

- Разходите по план-сметката за 2022 година са в размер на 237 693 202 лева, което е нарастване със 7,8% (17,3 млн. лева.) по отношение на актуалната план-сметка. Повишаването на разноските е обвързвано с повишение на качеството на услугите и дейностите, които се дават. Т.е. не е просто повишаване на същите услуги, а се планува разширение и възстановяване на дейностите, за които се събира такса битови боклуци от жителите и компаниите. Същевременно са налице и някои справедливи аргументи за увеличение на разноските.

- Половината от спомагателните средства, а точно 8 100 000 лева са планувани за повишение на чистотата на териториите за публично прилагане. С 38% се възнамерява увеличение на площите за миене с автоцистерна с маркуч до 132 194 дка. Увеличават се с 4% и площите, които ще бъдат измити с автоцистерна с дюзи. Част от увеличените средства са за зимно поддържане и лятно разчистване на Южната дъга на Софийския околовръстен път, чийто габарит е повишен по отношение на предходната година.

- Също с над 8 млн. лева се усилват разноските, свързани с инсталациите за отнасяне и неутрализиране на отпадъците. Налице са и справедливи предпоставки за планирането на по-високи, като да вземем за пример, увеличението на цената на ел. силата, а отсам и на разноските за оперативната активност на завода за МБТ, които ще бъдат с 3,3 млн. лева по-високи от тази година. В тази връзка за усъвършенстване на енергийните разноски е препоръчан план за създаване на фотоволтаична система за потребностите на Оперативна програма СПТО (500 000 лева.). В завода се възнамерява да бъдат третирани 410 000 т. смесени битови боклуци.

- Минимално е нарастването на средствата за събиране и превозване на отпадъците – от 65 на 66,2 млн. лева, в случай, че се включват и спомагателни нови парцели, влезнали в употреба през последната година към системата на сметосъбирането.

- Друга справедлива причина за по-високи разноски са и по-високите отчисления по член 64 от ЗУО, които към този момент са 95 лева за всеки депониран звук боклук. Други капиталови оферти касаят създаване на площадки за строителни и за едрогабаритни боклуци (общо 600 000 лева.).

- Положителен миг е, че макар нарастването в разноските по план-сметката, не се планува увеличение на размера на таксата за битови боклуци, която се събира от столичани. Таксата остава в размер на 1,6% за жилищните парцели. В актуалната сложна икономическа конюнктура, това е извънредно значимо и фактически обществено допустимия размер на таксата ще разреши и по-добрата събираемост на приходите от нея. Очакваните доходи от Твърди битови отпадъци за 2022 възлизат на 237 млн. лева, което е с близо 9 млн. лева повече по отношение на плануваните за настоящата година, които ще дойдат от възстановяване на събираемостта на приходите от Твърди битови отпадъци и включването на нови парцели към сметосъбиращата система.

Проектът на план-сметката за 2022 година съставлява реалистична и справедлива прогноза, съобразена с изискуемия най-малък размер действия, с предстоящите промени в обсега на предлаганите услуги, която в същото време предлага и способи в границите на лимитираните бюджетни благоприятни условия да се усъвършенстват и уголемяват предоставяните услуги с цел да бъде столицата едно по-чисто и по-приятно място за живеене, оповестяват от Столичния общински съвет.
Източник: bnt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР