115 години Историческият музей в Бяла посреща гости от България

...
115 години Историческият музей в Бяла посреща гости от България
Коментари Харесай

Изложба разказва за 115-годишнината на музея в Бяла

115 години Историческият музей в Бяла посреща посетители от България и целия свят. Той е най-стария музей в Русенска област. На 17 септември /нов стил/ 1907 година княз Фердинанд и великият княз Владимир Александрович, наследник на съветския император Александър II, публично откриват музея. Експозицията е отворена и по време на Първата и Втората международни войни. В книгите за гости има непокътнати многочислени мнения от немски бойци и офицери от двете войни, които с интерес са разглеждали експонатите в къщата, в която по време на руско-турската война 1877-1878 година са живели съветските императори Александър II и Александър III – тогава престолонаследник и пълководец на Русчушкия отряд. Първото име на музея е „ Александър III “ и неговият монограм, направен от стомана, е вграден във входната врата.

По мотив на 115 годишнината на музея е експонирана галерия от фотографии, която е отдадена на основаването и откриването на четирите музея, където по време на руско-турската война живее император Александър II с многочислената си свита и също открити дружно през 1907 година – в Плевен, Пордим, Горна Студена и Бяла. Малко прочут факт е, че през ноември 1877 година една седмица в тази къща в Бяла живее и основателят на съветската военна хирургия професор Николай Пирогов. Изключително редките фотографии са направени по време на построяването на четирите музея от Петър Деянов - завеждащ постройките на четирите музея, и при откриването им от придворния фотограф на княз Фердинанд Георг Волц.

Важно е да се означи, че първата експозиция на историческия музей в Бяла е основана от огромните български художници Иван Мърквичка и Антон Митов и скулпторът Борис Шатц.

Напълно пропуснат факт е, че извънредно значителен принос за основаването на четирите музея в Плевен, Пордим, Горна Студена и Бяла има беленският гражданин Ангел Крушков. Под въздействие на неговите разкази, при визитата си през 1901 година в Бяла, Стоян Заимов и разглеждайки преди малко реставрираната къща, в която е живял по време на Руско-турската война Царят-Освободител, в Заимов се заражда концепцията да се трансфорат в къщи-музеи всички ония здания, в които е живял Освободителят на България през време на войната. Така в Бяла през 1901 година се оформя концепцията за " къщи-музеи ", които да припомнят освободителната война, изключително живота на Цар-Освободителя. Идеята е осъществена от Комитета „ Цар Освободител Александър II “ - орган на Поборник опълченското сдружение. От края на декември 1901 година Комитетът, с почетен ръководител княз Фердинанд и действен ръководител Стоян Заимов. прикани и провежда 500 свои клона в цялата страна. Ангел Крушков е избиран за кмет на Бяла, за народен представител от Народно-либералната партия на Стефан Стамболов, издател на вестници и така нататък В неговата къща заседава комитетът „ Александър II “. Изключителната мемориална фотография от съвещанието на комитета в дома на Ангел Крушков във връзка приемането на готовия музей, открадната преди към 10 години от ИМ-Бяла, беше издирена от русенската прокуратура и следствена работа и следва да бъде върната в ИМ-Бяла. За заслугите си, по време на освещаването на паметника на цар Александър II в София и къщите-музеи, Ангел Крушков е награден от император Николай II с ордена „ Св. Анна “ 3 степен. Освен него, за присъединяване си в основаването на музеите и този в Бяла, са наградени и русенският епископ Василий, педагог на престолонаследника княз Борис с икона на Богородица, украсена със скъпоценни камъни; ордени „ Св. Станислав “ получават русенецът Петър Чернев - някогашен кмет на София, русенските областен шеф, градоначалник и проектант.
Източник: dnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР