107 деца от Монтана ще посещават модерна детска градина в

...
107 деца от Монтана ще посещават модерна детска градина в
Коментари Харесай

Нова детска градина отваря врати в Монтана

107 деца от Монтана ще посещават съвременна детска градина в квартал "Кошарник " след формалното й разкриване през днешния ден.

Лентата при откриването на новата постройка на Детска градина номер 8 "Пролет " ще бъде прерязана от министъра на труда и обществената политика Бисер Петков Бисер Петков е министър на труда и обществената политика. Роден е на 6... към профила, посланика на Конфедерация Швейцария Денис Кнобел и кмета на Община Монтана Златко Живков, осведомиха от Програма Здраве и обучение за всички.

Сред гостите се чакат и заместник-министърът на труда и обществената политика Зорница Русинова Зорница Русинова е магистър по интернационалните стопански връзки от... към профила, заместник-министърът на образованието и науката Деница Сачева, представители на локалната власт, ромски организации и общността в квартала, родители, деца.
Градината е издигната по плана на Община Монтана в границите на Програма ЗОВ(Здраве и Образование за Всички), финансирана от Българо-швейцарската стратегия за съдействие. В строителството на градината и оборудването й са вложени близо 1,2 милиона лв., от които 90 % са обезпечени от Българско-швейцарската стратегия за съдействие, а останалите са принос на Община Монтана, която вложи и към 580 хиляди лв. в инфраструктурата към детската градина.

Това е първата детска градина в Монтана, издигната през последните 35 години. Старата постройка на Детска градина номер 8 "Пролет " е посещавана от 75 деца, най-вече от ромски генезис. Новопостроената постройка дава опция бъдат признати нови 32 деца. В новата сграда има и зали за извънкласни и извънучилищни действия, както и за работа с родители, общностни срещи и празници и други събития, също и кабинет за образования и работни срещи на педагогическата гилдия и просветителните посредници. По Програма ЗОВ са назначени в допълнение двама учители и двама помощник-възпитатели.

Проектът "Комплексен метод за ромско включване в Община Монтана " в границите на ЗОВ работи в интервала 2015 - 2018 година с общ бюджет 2 226 260 лв.. Дейностите са главно в двата ромски квартала на Монтана - "Кошарник " и "Огоста ", в с. Габровница и частично в прилежащите Вирове и Безденица, като са ориентирани към най-уязвимите от уязвимата група - деца на възраст от 3 до 10-11 години, техните родители и фамилии, младежи, здравно неосигурени роми.

Прилага се интегриран метод: обновяването на здравната и просветителната инфраструктура се добавя с работа за подобряването на началното обучение, записване на ромски деца в детска градина, образование на учители, достъп до първоначални медицински услуги за роми, превантивна здравна работа, медиаторска работа в опазването на здравето и образованието.

Екипът работи да компенсира пропуските в образованието на децата посредством спомагателни занимания, да стимулира от ден на ден деца да вървят на детска градина, да сътвори условия за консолидираното на ромските деца след четвърти клас в десегрегирани учебни заведения, както и да взема решение най-наболелите проблеми на детското и майчино здраве.

Програма ЗОВ се извършва в интервала 2014 - 2019 година с финансовата поддръжка на Българо-швейцарската стратегия за съдействие. Общата й стойност е 8 088 500 швейцарски франка, швейцарският принос е 6 920 000 шв. франка. От българска страна главен сътрудник е Министерството на труда и обществената политика. Министерството на здравеопазването и Министерството на образованието и науката също вземат участие в Програмата с финансиране, експертиза и съвещания. Трите министерства способстват с 15 % съфинансиране, като приносът на всяко министерство е по 5 %.

Общо 15 общини в шест огромни общински центрове (Бургас, Монтана, Пловдив, Русе, Сливен, Шумен) извършват взаимно с сътрудници (училища, детски градини, здравни центрове, Неправителствени организации и др.) интегрирани планове, свързани с: намаляването на броя на ромските деца, които не вървят или отпадат от детска градина, предучилищните занимания и началното училище; работа с родители, психолози, учители и посредници по ромското включване; първична и репродуктивна здравна помощ за ромската общественост, фамилно обмисляне и здравна профилактика; културни събития, подпомагащи интеграцията на ромите.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР