Нашумелите отскоро антигенни тестове се оказват един от най-предпочитаните методи

...
Нашумелите отскоро антигенни тестове се оказват един от най-предпочитаните методи
Коментари Харесай

Вижте как се прави антигенен тест

Нашумелите отскоро антигенни тестове се оказват един от най-предпочитаните методи за проверка на това дали в организма на пациента има част от вируса. Как обаче се прави антигенен тест и колко надежден е той?

„ Антигенните тестове са тип бързи тестове, в които се открива самия вирус. Те са на така наречения имунохроматографски принцип – взема се секрет, носен секрет в случая, разтваря се буфер и се накапва върху теста – подобно на това как се накапва урина върху тест за бременност “, обясни в предаването " Неделята " на Нова телевизия д-р Благовеста Пенчева – медицински директор на голяма лаборатория в София.

Пробата се поставя върху теста и се изчакват 15 минути, за да бъде резултатът напълно категоричен. Биологът Станислава Златева подчертава основните изисквания, за да бъде изследването легитимно.

„ Задължително трябва да се появи контролната чертичка, което означава, че тестът е валиден, а ако се появи и тест чертата – значи, че има наличие на антиген “, казва биологът Станислава Златева.

Не липсват обаче ситуации, при които показанията от PCR и антигенния тест на един и същ пациент се различават.

„ Имали сме случаи с позитивен PCR тест и негативен антигенен тест, което зависи от чувствителността на теста. Също така сме имали случаи с позитивен тест антигенен, бърз тест и негативен PCR тест, което пък зависи от специфичността на теста “, казва д-р Пенчева.

С по-голяма тежест е PCR тестът. Според експертите сигурността на антигенните тестове е почти 100 процента, а цената им – доста по-приемлива от тази на PCR изследването. Трябва обаче да се прави и разлика между видовете антигенни изследвания – тези за грипни щамове и тези за COVID-19.



Специалистите одобряват идеята личните лекари да имат право да издават направления за антигенни тестове, но само при определени условия.

„ Смятам, че това е добра идея. Хубаво е личните лекари да могат по тяхна преценка да назначат такова изследване. Хубаво е да има и някакви критерии – тоест пациентът да отговаря като температура, като друг вид симптоматика, загуба на обоняние и всичко друго, за което се говори, защото все пак това е скъпо изследване и не може да се назначава произволно и все пак предполагам, че има някакъв капацитет НЗОК да заплати определен обем такива тестове “, казва д-р Пенчева.

Споделят и това, че работата и отговорностите им нарастват с всеки ден. А на въпроса кога ще си отиде вирусът – отговорите са в двете крайности.


Всичко по тематиката: Епидемията ковид (COVID-19) 15057  Проф. Момеков: Пациентите с леки форми на COVID-19 нямат потребност от Азитромицин Проф. Момеков: Пациентите с леки форми на COVID-19 нямат потребност от Азитромицин  Сърбия стяга здравните ограниченията Сърбия стяга здравните ограниченията  Здравко Димитров: Не съм спирал да работя, Пловдив си има кмет Здравко Димитров: Не съм спирал да работя, Пловдив си има кмет
Повече за Коронавирус
 corona най-ново: лесни стъпки: просто управление: eпидемия:
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР