Завърши шестото издание на „Кърджали офроуд фест”. Километри - мръсна

...

Над 5000 хиляди души наблюдаваха затворенето трасе на Кърджали офроуд фест

Завърши шестото издание на „ Кърджали офроуд фест”. Километри - мръсна газ, разтягане на лебедките, разпален автомобил в екстрема, поправки, помощ от публиката. Горещата точка през вторият ден беше група от рискови спускания по сипей в три разнообразни ръкави, по шест/седем джипа по едно и също време. На старта първият ден застанаха 90 спортни машини, а до финала доближиха 68. Състезателите от България, Гърция, Турция и Казахстан мериха сили освен по рисковите и пресечените терени из Родопите, само че и на затвореното трасе през третия ден към водното огледала в центъра на Кърджали, пред повече от 5 000 почитатели на офроуд спорта. Състезателите в другите дисциплини направиха по 2 обиколки на трасето, което е с дължина 2000 метра и особено построени изкуствени препядствия и денивелации на доста къси дистанции. Почти всеки втори играч изправяше публиката на крайници и получаваше възгласи на утвърждение, а показаните от тях резултати оформиха и крайното класиране. За поредна година в влиятелната конкуренция „ Кърджали офроуд фест” видяхме атрактивната АТВ дама - Рени Христова с KTM 525 XC, която се качи на почетната стълбичка. Следвана от Симеон Стоянов и Стоян Стоянов и тримата от клуб “4x4 Adventure”. Туристическят клас беше разграничен в две категории, като едната мина трасетата с GPS, а другато с пътна книга. Първи от категорията с GPS навигация са Емил Димитров/Андон Андонов от Петрич, а при втората група Крум Трендафилов/Ангел Хазуров с общо време 5h34:04. Победител в класа Standart до 2400 CC е асеновградския екипаж Мехмед Мехмедов/Живко Белев със Suzuki Vitara, а над 2400 CC Андриан Ноев/Страхил Стоянов с Jeep Cherokee. В „ Standart +”, класа на колите с промени и усъвършенствания на двгателя на почетната стълбица застанаха Николай Колев/Христомир Илиев с Nissan Patrol. В най-бързият клас, с насечен и бърз терен без екстреми и шест отпаднали екипажа за трите дни, най-бързи бяха Живко Михайлов/ Гергана Михайлова. Двама отпаднали и трима сполучливо минали рисковите трасета в клас UTV/Buggy, като най-хубав е екипажа Vabonti -Владислав Велков/Илиан Георгиев с общо време 4h01:18. Тежката артилерия в изданието “Кърджали Офроуд Фест” са Експертите – по този начин нареченият кралски клас, прототипи на най- бързите, най-добре оборудваните, най-силните и готови машини и водачи е разграничен в два класа - Прототипи и Модефицирани. Двете обиколки на затвореното трасе за тях бяха с по-голяма трудност и по-екстремни препядствия. В трите дни на надпреварата почитателите имаха опция да следят тяхното майсторско шофиране и превъзмогване на екстремите. В класа на модифицираните след оспорвана борба спечелили са представтелте на клуб „ Svoge 4x4” Калин Митров/Владимир Велков, следвани от Димитър Димтров/Христо Дряновски от „ TermoKing”. Турските екипажи отстъпиха първите места на българите и се класираха от 7 до 9 място. Класа на Прототипите, където бяха и най-многобройните участници от Турция и Гърция, победител е смесеният екипаж Рулис Цикмесоглу/Млен Дечев с 24 минути пред Кириус Пампорис/Евтимас Казанздис. Последните линии от надпреварата са фотосите с всички участници и пожеланията за нови срещи.