Законопроектът за изменение на Закона за насърчаване на инвестициите, подпали

...
Законопроектът за изменение на Закона за насърчаване на инвестициите, подпали
Коментари Харесай

Златните паспорти и ББР пак изпокараха депутатите

Законопроектът за изменение на Закона за поощряване на вложенията, подпали пожар в залата на Народното събрание. Проектодокументът, който беше импортиран от народния представител Петър Кулински („ Продължаваме промяната “), провокира сериозен конфликт сред ръководещи и съпротива. Въпреки това обаче новото парламентарно болшинство още веднъж показва увереност и с присъщото си спринтово движение одобри проектозакона и на първо, и на второ четене.

Този факт

влуди опозицията,

която упрекна ръководещите в жестоко нарушение на процедурите, регламентирани в Правилника за организацията и активността на Народното събрание. И по-специално - неналичието на наложителното за всеки проектозакон публично разискване.

От името на ГЕРБ-СДС, Любен Дилов-син заключи протичащото се по този начин: „ Вие извършите сексуален акт смятайки, че изнасилвате опозицията. Вие не се качихте върху опозицията, а върху демокрацията. С този законопроект господин Лорер се качва върху госпожа Нинова и просто ѝ взема парите “

Скандалните разправии продължиха повече от два часа.

Основният бодил в петата на критиците му беше, че  с признатите промени Българската банка за развиване и Агенцията за вложения " излизат " от Министерството на стопанската система и " влизат " в Министерството на нововъведенията и растежа.

Вторият възмутим миг в законопроекта бил регламентирането - и то в преходните и заключителни разпореждания - на така наречен капиталово поданство. И то в миг, когато от Брюксел ни натискат да го унищожаваме, а държавното управление към този момент е внесло в Народното събрание план за ремонт на Закона за българското поданство, с който... отстранява прословутите „ златни паспорти “.

От болшинството отвърнаха обвиняванията с тезата, че

не се постанова публично разискване

на механически проектозакон, в който има единствено с една точка и чиято цел е само да добави гласуваните от Народното събрание структурни промени за делене на Министерството на стопанската система на две обособени ведомства.министерства.

За да озапти развилнелите си сътрудници, ръководителят на Народното събрание Никола Минчев лиши думата на народния представител от ГЕРБ Десилава Трифонова, с претекста, че не приказва по тематиката. Реакцията му бе в отговор на " констатацията ", направена от Трифонова в разгара на словесните престрелки от парламентарната естрада: „ Вашият черен пиар и този на Кирил Петков в България няма задгранични вложения! “

В отбрана на колежката си скочи  Десислава Атанасова, която

предизвести ръководителя на Народното събрание

да не надвишава пълномощията си и изиска да получи едновременно отговорите на няколко въпроса:

- Защо  с разпореждане на Министерски съвет и след основаването на разнообразни министерства (включително и ведомството на Даниел Лорер) се постанова Агенцията за поощряване на вложенията Българската банка за развиване да преминат в друга сфера на въздействие?

- Какво се случва с инспекцията на всички кредиити, отпуснати от ББР и оповестени от Кирил Петков за необезпечени, откакто по нейна информация и по данни на министър Лорер те не престават да бъдат обслужвани?

- Има ли заеми, отпуснати от ББР и след директното управление на господин Кирил Петков, които са прекъснати?

- Управляващите считат ли, че при тази смяна ще се промени и метода за наемане на водещи адвокатски адвокатски фирми, откакто през месец юли Петков е декларирал, че целият юридически отдел е напуснал и се постанова незабавно да бъдат взети ограничения?

Депутатите от ръководещите партии изпаднаха в неприятна обстановка при гласуването. При първия опит имаше кворум, бе поискано прегласуване и се оказа, че... кворум няма.

Председателят на Народното събрание Никола Минчев даде 15 минути отмора, с цел да може да болшинството да се провежда и да се събере в пленарната зала.

След почивката от ГЕРБ обявиха, че не може да има трето гласоподаване и, в случай че такова бъде извършено, те ще бъдат принудени да сезират Конституционния съд, тъй като в парламентарния устав категорично е записано, че

три гласувания не може да има!

След остри диспути обаче ръководещото болшинство още веднъж наложи волята си и реши законопроекта да мине и на трето гласоподаване.

От Движение за права и свободи оповестиха, че с този си акт са потъпкали всякаква поръчка за правда. А от ГЕРБ зададоха въпроса " Като по какъв начин по този начин, при регистрирани 132 народни представители и отвод на три парламентарни групи от гласоподаване, внезапно има кворум от 122 народни представители? "

Управляващите обаче въобще не удостоиха с внимание тези рецензии и продължиха по дневния си ред.

В последна сметка, след гласуваните промени Даниел Лорер освен пое контрола върху Българската банка за развиване и Българската организация за вложения, само че получи пълномощия на министър на стопанската система и като " подобен " ще взе участие в процедурата за " разпределяне " на българско поданство против вложения.

 

 
Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР