Законът се е отдалечил от целите на социалната държава, смята

...
Законът се е отдалечил от целите на социалната държава, смята
Коментари Харесай

Радев наложи вето върху промените в Закона за енергетиката

Законът се е отдалечил от задачите на обществената страна, счита президентът

Президентът Румен Радев наложи несъгласие върху промените и допълненията в Закона за енергетиката, който планува цялостна либерализация на пазара на електрическа сила за битовите консуматори до 2026 година, оповестиха от прессекретариата на президента. 

На 5 октомври Народното събрание одобри дефинитивно измененията в Закона за енергетиката, които плануват либерализация на енергийния пазар за битовите консуматори. Измененията плануват Националната електрическа компания от 1 юли 2024 година да престане да бъде публичен снабдител и да се отстранен квотите на производители за контролирания пазар. Регулираните цени за крайните битови консуматори ще се ползват до 31 декември 2025 г. 

" Законът се е отдалечил от задачите на обществената страна, а неговото приемане не е съпроводено с пълноценна оценка на въздействието, макар че се вкарват положения, директно засягащи благосъстоянието на българските жители и устойчивостта на енергийната система ", акцентира в претекстовете си президентът. 

„ Стандартът на живот на болшинството от българските жители остава най-ниският в Европейския съюз, а плануваните промени биха могли още повече да затруднят точно хората, които така и така мъчно посрещат базовите си житейски разноски “, споделя президентът.

В закона се предлага регламентирането на временен пазарен модел, който ще влезе в действие от юли 2024 година посредством компенсиране на битовите консуматори и ще работи до въвеждането на цялостна либерализация на пазара на дребно, т.е. до края на 2025 година, което допуска отпадане на компенсирането за битовите консуматори към тази дата. Към момента обаче към момента има забележителна разлика в ценовите равнища на контролирания и свободния пазар на електрическа енергия на дребно. Реално, уравновесено изменение на контролираните цени до изравняването им с цените на свободния пазар би трябвало да се случи в границите на къс интервал от 18 месеца, което рискува да докара до внезапен скок на цените за крайните битови клиенти към началото на 2026 година

Въпреки че не оспорва нуждата от нормативни промени според поетите от страната ни задължения към Европейския съюз, президентът напомня, че точно европейското право разрешава и изисква от страните членки да защитят енергийно бедните и уязвими битови клиенти. Прекалено лимитираната формулировка за енергийна беднотия, неяснотата в обезщетителния механизъм и несигурността за съществуването на задоволително средства за подкрепяне на нуждаещите се, не подсигуряват в задоволителна степен постигането на тази цел. 

Румен Радев предизвестява, че заличаването на фигурата на публичния снабдител и премахването на енергийния микс може да провокира прекъсване на произвеждане на електрическа сила от Топлоелектрическа централа „ Марица-изток 2 “ и ще заплаши действието на „ Мини Марица-изток “ още в средата на идната година.

„ Ново разискване на признатия на 5 октомври т.г. Закон за изменение и допълнение на Закона за енергетиката е опция за народните представители наново да преценяват както параметрите на промяната, по този начин и механизмите за подкрепяне на засегнатите “, приканва народните представители президентът.
Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР