Забраняват се вносът и развъждането на норки заради вредата върху

...
Забраняват се вносът и развъждането на норки заради вредата върху
Коментари Харесай

Забранява се развъждането на норки в България

Забраняват се вносът и развъждането на норки поради вредата върху биоразнообразието, оповестиха от пресцентъра на екоминистерството.

С това се увенчават с триумф митингите на Националната гражданска самодейност за възбрана добива на скъпи кожи в България и Сдружение КАЖИ, които от години упорстват да се спре развъждането на норки у нас.

 

Проект на заповед на министъра на околната среда и водите Борислав Сандов планува възбрана на вноса и развъждането на типа американска норка (визон) (Neovison vison) на територията на България. Причината е, че инцидентното освобождение на животните в природата може да заплаши и измеси локални типове и най-много унищожава предпазени типове бозайници, птици, влечуги и други Има риск и за стопанската активност на рибовъдни стопанства, популяризират се зоонози, в това число и коронавируси.

 

В интервала 2018 - 2021 година в Регионалната ревизия по околна среда и води (РИОСВ) - Стара Загора са получени 5 сигнала за избягали животни от фермата за норки към околните села Маджерито и Загоре, Стара Загора, осведомят от ведомството.

 

Според данните на Института по биоразнообразие и екосистемни проучвания към Българската академия на науките (ИБЕИ-БАН) в интервала 1 август 2017 до 13 март 2019 година има общо 108 избягали норки, от които 27 са открити в дивата природа, в това число два случая в НАТУРА 2000, в зоната " Река Сазлийка ". Най-голям брой избягали човеци – 72%, са регистрирани в края на зимата и началото на пролетта, което съответствува с първия интервал на размножаване на норките. Изводите сочат, че в региона на селата има постоянна популация на американска норка.

 

Поради мощното си негативно влияние върху биоразнообразието и екосистемите, както и върху стопанската система в Европа, типът е включен от учените под номер 19 в листата на 100-те най-опасни инвазивни непознати типове в Европа, както и на предпочитаните инвазивни непознати типове за България.

 

В 24 страни в Европейски Съюз е записано съществуването на американски норки в дивата природа след изпускане от животновъдни обекти. А в 19 страни към този момент са открити устойчиви популации. Избягалите норки са изместили популациите на мощно застрашената европейска норка и са съдействали за изгубването на сериозно застрашени европейски типове животни.

 

През последните 20 години в Европейски Съюз са въведени забрани за рандеман на скъпи кожи от животни, в това число и от типа американска норка, в редица страни – Англия, Австрия, Нидерландия, Словения, Хърватия, Чехия, Италия, Франция, Словакия, Унгария, Люксембург и Белгия.

 

Забрана за развъждане на норки и животни за скъпи кожи има на процедура и в Германия, Швеция и Швейцария, където условията за изискванията за развъждане, настаняване, хуманно отношение и други са толкоз повишени, че няма икономическа успеваемост от тези ферми. Извън Европейски Съюз възбрана за развъждане на животни за скъпите им кожи е въведена в Сърбия, Босна и Херцеговина, Северна Македония, Израел, Нова Зеландия, някои елементи от Съединени американски щати и Канада, напомнят от Министерството.

 

Заповедта е оповестена на интернет страницата на Министерство на околната среда и водите, както и в портала за публични съвещания. Срокът на публичното разискване е до 10 май.

 

 

Американската норка е граблив тип с натурален ареал в Северна Америка. Поради скъпата си кожа е изкуствено отглеждана във ферми и в резултат на това е въведена (умишлено или случайно) в доста страни по света, където след това открива свои популации в природата. Видът, с изключение на доста нападателен див звяр, е и мощно пригодим съперник с негативно влияние върху локалните типове птици, гризачи, земноводни и водни (риби, раци) организми, и нанася съществени вреди на птицевъдството и рибовъдството, означават от министерството на околната среда.

 

 
Източник: 18min.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР