За зачестили кражби на регистрационни номера и части на автомобили

...
За зачестили кражби на регистрационни номера и части на автомобили
Коментари Харесай

СТЪКМИСТИКА ПО МИЛИЦИОНЕРСКИ. КАК РАШКОВОТО МВР “ОТЧИТА“ РАСТЯЩАТА ПРЕСТЪПНОСТ

За зачестили обири на регистрационни номера и елементи на коли алармираха поданици на столичния кв. „ Захарна фабрика ”. Потърпевши се оплакват, че колите им осъмвали с изтръгнати лайсни и решетки на броните, без батерии и катализатори. Апашите разбивали и странични стъкла, с цел да завлечен навигационни системи, сподели Нова телевизия тези дни. Нищо изненадващо, тъй като в последните месеци престъпността се усилва правопропорционално на рекордната инфлация. Това обаче не влиза в статистиката на Министерство на вътрешните работи.

Вътрешният министър Бойко Рашков разгласи пред отрасловата парламентарна комисия, че имал забележки към Службата за надзор и информационно-аналитична активност (СКИАД). Проблемът на Рашков обаче не са дългогодишните фрагменти в службата, а това – по какъв начин пред обществото да се регистрира спад на престъпността, когато тя пораства. Е, има метод.

Кражби като упоменатите в телевизионния репортаж би трябвало да се завеждат в полицията по Глава Пета на Наказателния кодекс – закононарушения срещу собствеността – член 194, член 195 и така нататък Нищо сходно, всеобщо полицията завежда тези закононарушения по линия на член 216 Наказателен кодекс, освен това алинея 4, т.е. увреждане на непозната благосъстоятелност, само че категоризирани като „ незначителен случай ”.

Отново по член 216 от Наказателен кодекс се завеждат и всеобщите палежи на коли. За последно такива случаи бяха регистрирани в Благоевград.  На полицейските началници е обяснено от „Шести септември“, че не е добре да се регистрира растеж на закононарушенията по член 330, алинея 2, т. 4, т.е. поръчкови палежи, осъществени от наемници.

Лидери в стъкмистиката се оказват няколко софийски районни ръководства – 3-то, 6-то, 8-мо и 9-то. Ако пострадал от обир или джебчийска кражба отиде да подаде заявление, че е станал жертва на закононарушение, служителите на реда всеобщо увещават това да не се прави, тъй като административната процедура била комплицирана. Повечето от пострадалите се съгласяват и декларират, че са изгубили персоналните си документи.

Най-голямото прикриване на растежа на закононарушенията се реализира посредством така наречен „ заявителски материали “.

Ако Рашков извади от Министерство на вътрешните работи телефон 112, то може и изобщо към този момент да няма престъпност, считат опитни криминалисти. Това е по този начин, тъй като, в случай че човек подаде сигнал на 112 за осъществено закононарушение, това неотложно се регистрира и влиза в статистиката. Не по този начин се случва, в случай че персонално посетиш районното ръководство и подадеш заявителски материал. Често той не се записва въобще, т.е. подателите на сигнала не получават входящ номер, а декларираният случай не е дипломиран като закононарушение.

Полицаите назовават тази скица „ дестилация “ на заявителските материали, които въобще не се завеждат в Централната полицейска статистика и въобще не се проверяват. По този метод началниците регистрират образцови резултати в битката с престъпността и внезапен спад на същата. Реалността обаче е друга…и това ще става все по-ясно.

Калин Спасов
Източник: afera.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР