5 теми за парите, които да не обсъждате с детето
За всяко семейство диалогът какъв брой печели баща, за какво бащата на Боби кара мерцедес, а Ива, която е на 7 година, има най-новия модел айфон, а аз – не, в един или различен миг идва на дневен ред.
Повечето родители считат, че е добре да опишат всичко на детето си, без значение, че е едвам на 5 години. Според експерти обаче, не всички тези разговори са подобаващи и има елементи, които е по-разумно да оставим за времето, когато то ще тръгне на учебно заведение, пише letidor.ru.
Кои финансови тематики е подходящо да обсъждате с детето може да видите тук, а ето кои - не:
1. Размерът на заплатата ви
Печелите хиляда, две хиляди... За хлапето тази сума не значи нищо. Ако то е в предучилищна възраст, е задоволително да знае, че работите и, че имате пари.
2. Кой от двамата родители печели повече
Ако вие и брачният партньор ви по през целия ден сте на работа, пробвайте се да не обсъждате пред детето размера на заплатите си. Защото 5-годишното може да си сътвори неверна визия, че един от двамата има по-съществен принос. Постепенно, с придвижване на възрастта, детето стартира да се ориентира доста добре в тези въпроси. И още в първи клас знае, че учителите получават по-малко пари от юристите, да вземем за пример.
Докато детето е малко, е добре да има вяра, че и двамата родители се грижат по равно за фамилията. И ако таткото работи, а майката си стои у дома, с цел да гледа по-малкото братче или сестричка, не е неприятно да му обясните, че семейството и грижата за бебето са тежки и изморителни отговорности. И също са работа – толкоз виновна, колкото и тази на баща в офиса. Добре е двамата родители да създадат обединен фронт – да се поддържат и допълват.
„ Ние сме тим, дружно работим за нашето семейство и не е толкоз значимо кой какъв брой пари носи “ - това е мотото.
3. Заемите, които давате на родственици
Вероятно и във вашата огромна рода или измежду приятелите ви има такива хора, които желаят пари на заем, вземат, а по-късно бавят или изобщо не връщат дълга си. И множеството спорове сред околните пораждат за пари.
Може доста да ви е гняв, че брат ви към този момент 3 години не ви връща заема, а се разхожда до Майорка. Не го обсъждайте пред детето. Защото това може да го настрои против чичо му. И даже, в случай че след време, когато въпреки всичко брат ви върне парите, съобщите това на всеослушание, детето ще запомни единствено неприятното от тази обстановка.
4. Колко плащате на гледачката
Детето може да не знае, че обичаната му вуйна Аля, получава пари, с цел да го гледа. Че взема заплата затова, че стои у дома, играе си с него и го гушка. И, когато научи, че ѝ се заплаща, може да се разстрои.
Така че внимателно обяснете на хлапето, че гледачката прави избрана работа и против това получава заплащане. Това е радикално друго от разискването на съответната сума, която ѝ давате всеки месец. Защото споменаването на парите и на размера им, може да сътвори неверно усещане у детето, че то има право да командва гледачката си, когато остане уединено с нея.
5. Колко харчите за дарове
Ако съобщите каква сума сте похарчили за подаръка, ще помрачите насладата на детето от този жест. И то ще мисли не толкоз за подаръка, що се касае за сумата. А полезността на даден подарък не всеки път отговоря на цената. А множеството хубави подаръци за детето могат да не бъдат материални. Например като това да подготви пица с баща, да построят дружно горска къща или да засадят цветя в градината на баба.
Така че, спестете на детето по-голяма част от диалозите за парите. Днес ги има, утре ги няма.
Мона Василева / Новите родители