За тринайсета поредна година Сдружението на засегнатите от заболявания на

...
За тринайсета поредна година Сдружението на засегнатите от заболявания на
Коментари Харесай

Старт на информационна и скринингова кампания „Вдигни щит за твоето здраве! Прегледай щитовидната си жлеза!“

За тринайсета поредна година Сдружението на засегнатите от болести на щитовидната жлеза ВИОМ започва начинания за ранна диагностика и информиране на обществото за болесттите на щитовидната жлеза и тяхното въздействие върху здравето на хората.

От 25 май 2024 година, с обичайното отбелязване на Световния ден на щитовидната жлеза и старта на Международната тиреоидна седмица (25-31 май), Сдружение ВИОМ, в партньорство с медицински лаборатории Синево и с поддръжката на Мерк България, специалисти и други сътрудници, дава старта на акцията „ Вдигни щит за твоето здраве! Прегледай щитовидната си жлеза! ".

В рамките на акцията, в 5 дни на месец юни, се плануват дни на отворените порти в София, Пловдив, Варна и Бургас, които ще се осъществят в разнообразни местоположения на лаборатории Синево, по време на които ще се организират безвъзмездни ехографски прегледи на щитовидната жлеза и консултация с ендокринолог. На прегледалите се и на искащите да се възползват ще се обезпечават диагностични пакети на преференциални цени за лабораторни проучвания на хормоните на щитовидната жлеза, липиден профил, кръвна захар и инсулин, и други Прегледите в границите на акцията стават единствено след авансово записване на страницата на лаборатории Синево:, което ще стартира от 27.05.24.

Като част от осведомителните начинания в границите на акцията са планувани: конференция на 29 май 2024 година от 11.00 ч. в Hyatt Regency Sofia, зала „ Ботев " ; медийни участия на специалисти по тематиката в националните медии; осведомителни постове в обществените мрежи на ВИОМ и партньорите; обучителни видео материали по тематиките за същина и специфики на болесттите на щитовидната жлеза; хипотиреоидизъм и сърдечносъдов риск; по какъв начин вярно да одобряваме терапиите за отклонения във функционалността на щитовидната жлеза; хипотиреоидизъм и диабет вид ; щитовидна жлеза и остеопороза, тиреоидит на Хашимото - легенди и митове и други

Както всяка година, по този начин и през 2024 година, самодейностите в границите на акцията слагат акцент върху смисъла на ранната диагностика на функционалните и структурни промени на щитовидната жлеза, навременното им лекуване и качествено следене. Отклоненията във функционалността на този по този начин значим орган в човешкото тяло доста постоянно се откриват късно и това води до доста утежняване качеството на живот на хората.

Посланието на световната акция за отбелязване на интернационалната тиреоидна седмица 2024 година минава под мотото, че болесттите на щитовидната жлеза са чести и са социалнозначими, само че все пак към момента не попадат в листата на СЗО. В унисон с това обръщение, тазгодишното мото на българската самодейност е отдадено на връзката сред болесттите на щитовидната жлеза и другите социалнозначими заболявания. Счита се, че отклоненията във функционалността на щитовидната жлеза имат връзка и въздействат върху сърдечносъдовите, ендокринологичните, респираторните болести, и даже върху онкологичните. Тези четири групи болести са причина за 80% от всички преждевременни смъртни случаи в света в резултат на незаразните болести.

Допълнителна информация

Щитовидната жлеза съставлява дребен, сходен на пеперуда и щит орган, ситуиран в предната част на шията, който създава така наречен тиреоидни хормони, които са витално значими за обмяната на веществата, растежа и развиването на организма.

Този орган е „ основен регулатор " на метаболизма и играе основна роля човешкото здраве. Малки промени в структурата или функционалността на щитовидната жлеза могат да доведат до огромни провали на други органи и системи - сърдечносъдова система, гастроинтестинален тракт, полова система, нервнопсихически проблеми и други

Международната тиреоидна седмица се отбелязва годишно в интервала 25-31 май, в над 40 страни по света, където се осъществят разнообразни начинания - от скринингови акции, осведомителни акции, обучителни лекции, конференции, през изявления в медиите и огромни събития. изявления в медиите.

Глобалната акция и самодейностите тази година ще преминат под мотото „ Заболяванията на щитовидната жлеза са незаразни болести (НЗ) ". Повечето болесттите на щитовидната жлеза са хронични, нормално са с дълга дълготрайност и са резултат от композиция от генетични, физиологични, екологични и поведенчески фактори. Основните типове НЗ са сърдечносъдовите болести (като инфаркт и инсулт), онкологичните болести, хронични респираторни болести (като ХОББ и астма) и диабет. Според данни на Световната здравна организация, хроничните незаразни заболявания засягат непропорционално хората в страните с ниски и междинни приходи, където се следят повече от три четвърти от световните смъртни случаи от НЗ (31,4 милиона).

Болестите на щитовидната жлеза са важен проблем за публичното здраве, който е обвързван с нараснал риск от развиване на други незаразни хронични болести, като сърдечносъдови, диабет, артериална хипертония, респираторни, онкологични и други болести. Счита се, че болесттите на щитовидната жлеза засягат 5-10% от международното население и остават неоткрити и нелекувани при най-малко половината от пациентите, като максимален дял се пада на хипотиреоидизма.

Хипотиреоидизмът е редовно заболяване, породено от понижен синтез и секреция на тиреоидни хормони или понижено тъканно деяние. Хормоните на щитовидната жлеза упражняват физиологичи резултати върху разнообразни органи и системи. Хипотиреоидизмът води до нарушавания на липидния метаболизъм и покачва инсулиновата устойчивост и риска от диабет. Епидемиологични изследвания откриват позитивна връзка сред серумния TSH и дислипидемията, а неотдавна оповестен мета-анализ регистрира до 26% покачване на риска от нововъзникнал ЗДТ2 при пациенти с хипотиреоидизъм. Намалената функционалност на щитовидната жлеза е рисков фактор за градация на болестта при лица с предиабет, като рискът може да е до 32% нараснал даже при ниско-нормална функционалност на жлезата.

Хипотиреоидизмът е обвързван също по този начин и със сърдечносъдови рискови фактори, влошена сърдечна функционалност и сърдечносъдови нежелани събития. Скорошен отчет открива, че сърдечносъдовите болести медиират към една седма от смъртността, обвързвана с хипотиреоидизъм. Връзката евентуално е сложна и повлияна от голям брой фактори, като възраст, тежест и дълготрайност на хипотиреоидизма, затлъстяването и други

Консистентните данни, че 5-7% от популацията на Северна Америка и Европа страда от недиагностициран хипотиреоидизъм, допуска че забележителен брой хора попадат в риск от неподходящи клинични последствия.

За повече информация по отношение на самодейностите: Мария Силяновска, 0888 78 83 11

Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР