За пръв път отразих постижението на Нотроп Груман през февруари

...
За пръв път отразих постижението на Нотроп Груман през февруари
Коментари Харесай

УСПЕХ: Роботизираният апарат MEV-2 на Нортроп Груман се скачи със спътника Интелсат 10-02 и удължи живота му!

За пръв път отразих достижението на Нотроп Груман през февруари предходната година. Тогава “Кораб за удължение на задачата – 1 ” (на англ. Mission Extension Vehicle – 1) реализира първото съединяване с потребителски спътник “Интелсат 9-01 ”. Този роботизиран транспортен съд употребява личните си мотори и горивни ресурси, с цел да може да удължи работоспособността на застаряващите спътници с изчерпващо се гориво. Нортроп Груман предлага услугата си против възнаграждение и когато клиентът не желае повече да се възползва от нея, “Кораб за удължение на задачата ” се разкача и е подготвен да обслужи нов сателит.

Сега, точно на Международния ден на авиацията и космонавтиката, на 12 април, вторият “Кораб за удължение на задачата – 2 ” се скачи с нов сателит – “Интелсат 10-2 ”!

Както “Интелсат 9-01 ”, по този начин и “Интелсат 10-2 ” са работещи информационни спътници, въпреки и към този момент на съвсем две десетилетия. Благодарение на “Кораб за удължение на задачата ” експлоатационният им интервал ще бъде продължен до 2025 година. След това роботизираните апарати на Нортроп Груман ще се разкачат и ще обслужат нови спътници. По информация от галактическата компания, те ще могат да извършват тази задача до 2035 година.

Понастоящем нововъведението на Нортроп Груман е привлякло вниманието на частния бранш. Но в бъдеще компанията се надява да се хареса и на държавните галактически организации, с цел да може да подкрепи в съхраняването на най-важните държавни задачи. 

Благодарение на комерсиалните нововъведения, образът на космонавтиката е вечно изменен. Отминават времената, когато ракетите и спътниците се изхвърлят. Дошла е епохата на възвръщаемостта и на обслужването в космоса. 

 

Източник: cosmos.1.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР