Юни 2021 г. в глобален мащаб е бил поредният месец

...
Юни 2021 г. в глобален мащаб е бил поредният месец
Коментари Харесай

Юни 2021 г. донесе горещи вълни и отбеляза температурни рекорди в различни части на света

Юни 2021 година в световен мащаб е бил следващият месец над нормата. В Северна Америка ще остане като най-топлият, а в Канада и някои щати на Съединени американски щати бяха сложени исторически върхове на оптималните температури. Хелзинки и Москва също имат нови върхове, до момента в който югозападните и югоизточни елементи на Европа регистрират близки или поднормени междинни температури. Най-аномално студено е било в огромни елементи от Антарктида, където и концентрацията на морски лед е над нормата. 

Според систематизираната информация от европейската работа за изменение на климата Коперник (C3S) междинната температура на въздуха през юни 2021 година в световен проект е с 0,39 °C по-висока по отношение на общоприетия климатологичен интервал (1981 – 2010 г.) и с 0,21 °C по-топъл по новия климатологичен интервал 1991 – 2020 година Юни 2021 година е на четвърто място в класацията за най-топъл юни от 1979 година насам. Първи в тази ранглиста е юни от 2019 година, следван от юни 2020 година и юни 2016 година Тазгодишният юни е с почти идентична позитивна особеност, както и юни 2018 година От 2000 година до през днешния ден единствено през 2000 и 2008 година юни е бил по-студен от нормата, а най-студеният юни за периода  1979 – 2021 година е бил този през 1984 година, когато негативната особеност е малко над 0,3 °C (Фиг. 1). 

По света

В районен проект с най-голяма негативна особеност тук-там и до 8 – 10 °C под норма са били огромни площи в Централна и Източна Антарктида. По-студено от нормите, само че с по-малка негативна особеност са и някои региони на Централна Азия, Индия, южната половина на Гренландия, Западна Австралия, и някои елементи на Южна Африка, Южна Америка и към крайбрежията на залива Хъдсън в Канада. Именно Канада, само че югозападните ѝ региони, са били в епицентъра на „ горещите “ събития през миналия месец. Канада дружно със северозападните елементи на Съединени американски щати претърпяха историческа гореща вълна, вследствие на което бяха усъвършенствани най-високите температури на Канада и на щатите Вашингтон и Орегон в Съединени американски щати. В градчето Литън, Британска Колумбия, Канада бяха регистрирани 49,6 °C – безспорен най-много за Канада, както и за териториите на север от 50 ° северна широчина. В Сиатъл и Портланд, столиците на Вашингтон и Орегон в Съединени американски щати, бяха измерени почти 43 °C, което ги прави най-високите оптимални температури, регистрирани в историята на метеорологията за тези градове. Вероятно в десетки метеорологични станции в тези региони също са усъвършенствани безспорните максимуми и са маркирани върхове от най-високата измервана температура за този интервал, само че резултатите ще бъдат регистрирани по-късно.

Освен многочислените пожари, са регистрирани и множество смъртни случаи, в резултат от горещите талази, които в следствие от климатичните промени стават все по-чести, продължителни и интензивни. Конкретно тази гореща вълна се случва през последната декада на юни, по тази причина месечната особеност в региона не е със стряскащо огромни стойности. Въпреки това, съгласно предварителните данни, юни 2021 година е най-топлият юни за континента Северна Америка. Голяма позитивна месечна особеност е регистрирана и в Източен Сибир (Фиг. 2). Значително превишение на нормите има маркирано и в Ирак, Алжир и Тунис.

Температурите над моретата и океаните също са били преобладаващо над нормата, като извънредно висока позитивна особеност е регистрирана западно от Южна Африка, където минава студеното Намибийско течение. С негативна особеност се отличават огромни площи от крайбрежните морета на Антарктида, както и Северния Атлантик в умерените ширини. Затихващата Ла Ниня все още оказва охлаждащо въздействие за регионите към Южния тропик на Тихи океан, само че по-скоро неутралната фаза (линкът е към динамична графика, изменяща се ежедневно) допуска, че през идващите месеци и в тези региони ще се следи към този момент позитивна особеност, въпреки и с дребни стойности.

В Европа

В Европа междинната температура на въздуха за месец юни 2021 година е с 2 °C по-висока от нормата за интервала 1981 – 2010 година, и с 1,5 °C по-висока от нормата за новия климатологичен интервал 1991 – 2020 година Тези стойности дефинират юни 2021 година като втория най-топъл юни от 1979 година до през днешния ден. Водач в тази ранглиста е 2019 година, а на трето място се намират юни 2020 година и малко изненадващо – юни 1990 година Изненадващо, тъй като нормално в топ 3 се класират години от 2010 година насам, до момента в който за годините преди 2000 година е особено, че или са близки до нормата, или са преобладаващо под нея. В базата данни от 1979 година до 2021 година за юни са маркирани няколко наднормени юни преди 2000 година, което е изключение от общото предписание за поднормени години в края на предишния и наднормени от началото на сегашния век. Т.е. в исторически проект, месец юни в Европа е от дребното месеци през годината, които са относително уравновесени, без огромни отклонения, както в позитивна, по този начин и в негативна посока. 

В районен проект в Европа обаче юни 2021 година е с позитивна особеност за съвсем цялата територия на континента, като най-наднормени условия е имало в региона на Прибалтика и към Колския полуостров (Фиг. 3). Юни 2021 година е най-топлият юни за Хелзинки в метеорологичната история на финландската столица. Москва също има нов безспорен най-много за юни – 34,8 °C, като остарелият връх датира от 1901 година и е бил 34,7 °C. Три са районите с поднормени средномесечни температури, въпреки и с неголяма негативна особеност – Исландия, западната половина на Пиринейския полуостров и Източните Балкани. 

В България

В нашата страна средномесечните температури за юни 2021 година са към и под нормата за интервала 1981 – 2010 година, като по предварителни данни в множеството места отклонението е до 1 °C. Според данни от някои станции на НИМХ, както и от общоприетоо разположените автоматични станции, с позитивна особеност се отличават по-голямата част на Северозападна България и централните елементи на Западна България. Останалата по-голяма част от територията на страната имаше междинни юнски температури под нормата, като най-голяма негативна особеност имаха някои региони на Югозападна и Централна България. Интересно е да се означи, че първите 20 дни от юни се характеризираха с продължителни поднормени условия, до момента в който последната декада на месеца се открои с доста наднормени дни, изключително в Западна България, където бяха достигнати дневни максимуми от порядъка на 38, 39 °C. 

Ледена завивка

В Арктика площта с морски лед за юни 2021 година е със 7% по-малко от междинната за 1981   –  2010 година (Фиг. 4.) или с към 0,8 млн. км 2  под нея. Тези стойности дефинират тазгодишния юни на 8-мо място в класацията за най-малка повърхност покрита с морски лед от 1979 година насам. Водач в тази ранглиста е юни 2016 година, а годината с най-голяма повърхност с арктически лед е 1982 година Трябва да се означи, че след 1996 година няма година с наднормено количество лед.  

През юни в Северния ледовит океан продължава интензивното размразяване на ледената завивка, подбудено от покачването на температурите на въздуха и по-голямата дълготрайност на деня. В районен проект има огромна негативна особеност в концентрацията на морски лед в море Лаптеви и назад – огромна позитивна особеност в прилежащото Карско море. 

В Антарктика през юни 2021 година обсегът на морския лед е над междинните стойности за 1981   –  2010 година с към 1% или с към 0,2 млн км 2 . Тазгодишната стойност на антарктичен лед прекъсва 5 следващи години с негативни аномалии (Фиг. 5). Интересно е, че годината с най-голяма повърхност на антарктически лед в базата данни е 2014 година, което е в прорез с „ топлите “ събития, протичащи се през сегашния век. 

През юни 2021 година в множеството крайбрежни морета на Антарктида се следят концентрации с морски лед над междинните, което в синхрон с огромните негативни аномалии на температурата на въздуха. Изключение вършат море на Уедъл и северната част на море на Рос, както беше и през май 2021 г. 

Тазгодишният юни ще бъде запомнен в Канада и северозападната част на Съединени американски щати с рисковите си горещини. Притеснителното в тази ситуация не е, че са сложени върхове, а самите стойности, до които доближава температурата. Температурни стойности от близо 50 °C в Канада до неотдавна бяха нещо немислимо, само че в новата реалност на световно стопляне и климатични промени се оказва, че това е допустимо. Според разбор на близо 30 учени климатолози, направен взаимно с Оксфордския университет, тези стойности са в резултат точно на световното стопляне. Според изследването, в случай че отделянето на парникови газове продължи с актуалните темпове, вероятността за такива горещи талази нараства с близо 150 пъти. Апелът на тези учени е за незабавни дейности в посока ограничение на парниковите газове.

Автор: Симеон Матев / Климатека

Симеон Матев е лекар по климатология, защитил е докторат на тематика „ Съвременни промени на климата в България “. В момента е помощник по климатология в Софийския университет „ Св. Климент Охридски “ в катедра „ Климатология, Хидрология и Геоморфология “, като главните му научни ползи са в региона на изменението на климата, дълготрайните прогнози и климатичните фактори за геоморфоложки процеси. Има богат медиен опит, бил е в екипа на „ Времето “ в съвсем всички наши малките екрани, както зад кадър, по този начин и в ефир.

В обявата са употребявани материали от:

- https://climate.copernicus.eu/surface-air-temperature-june-2021

- https://climate.copernicus.eu/sea-ice-cover-june-2021

- https://www.ilmatieteenlaitos.fi/tiedote/5LbCcLWjUbfe7efhSeY10O

- https://www.themoscowtimes.com/2021/06/24/russias-record-breaking-heatwave-to-continue-into-july-weather-service-a74319 

- www.stringmeteo.com

- http://www.meteo.bg/bg

Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР