Японският премиер: Епохата след Студената война приключи
Японският министър председател Фумио Кишида е уверен, че ерата след Студената война е завършила. Той сподели това, изнасяйки програмна тирада на пленарно съвещание на долната камара на Народното събрание.
„ Епохата след Студената война завърши и в новата епоха настъпват огромни промени “, означи министър председателят. Той също по този начин акцентира, че дипломацията и системата за сигурност претърпяват огромни промени, а по света пораждат спорове и сериозни обстановки, „ най-много съветската инвазия в Украйна и обстановката сред Израел и Палестина “.
Министър-председателят също по този начин изрази убеденост, че обстановката със сигурността към Япония в този момент е най-тежката от края на Втората международна война. Като образец той уточни ракетно-ядрената стратегия на КНДР.
Ръководителят на японското държавно управление даде обещание, че Япония ще предизвиква политики, ориентирани към поддържане на свободен и отворен интернационален ред. „ Като се фокусираме върху фундаменталната полезност на зачитането на човешкото достолепие, ние ще предадем позицията на Япония за съдействие, а не за разделяне и борба “, изясни Кишида.
Кишида също по този начин сподели, че Япония възнамерява да похарчи 43 трилиона йени (около 296 милиарда $ по настоящи курсове) през идващите пет години, с цел да ускори личните си отбранителни качества.
„ За да защитим уверено живота на нашите жители, териториите, териториалните води и въздушното пространство на нашата страна, ние ще отделим 43 трилиона йени за развиване на защитата през идващите пет години и ще укрепим фундаментално нашите отбранителни качества “, сподели той. Кишида акцентира, че укрепването на отбранителните качества на Япония е належащо на фона на съществено утежняване на обстановката със сигурността както по света, по този начин и към самата Япония.
Ръководителят на японското държавно управление добави, че Япония ще продължи да укрепва и развива японско-американския съюз, както и да покачва успеваемостта на взаимните интервенции на японските сили за самозащита със Съединени американски щати.
Японското държавно управление утвърди нова тактика за национална сигурност на 16 декември предходната година. По-специално, той прецизира правото на Япония да подхваща контраатаки против цели на територията на евентуален съперник. В същото време се акцентира, че не се позволяват превантивни стачки. Стратегията също по този начин включва съвсем удвояване на военните разноски на страната до 2027 година до 2% от Брутният вътрешен продукт. За да придобие дарба за ответни удари, японското държавно управление възнамерява да усили обсега на своите ракети вид 12, да закупи американски крилати ракети Tomahawk и да създаде свои лични хиперзвукови оръжия.