Анимация показва защо Слънчевата система не обикаля съвсем точно около Слънцето
Всички знаем, че Слънцето е в центъра на Слънчевата система. Около него се намират в орбита планетите – дружно с един гъст пояс от метеорити, метеорни полета и шепа комети, идващи от далечни галактики.
Но това надалеч не е цялата история.
„ Всички обекти се намират в орбита към центъра на масата на Слънчевата система, а не към Слънцето – споделя планетарният академик Джеймс О‘Донахю от японската галактическа организация JAXA – Дори Слънцето. “
Този център на масата, наименуван барицентър, съставлява точката на обект, в която масата може да бъде уравновесена по един изцяло идеален метод. Цялата маса на обекта пък се разпределя отмерено от всички страни. В случая с нашата лична Слънчева система, тази точка рядко съответствува с центъра на Слънцето.
За да илюстрира това свое изказване, О‘Донахю сътвори впечатляваща анимация, на която виждаме по какъв начин Слънцето, Сатурн и Юпитер обикалят около барицентъра, увличайки нашата звезда в циклични мини орбити.
В свободното си време О‘Донахю основава анимации, с цел да покаже по какъв начин работи физиката на планетите, звездите и скоростта на светлината.
„ Естествено е да си мислим, че орбитираме към центъра на Слънцето. Това обаче се случва в действителност рядко - споделя той. – Много рядко центърът на масата на Слънчевата система съответствува със центъра на Слънцето. "
Анимацията демонстрира също по този начин по какъв начин тъкмо ще се движат Земята и Луната през идващите 3 години.
Източник: Science Alert