С помощта на космическия телескоп Джеймс Уеб“ (JWST) астрономи описаха

...
С помощта на космическия телескоп Джеймс Уеб“ (JWST) астрономи описаха
Коментари Харесай

Откриха вода и въглероден диоксид в атмосферата на гореща суперептунова екзопланета

С помощта на галактическия телескоп „ Джеймс Уеб “ (JWST) астрономи описаха характерностите на атмосферата на гореща супернептунова екзопланета, наречена WASP-166 b. В резултат на това те откриха, че атмосферата на този извънземен свят съдържа вода и въглероден диоксид. Техните открития бяха оповестени на 31 декември и оповестени на сървъра за предпечат arXiv .

WASP-166 b е към седем пъти по-голяма и 32 пъти по-масивна от Земята. Тя обикаля към своята звезда-домакин на всеки 5,44 дни, на разстояние към 0,067 AU от нея. Планетата е относително гореща, защото равновесната ѝ температура се прави оценка на 1270 К. Параметрите на WASP-166 я вършат представител на така наречен гореща нептунова пустиня - област от параметричното пространство при високи потоци на слънчево греене и междинни радиуси на планетите, която е доста едва обитаема.

Звездата хазаин WASP-166, която се намира на към 368 светлинни години от нас, има спектрален вид F9V и е с към 20 % по-голяма и по-масивна от Слънцето. Тя има ефикасна температура от 6050 К, металичност на равнище 0,19 dex, а възрастта ѝ се прави оценка на 2,1 милиарда години.

Екип от астрономи, управителен от Андрю У. Майо от Държавния университет в Сан Франциско, взема решение да направи подробна характерност на атмосферата на WASP-166 b. За тази цел учените употребяват близката инфрачервена камера на JWST - Near Infrared Imager and Slitless Spectrograph (NIRISS) и близката инфрачервена камера (NIRCam).

„ Събрахме две директни наблюдения на планетата с JWST, едно директно наблюдаване с NIRSpec BOTS G395M/F290LP (2,80 - 5,17 µm) и едно директно наблюдаване с NIRISS SOSS Order-1 (0,85-2,81 µm) “, пишат откривателите в публикацията.

Наблюденията откриват, че атмосферата на WASP-166 b съдържа вода и въглероден диоксид, защото те преобладават в получения набор. Освен това JWST разрешава на екипа да засече дребни количества амоняк.

Предполага се, че останалата част от атмосферата на WASP-166 b е формирана от допълващите газове - хелий и водород, в първично слънчево съответствие. Изследователите търсят и други съединения като въглероден оксид или амоняк, само че не откриват такива в данните от JWST.

Според публикацията съотношението сред въглерод и О2 на планетата WASP-166 b е почти 0,282, което е по-ниско от това на звездата хазаин (0,41) и доста по-ниско от това на Слънцето (0,55). Оказва се, че екзопланетата има висока атмосферна металичност - на равнище от към 1,57.

Авторите на публикацията стигат до заключението, че в тази ситуация на WASP-166 b получените резултати могат да бъдат обяснени посредством акреция на планетоида, последвана от ерозия на ядрото или фотоизпарение.

Източник: Phys.org

Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР