Всеки 5-и българин има най-обща информация относно черния си дроб

...
Всеки 5-и българин има най-обща информация относно черния си дроб
Коментари Харесай

Всеки трети българин не знае къде се намира черният дроб в човешкото тяло

Всеки 5-и българин има най-обща информация по отношение на черния си дроб и неговите функционалности, демонстрират данните на онлайн изследване „ Запознатост на българите със положението и болесттите на черния дроб “, демонстрират данните от представително маркетингово изследване на организация BluePoint, през април 2019. Почти всички запитани възприемат черния дроб като доста значим (96%), а преобладаваща част от изследваните лица споделят, че имат съществени знания за неговото действие (57.2%). Въпреки това, делът на хората, които профилактично преглеждат черния си дроб е доста невисок, а в множеството случаи болесттите на черния дроб се записват, когато заболяването е напреднала и опциите за възобновяване са лимитирани. 

Всеки трети българин неправилно счита, че колкото е по-качествен алкохолът, който се приема, толкоз е по-малък рискът  от чернодробно заболяване. Освен спиртните питиета  изследваните лица възприемат затлъстяването (83.8%), медикаментите (85.2%), мазната храна (81.2%), наркотичните субстанции (77.3%) и заседналия метод на живот (63.5%) като фактори, които имат пагубно въздействие върху положението на черния дроб. В същото време 8 от 10 българи споделят, че се хранят нездравословно или от време на време включват в менюто си нездравословни храни, а всеки втори – че не спортува интензивно. Въпреки, че не съблюдават подобаващ хранителен режим, който подкрепя функционалностите на черния дроб и всеки втори не спортува, 64% от всички запитани в никакъв случай до момента не са приемали лекарства и хранителни добавки (за профилактика), свързани с подкрепяне функционалностите на черния дроб.

По отношение на профилактиката и проучванията за определяне на чернодробни болести, към 29 на 100 от изследваните лица споделят, че те самите или непосредствен в обкръжението им има проблеми с черния дроб. Въпреки това, 58.3% от българите показват, че рядко или в никакъв случай не са си правили ехографско проучване, а 47.3% - профилирано кръвно проучване. Като главната причина за това 68.7% от изследваните лица показват неналичието на съответни недоволства. 

Високият риск от късно диагностициране се удостоверява и от обстоятелството, че 80% от лицата, които до този миг не са провеждали никакви проучвания за положението на органа, заявяват, че не са склонни да проведат такива и в бъдеще. Имайки поради, че чернодробните болести протичат безсимптомно в ранната си фаза, това е показателно за високия дял от популацията, което попада в рискова група във връзка с късното диагностициране на болесттите, касаещи черния дроб.  

Съществен дял от изследваните лица са на мнение, че болесттите постоянно протичат с ясно изразени признаци (43.7%). Въпреки това, българите не показват такива или дават отговор с общ темперамент. Всяко трето лице не е осведомено с ранните признаци при чернодробните болести. Аналогичен дял извеждат болката като подобен, без да конкретизират естеството ѝ, което също е индикатор за ниска осведоменост, защото черният дроб не боли.

Заседналият метод на живот, мазните храни и затлъстяването са измежду факторите, оказващи отрицателно въздействие върху положението на черния дроб и са нездравословните привички, от които мъчно се отхвърляме. Имайки поради тази информация, експертите предлагат да се прави профилактично профилирано проучване най-малко един път годишно, с цел да се предотврати доста напреднал развой на чернодробно заболяване.

Забързаното всекидневие и натовареността оказват въздействие при спортната интензивност, а също по този начин трансформират и навиците на хранене. Въпреки че 90% са изцяло или по-скоро съгласни с това, че нездравословната храна води до проблеми с черния дроб, хората споделят, че все по-често се случва да се хранят без да сортират храната си, че напоследък се хранят с повече сухи неща, за сметка на сготвена храна и супи, остава им все по-малко време за ястие или постоянно преяждат. 

Други значими данни - българите не са наясно, че органът извършва към 500 жизненоважни функционалности в организма и го свързват единствено с две съществени такива: детоксикира нездравословните субстанции в организма (89.3%) и взе участие в обработването на алкохола (88.5%). 98.7% от респондентите извеждат спиртните напитни като водещ фактор, който оказва отрицателно въздействие върху положението на органа.  В по-малка степен лицата от изследването са осведомени с това, че черният дроб е най-големият вътрешен орган в човешкото тяло, а някои от другите негови значими функционалности са, че обезпечава субстанции, които създават сила и съществени витамини, в това число желязо, витамин В12 и мед и взе участие в произвеждането на холестерол, само че и подкрепя имунната система за справяне с инфекции.

Въпреки ниската периодичност подхванати проучвания за положението на черния дроб, следи се висока оценка във връзка с сегашния здравен статус  - към 86 на 100 от лицата дефинират като положително или доста положително здравословното си положение. Всеки трети обаче показва, че килограмите му са над нормите за растежа и възрастта му. 

Основни обстоятелства:

  • Черният дроб не боли. Затова експертите предлагат профилактично проучване на черния дроб един път годишно.
  • Близо 60% от българите рядко или в никакъв случай не са си правили ехографско проучване на черния дроб, а съвсем 50% в никакъв случай не са предприемали профилирано кръвно проучване.
  • Една от аргументите за чернодробни болести е количеството на одобряван алкохол, само че не и неговото качество. Освен това, съществуват още голям брой други фактори, които въздействат отрицателно на най-големия орган с над 500 жизненоважни функционалности в нашето тяло.
Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР