Как ще се промени светът през 2025
Войната в Украйна се трансформира в световен спор, който изправя Запада против нововъзвикващ блок от страни. Те провокират сегашния международен ред. Популистките придвижвания и властническите водачи набират мощ в международен мащаб. Толкова доста ще зависи от Доналд Тръмп. Какво ни чака през 2025 година?
Миналата година предизвикахме публицистите на Свободна Европа от всички секции по света да надникнат в бъдещето и да предскажат какво може да донесе идната година.
В идващите редове те разсъждават върху 2024 година и споделят своите прогнози за 2025 година
Украйна: Край на войната на Путин
В края на 2023 година твърдях, че даже едната страна да реализира военна победа в Украйна през 2024 година, това не е наложително да ни приближи до политическо решение.
Това беше правилно тогава. До огромна степен е правилно и в този момент, тъй като офанзивата на съветския президент Владимир Путин против Украйна е част от по-широк дневен ред - опит да се възвърне, в случай че не самата руска империя, то най-малко нейната сфера на въздействие.
Това, което може да тласне войната в Украйна по-близо до позволение, е идната смяна в Белия дом. Новоизбраният президент на Съединени американски щати Доналд Тръмп продължава да декларира готовността си да посредничи за спокойно съглашение сред Русия и Украйна. Въпросът обаче е дали желанията и решителността на Тръмп ще бъдат задоволителни.
В края на краищата, смяната би изисквала освен уговорката на бъдещия президент на Съединени американски щати за преустановяване на войната, само че и единодушие в Киев и Москва за преустановяване на военните дейности.
Ако Путин се съгласи да приключи спора, макар продължаващите съветски офанзиви на бойното поле и безмилостните удари по енергийната инфраструктура на Украйна, това евентуално ще зависи от два основни фактора.
Първият е признанието на съветския президент, че икономическото положение на страната му не може да издържи продължителна война.Второто е готовността на Путин да премине от боен напън върху Украйна към политическо въздействие и дестабилизация.
При подобен мир бъдещето на Украйна ще зависи от гаранциите за сигурност, обезпечени от нейните западни сътрудници, и устойчивостта на украинското общество да се съпротивлява на съветските опити за дестабилизация. Ако обаче Путин заключи, че разполага с задоволително запаси, с цел да продължи войната, военните дейности ще продължат - сигурно до 2025 година и даже по-късно.
Иран: Година на провокации
Масуд Пезешкиан беше определен за президент на Иран след с хеликоптер през май. Пезешкиан е считан за по-умерен политик.
Някои иранци видяха в неговия избор евентуален знак, че духовните управници на страната може да смекчат твърдолинейния си метод. Въпреки това до края на 2024 година Пезешкиан към момента не е извършил обещанията за облекчение на рестриктивните мерки върху живота на иранците.
Пезешкиан има какво да взема решение: обезценяване на валутата, екологични рецесии, застаряващо население и влошаващ се проблем с така наречен приключване на мозъци.
Предстоящите скокове на цените на горивата, сериозни за справяне с бюджетните дефицити, рискуват да разпалят митинги като тези през 2019 година, оставили стотици жертви.
В интернационален проект Иран може да има още по-трудни времена. Иранските политици за първи път от известно време намерено разискват създаване на нуклеарни оръжия като извънредно възпиращо средство.
Отношенията на Техеран с Международната организация за атомна сила (МААЕ) са несигурни. В резултат на това Ако опасенията на Запада не бъдат позволени, тогава процесът на наново налагане на глобите на Организация на обединените нации против Иран може да стартира напролет на 2025 година
Международният напън върху Иран евентуално ще се ускори с встъпването на Доналд Тръмп като президент на Съединени американски щати. През първия си мандат Тръмп изтегли Съединени американски щати от нуклеарното съглашение с Иран и се застъпи за строги стопански наказания за ограничение на нуклеарните упоритости на Иран и неговото районно въздействие.
Унгария: Възходът на Петер Магяр
Никой не можа да в Унгария. Преди по-малко от година Магяр беше предан последовател на десния министър председател Виктор Орбан. Сега той е известният и динамичен водач на унгарската съпротива.
Бързият напредък на Магяр сътвори главоболия за ръководещата партия Фидес, която под управлението на Орбан е подложена на критика за оттегляне от демократичните полезности и властнически трендове. Орбан не разреши на партията на Магяр да му скапва конфорта в светлината на прожекторите на ротационното председателство на Съвета на Европейския съюз през втората половина на годината.
Орбан стартира това председателство по величествен и спорен метод. и имението на Тръмп в Мар-а-Лаго. Пътувания, които той дефинира като опити за преустановяване на войната в Украйна и за които беше съществено подложен на критика от европейски водачи.
През декември Орбан, който поддържа Доналд Тръмп още през 2016 година, още веднъж посети новоизбрания президент в резиденцията му във Флорида. Меко казано, европейските чиновници не бяха удовлетворени, критикувайки Орбан за неразрешените му и некоординирани визити.
Европейски Съюз: Популизмът в " Крепостта Европа “
Държавите от Европейски Съюз ставаха все по-строги във връзка с миграцията и търсеха изобретателни способи да трансферират казуса на трети страни. Италия да вземем за пример е основала центрове за обработка на документи на мигранти в Албания.
През 2024 година ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен завоюва стремежи си втори мандат. През 2025 година ще бъде още от същото. Популистките партии ще продължат да оформят политиките в страните членки на Европейски Съюз.
В Чехия милиардерът популист и бевш министър председател Андрей Бабиш евентуално ще се върне на власт през есента. Така ще се оформи явен евроскептичен триъгълник с унгарския министър председател Виктор Орбан и словашкия министър председател Роберт Фицо .
Във Франция популисткото ляво и дясно ще продължат да предизвикват главоболия на президента Еманюел Макрон след несполучливия му хазартена> ход с парламентарните избори това лято. Нови избори евентуално ще се проведат през лятото и Макрон може да претърпи още по-голямо проваляне, като или твърдата левица, или твърдата десница ще обезпечат болшинство.
Германия също се насочва към урните с парламентарни избори през февруари. И до момента в който крайнодясната партия " Алтернатива за Германия " би трябвало да получи най-хубавия си резултат до момента - евентуално 20 % от гласовете - можете да очаквате огромна коалиция от лявоцентристките социалдемократи и дясноцентристките християндемократи. Лидерът на Християндемократическият съюз (CDU) Фридрих Мерц е и евентуалният идващ канцлер.
Доналд Тръмп ще оформя политиката на Европа толкоз, колкото всеки европеец през идната година. Новоизбраният президент на Съединени американски щати може да накара европейските си съдружници да харчат повече за защита на срещата на върха на НАТО в Холандия през юни. Трансатлантическите търговски търкания също са очевидна опция, изключително в случай че Брюксел удари Илон Мъск , софтуерният магнат и основен съдружник на Тръмп, и неговата обществена медийна платформа X с милиарди евро санкции за неспазване на разпоредбите за обществени медии в блока.
Сърбия: Светът на Вучич
Отношенията сред Косово и Сърбия остават на историческо дъно, най-малко от началото на договарянията с посредничеството на Европейски Съюз през 2011 година, към момента накърнени от отдръпването през 2022 година на сръбски представители от държавните институции на Косово, жестоките конфликти в Северно Косово идната година и убийството на косовски служител на реда през септември 2023 година
Въпреки задънената улица, Сърбия резервира присъщия си баланс във външната политика: да вземем за пример отхвърли да глоби Русия, като в същото време поддържа териториалната целокупност на Украйна. Белград също задълбочи връзките си с Пекин.
В районната политика сръбският президент Александър Вучич остава основен състезател и е изключително авторитетен в Босна и Херцеговина. Известно е, че той има власт над глобения проруски популистки водач Милорад Додик от Република Сръбска. Република Сръбска е една от самостоятелните области, които съставляват комплицираната конструкция на Босна и Херцеговина.
Вучич постоянно се нарежда пред Европейски Съюз и Съединените щати като сдържан политик, кадърен да смекчи дестабилизиращите трендове на балканските екстремисти. Неговата двусмислена позиция обаче постоянно кара наблюдаващите да се съмняват дали той способства за стабилността, неустойчивостта или и двете.
По отношение на напредъка в присъединението към Европейски Съюз Сърбия в действителност изостава от Черна гора, откакто Подгорица означи бърз прогрес през последната година. Някои дипломати от Европейски Съюз даже споделиха, че Черна гора евентуално може да се причисли към блока през това десетилетие. Но дипломатите на Балканите в този момент са фокусирани върху смяната в Белия дом.
Вучич, да вземем за пример, сигурно е окуражен. Той и неговите съдружници показаха оптимизъм по отношение на завръщането на Доналд Тръмп на президентския пост в Съединени американски щати, надявайки се за смяна към по-„ другарски надъхан към сърбите “ метод в политиката на Съединени американски щати.
Централна Азия: Нарастващ авторитаризъм
Условията изглеждаха удобни за възобновление на съветската мощност в Централна Азия през 2024 година И по този начин се оказа - макар че Москва не съумя да наложи изцяло своята воля.
Подкрепяните от Кремъл държавни енергийни компании " Газпром " и " Росатом " се радваха на знаменателна година в Узбекистан, като износът на съветски газ съвсем се утрои, а Москва и Ташкент най-сетне подписаха договорка за малко нуклеарно оборудване.
След референдума за нуклеарната енергетика през октомври 2024 година Казахстан също е подготвен да построи по-голяма нуклеарна централа и би било изненада, в случай че " Росатом " не беше забъркана по някакъв метод.
Узбекистан, и Казахстан устояха на натиска да се причислят към блокове, значими за престижа на Москва, само че разногласията за съветския език и колониалното завещание на Русия в района не вършат нищо положително за вероятностите в употребяваната от Кремъл мека мощ за налагане на въздействие.
Междувременно Китай ще продължи да печели другари в Централна Азия през идната година посредством тиха дипломация и многомилиардни вложения, изключително в нововъзникващите браншове на превоза и възобновимата сила.
Регионът като цяло ще стане още по-авторитарен. В Таджикистан и Туркменистан това би изглеждало съвсем невероятно, само че очаквайте и двете да положат старания.
Междувременно в Казахстан, Киргизстан и Узбекистан публицистите и критиците на режима непрестанно понижават, с помощта на рестриктивните нови закони, смразяващите присъди, затвори и явно споделеното мнение измежду тези държавни управления, че последователното унищожаване на свободите е допустимо най-хубавото.
Заключителни бележки: Глобалната война
Войната в Украйна закупи в действителност световни размери. Въпреки че се води в Украйна, тя включва десетки страни, засягайки население даже в Африка, Южна Америка и Източна Азия.
Той провокира най-голямото световно военно струпване от разгара на Студената война, поставяйки под въпрос доверието в интернационалните институции от НАТО и Европейския съюз до Организация на обединените нации и Международния углавен съд.
От едната страна е западният алианс, воден от Съединени американски щати и НАТО, който поддържа Украйна. От друга страна, има нововъзникващ блок от незападни страни, които провокират сегашния международен ред.
Китай е тежката категория в тази неофициална група. Заедно с Русия, като младши сътрудник, те са подкрепяни от страни като Иран и Северна Корея. Тези страни съставляват различен тип глобализация с техните нови механизми за заобикаляне на западните наказания, нови финансови системи, основани на криптовалути и свои лични интернационалните институции като БРИКС и Шанхайската организация за съдействие.
Бойните линии са в Украйна, само че войната се води на всички места:
Русия се меси в изборите по целия свят (Румъния може би е най-пресният пример) и се счита, че прави саботажи в доста западни страни.Междувременно Близкият изток още веднъж е обхванат от война.Венецуела предявява териториални искания към съседката си Гвиана.Китай деликатно следи спора в Украйна, до момента в който обмисля лична интервенция против Тайван.
През 2025 година тази световна война ще набере скорост и е евентуално да се разшири без значение от обстановката на място в Украйна. Дори вероятно преустановяване на огъня евентуално няма да спре световния ужас, да не приказваме за експанзионистичния жар на Русия или желанието на Кремъл да отстрани украинската държавност и да провокира НАТО и Съединените щати.
Войната в Украйна провокира лавина. Елитите на антиглобалистите - от ислямистите до реваншистите - усещат кръв и ще има нови огнища на спорове на непредвидени места по света.
В този смисъл Путин съумя в дълготрайния си проект да трансформира този спор в световен и да провокира международния ред. Правейки прилика с Втората международна война, в този момент сме някъде през 1938 година, с световен кандидат, колеблив Запад и задаващо се ново Мюнхенско съглашение. Човек може единствено да се надява да доживее до новата 1945 г.
Миналата година предизвикахме публицистите на Свободна Европа от всички секции по света да надникнат в бъдещето и да предскажат какво може да донесе идната година.
В идващите редове те разсъждават върху 2024 година и споделят своите прогнози за 2025 година
Украйна: Край на войната на Путин
В края на 2023 година твърдях, че даже едната страна да реализира военна победа в Украйна през 2024 година, това не е наложително да ни приближи до политическо решение.
Това беше правилно тогава. До огромна степен е правилно и в този момент, тъй като офанзивата на съветския президент Владимир Путин против Украйна е част от по-широк дневен ред - опит да се възвърне, в случай че не самата руска империя, то най-малко нейната сфера на въздействие.
Това, което може да тласне войната в Украйна по-близо до позволение, е идната смяна в Белия дом. Новоизбраният президент на Съединени американски щати Доналд Тръмп продължава да декларира готовността си да посредничи за спокойно съглашение сред Русия и Украйна. Въпросът обаче е дали желанията и решителността на Тръмп ще бъдат задоволителни.
В края на краищата, смяната би изисквала освен уговорката на бъдещия президент на Съединени американски щати за преустановяване на войната, само че и единодушие в Киев и Москва за преустановяване на военните дейности.
Ако Путин се съгласи да приключи спора, макар продължаващите съветски офанзиви на бойното поле и безмилостните удари по енергийната инфраструктура на Украйна, това евентуално ще зависи от два основни фактора.
Първият е признанието на съветския президент, че икономическото положение на страната му не може да издържи продължителна война.Второто е готовността на Путин да премине от боен напън върху Украйна към политическо въздействие и дестабилизация.
При подобен мир бъдещето на Украйна ще зависи от гаранциите за сигурност, обезпечени от нейните западни сътрудници, и устойчивостта на украинското общество да се съпротивлява на съветските опити за дестабилизация. Ако обаче Путин заключи, че разполага с задоволително запаси, с цел да продължи войната, военните дейности ще продължат - сигурно до 2025 година и даже по-късно.
Иран: Година на провокации
Масуд Пезешкиан беше определен за президент на Иран след с хеликоптер през май. Пезешкиан е считан за по-умерен политик.
Някои иранци видяха в неговия избор евентуален знак, че духовните управници на страната може да смекчат твърдолинейния си метод. Въпреки това до края на 2024 година Пезешкиан към момента не е извършил обещанията за облекчение на рестриктивните мерки върху живота на иранците.
Пезешкиан има какво да взема решение: обезценяване на валутата, екологични рецесии, застаряващо население и влошаващ се проблем с така наречен приключване на мозъци.
Предстоящите скокове на цените на горивата, сериозни за справяне с бюджетните дефицити, рискуват да разпалят митинги като тези през 2019 година, оставили стотици жертви.
В интернационален проект Иран може да има още по-трудни времена. Иранските политици за първи път от известно време намерено разискват създаване на нуклеарни оръжия като извънредно възпиращо средство.
Отношенията на Техеран с Международната организация за атомна сила (МААЕ) са несигурни. В резултат на това Ако опасенията на Запада не бъдат позволени, тогава процесът на наново налагане на глобите на Организация на обединените нации против Иран може да стартира напролет на 2025 година
Международният напън върху Иран евентуално ще се ускори с встъпването на Доналд Тръмп като президент на Съединени американски щати. През първия си мандат Тръмп изтегли Съединени американски щати от нуклеарното съглашение с Иран и се застъпи за строги стопански наказания за ограничение на нуклеарните упоритости на Иран и неговото районно въздействие.
Унгария: Възходът на Петер Магяр
Никой не можа да в Унгария. Преди по-малко от година Магяр беше предан последовател на десния министър председател Виктор Орбан. Сега той е известният и динамичен водач на унгарската съпротива.
Бързият напредък на Магяр сътвори главоболия за ръководещата партия Фидес, която под управлението на Орбан е подложена на критика за оттегляне от демократичните полезности и властнически трендове. Орбан не разреши на партията на Магяр да му скапва конфорта в светлината на прожекторите на ротационното председателство на Съвета на Европейския съюз през втората половина на годината.
Орбан стартира това председателство по величествен и спорен метод. и имението на Тръмп в Мар-а-Лаго. Пътувания, които той дефинира като опити за преустановяване на войната в Украйна и за които беше съществено подложен на критика от европейски водачи.
През декември Орбан, който поддържа Доналд Тръмп още през 2016 година, още веднъж посети новоизбрания президент в резиденцията му във Флорида. Меко казано, европейските чиновници не бяха удовлетворени, критикувайки Орбан за неразрешените му и некоординирани визити.
Европейски Съюз: Популизмът в " Крепостта Европа “
Държавите от Европейски Съюз ставаха все по-строги във връзка с миграцията и търсеха изобретателни способи да трансферират казуса на трети страни. Италия да вземем за пример е основала центрове за обработка на документи на мигранти в Албания.
През 2024 година ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен завоюва стремежи си втори мандат. През 2025 година ще бъде още от същото. Популистките партии ще продължат да оформят политиките в страните членки на Европейски Съюз.
В Чехия милиардерът популист и бевш министър председател Андрей Бабиш евентуално ще се върне на власт през есента. Така ще се оформи явен евроскептичен триъгълник с унгарския министър председател Виктор Орбан и словашкия министър председател Роберт Фицо .
Във Франция популисткото ляво и дясно ще продължат да предизвикват главоболия на президента Еманюел Макрон след несполучливия му хазартена> ход с парламентарните избори това лято. Нови избори евентуално ще се проведат през лятото и Макрон може да претърпи още по-голямо проваляне, като или твърдата левица, или твърдата десница ще обезпечат болшинство.
Германия също се насочва към урните с парламентарни избори през февруари. И до момента в който крайнодясната партия " Алтернатива за Германия " би трябвало да получи най-хубавия си резултат до момента - евентуално 20 % от гласовете - можете да очаквате огромна коалиция от лявоцентристките социалдемократи и дясноцентристките християндемократи. Лидерът на Християндемократическият съюз (CDU) Фридрих Мерц е и евентуалният идващ канцлер.
Доналд Тръмп ще оформя политиката на Европа толкоз, колкото всеки европеец през идната година. Новоизбраният президент на Съединени американски щати може да накара европейските си съдружници да харчат повече за защита на срещата на върха на НАТО в Холандия през юни. Трансатлантическите търговски търкания също са очевидна опция, изключително в случай че Брюксел удари Илон Мъск , софтуерният магнат и основен съдружник на Тръмп, и неговата обществена медийна платформа X с милиарди евро санкции за неспазване на разпоредбите за обществени медии в блока.
Сърбия: Светът на Вучич
Отношенията сред Косово и Сърбия остават на историческо дъно, най-малко от началото на договарянията с посредничеството на Европейски Съюз през 2011 година, към момента накърнени от отдръпването през 2022 година на сръбски представители от държавните институции на Косово, жестоките конфликти в Северно Косово идната година и убийството на косовски служител на реда през септември 2023 година
Въпреки задънената улица, Сърбия резервира присъщия си баланс във външната политика: да вземем за пример отхвърли да глоби Русия, като в същото време поддържа териториалната целокупност на Украйна. Белград също задълбочи връзките си с Пекин.
В районната политика сръбският президент Александър Вучич остава основен състезател и е изключително авторитетен в Босна и Херцеговина. Известно е, че той има власт над глобения проруски популистки водач Милорад Додик от Република Сръбска. Република Сръбска е една от самостоятелните области, които съставляват комплицираната конструкция на Босна и Херцеговина.
Вучич постоянно се нарежда пред Европейски Съюз и Съединените щати като сдържан политик, кадърен да смекчи дестабилизиращите трендове на балканските екстремисти. Неговата двусмислена позиция обаче постоянно кара наблюдаващите да се съмняват дали той способства за стабилността, неустойчивостта или и двете.
По отношение на напредъка в присъединението към Европейски Съюз Сърбия в действителност изостава от Черна гора, откакто Подгорица означи бърз прогрес през последната година. Някои дипломати от Европейски Съюз даже споделиха, че Черна гора евентуално може да се причисли към блока през това десетилетие. Но дипломатите на Балканите в този момент са фокусирани върху смяната в Белия дом.
Вучич, да вземем за пример, сигурно е окуражен. Той и неговите съдружници показаха оптимизъм по отношение на завръщането на Доналд Тръмп на президентския пост в Съединени американски щати, надявайки се за смяна към по-„ другарски надъхан към сърбите “ метод в политиката на Съединени американски щати.
Централна Азия: Нарастващ авторитаризъм
Условията изглеждаха удобни за възобновление на съветската мощност в Централна Азия през 2024 година И по този начин се оказа - макар че Москва не съумя да наложи изцяло своята воля.
Подкрепяните от Кремъл държавни енергийни компании " Газпром " и " Росатом " се радваха на знаменателна година в Узбекистан, като износът на съветски газ съвсем се утрои, а Москва и Ташкент най-сетне подписаха договорка за малко нуклеарно оборудване.
След референдума за нуклеарната енергетика през октомври 2024 година Казахстан също е подготвен да построи по-голяма нуклеарна централа и би било изненада, в случай че " Росатом " не беше забъркана по някакъв метод.
Узбекистан, и Казахстан устояха на натиска да се причислят към блокове, значими за престижа на Москва, само че разногласията за съветския език и колониалното завещание на Русия в района не вършат нищо положително за вероятностите в употребяваната от Кремъл мека мощ за налагане на въздействие.
Междувременно Китай ще продължи да печели другари в Централна Азия през идната година посредством тиха дипломация и многомилиардни вложения, изключително в нововъзникващите браншове на превоза и възобновимата сила.
Регионът като цяло ще стане още по-авторитарен. В Таджикистан и Туркменистан това би изглеждало съвсем невероятно, само че очаквайте и двете да положат старания.
Междувременно в Казахстан, Киргизстан и Узбекистан публицистите и критиците на режима непрестанно понижават, с помощта на рестриктивните нови закони, смразяващите присъди, затвори и явно споделеното мнение измежду тези държавни управления, че последователното унищожаване на свободите е допустимо най-хубавото.
Заключителни бележки: Глобалната война
Войната в Украйна закупи в действителност световни размери. Въпреки че се води в Украйна, тя включва десетки страни, засягайки население даже в Африка, Южна Америка и Източна Азия.
Той провокира най-голямото световно военно струпване от разгара на Студената война, поставяйки под въпрос доверието в интернационалните институции от НАТО и Европейския съюз до Организация на обединените нации и Международния углавен съд.
От едната страна е западният алианс, воден от Съединени американски щати и НАТО, който поддържа Украйна. От друга страна, има нововъзникващ блок от незападни страни, които провокират сегашния международен ред.
Китай е тежката категория в тази неофициална група. Заедно с Русия, като младши сътрудник, те са подкрепяни от страни като Иран и Северна Корея. Тези страни съставляват различен тип глобализация с техните нови механизми за заобикаляне на западните наказания, нови финансови системи, основани на криптовалути и свои лични интернационалните институции като БРИКС и Шанхайската организация за съдействие.
Бойните линии са в Украйна, само че войната се води на всички места:
Русия се меси в изборите по целия свят (Румъния може би е най-пресният пример) и се счита, че прави саботажи в доста западни страни.Междувременно Близкият изток още веднъж е обхванат от война.Венецуела предявява териториални искания към съседката си Гвиана.Китай деликатно следи спора в Украйна, до момента в който обмисля лична интервенция против Тайван.
През 2025 година тази световна война ще набере скорост и е евентуално да се разшири без значение от обстановката на място в Украйна. Дори вероятно преустановяване на огъня евентуално няма да спре световния ужас, да не приказваме за експанзионистичния жар на Русия или желанието на Кремъл да отстрани украинската държавност и да провокира НАТО и Съединените щати.
Войната в Украйна провокира лавина. Елитите на антиглобалистите - от ислямистите до реваншистите - усещат кръв и ще има нови огнища на спорове на непредвидени места по света.
В този смисъл Путин съумя в дълготрайния си проект да трансформира този спор в световен и да провокира международния ред. Правейки прилика с Втората международна война, в този момент сме някъде през 1938 година, с световен кандидат, колеблив Запад и задаващо се ново Мюнхенско съглашение. Човек може единствено да се надява да доживее до новата 1945 г.
Източник: svobodnaevropa.bg
КОМЕНТАРИ