Волейболистките от националния отбор на България се класираха без особени

...

България се класира за F4 на Златната европейска лига

Волейболистките от националния тим на България се класираха без особени проблеми за финалната четворка на Златната европейска лига. Момичетата на селекционера Иван Петков надиграха като посетители новобранеца Португалия с чистото 3:0 (25:17, 25:22, 27:25) в последния си мач от Група А на шампионата, игран довечера пред по-малко от 500 фенове в спортната зала на град Матозиньош.

Така българските " лъвици " завоюваха първото място в групата с 15 точки след 5 победи и 1 загуба, с колкото приключи и Азербайджан, само че с по-лошо геймово съответствие. По този метод България ще играе на финалния шампионат на Златната европейска лига идната седмица на 14 и 15 юни (четвъртък и петък) в Будапеща

В първия гейм българските девойки бяха безапелационни и го взеха умерено с 25:17. Впоследствие, домакините от Португалия потеглиха мощно във втората част, само че не съумяха да се преборят и " трикольорките " поведоха с 2:0 след 25:22. Третия гейм бе най-оспорван, откакто преобладаваха през множеството време, българките разрешиха на португалките да изравнят в решителните моменти. Играта продължи точка за точка, тимовете си разменяха водачеството, само че в последна сметка България измъкна гейма с 27:25, а с това и успеха с 3:0.

Най-полезна за българския отбор бе Силвана Чаушева с 13 точки (1 блок и 46% успеваемост в атака) за успеха. Капитанката Христина Русева (4 блока и 47% успеваемост в атака) и Гергана Димитрова (1 блок, 34% успеваемост в офанзива и 67% положително посрещане) прибавиха по 11 точки за триумфа. За домакините от Португалия Юлия Каваленка приключи с 10 точки.

ПОРТУГАЛИЯ - БЪЛГАРИЯ 0:3 (17:25, 22:25, 25:27)
ПОРТУГАЛИЯ: Ванеса Родригеш 5, Юлия Каваленка 10, Марта Хърст 7, Жулиана Изабел Антунеш 5, Едуарда Дуарте 8, Алине Родригеш 8 - Жоана Резенде-либеро (Елиана Дурао, Мария Майо, Барбара Гомеш 6, Фабиола Гомеш 4)
Старши-треньор: МАНУЕЛ АЛМЕЙДА
БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова 5, Силвана Чаушева 13, Гергана Димитрова 11, Мария Каракашева 10, Нася Димитрова 2, Христина Русева 11 - Жана Тодорова-либеро (Петя Баракова 1, Мира Тодорова 3, Моника Кръстева)
Старши-треньор: ИВАН ПЕТКОВ.