Военно-окръжната прокуратура в София е прекратила с постановление делото срещу

...
Военно-окръжната прокуратура в София е прекратила с постановление делото срещу
Коментари Харесай

Прокуратурата прекрати делото срещу президентския съветник Милушев

Военно-окръжната прокуратура в София е прекратила с разпореждане делото против президентския консултант по сигурността Илия Милушев поради липса на закононарушение, оповестява „ Дневник “. Досъдебното произвеждане бе формирано по отделени материали от следствието през 2020 година за оповестяване на държавна загадка, а в този момент е прекъснато с претекста, че няма закононарушение.

Нещо повече - прокуратурата признава и че не е имало по какъв начин да бъде осъществено закононарушение, защото Илия Милушев и обвинената дружно с него някогашна служителка на Държавната организация „ Разузнаване “ (ДАР) Мила Калинова са имали достъп до класифицирана информация и каквито и документи да са си разменяли, те са имали оторизиран и легален достъп до тях.  

През 2018 и 2019 година в Държавна организация „ Разузнаване “ (ДАР) почнали инспекции от Държавна организация " Национална сигурност " (ДАНС) и Агенция „ Държавна финансова ревизия “ (АДФИ).По време на инспекциите шефът на дирекция „ Сигурност на информацията “ Мила Калинова, открила, че на проверяващите от двете структури била предоставяна информация за активността на ДАР, нарушаваща правилото " нужда да се знае ". Тя предизвестила със сигнали и мнения както управлението на ДАР, по този начин и Върховната касационна прокуратура.

Инепскторатът на разузнаването направил инспекция и излязъл с ограничения и рекомендации до ръководителя на ДАР, който вместо да предотврати " проверяващите от двете държавни организации да се срещат с информация за активността на ДАР, с която не е било належащо да се срещат ", уволнил Калинова.

Тя решила да сезира президентството като за задачата провела една среща с Илия Милушев през лятото на 2019 година, на която му предоставила сигналите и мненията си.

Разследването против двамата, почнало от отделени през 2020 година материали след влизането на прокуратурата в постройката на президентството. Материалите са били изпратени на Военно-окръжната прокуратура в София, която е повдигнала по две обвинявания на Илия Милушев и на Мила Калинова.

Едно от обвиняванията, повдигнати от прокуратурата е, че задачата им е била да причинят " на ръководителя на Държавна организация „ Разузнаване “ щета - основаване на мотив за дисциплинарни инспекции, слагане под подозрение на професионалните му качества за заемане на длъжността, основаване на усещане за неприятно осъществяване на служебни отговорности, липса на управнически качества и податливост към корист със службата и от това са могли да настъпят немаловажни нездравословни последствия за Държавна организация „ Разузнаване “ - уронване на престижа на институцията, основаване на съмнение в способността на организацията да извършва сполучливо функционалностите и дейностите според Закона за „ Държавна организация " Разузнаване “ и откриване на характерните начини и способи в активността на ДАР ".  

Не са събрани доказателства за част от обективния състав на закононарушението, а точно настъпване на немаловажни нездравословни последствия за Държавна организация " Разузнаване " - уронване на престижа на институцията, основаване на съмнение в способността на организацията да извършва сполучливо функционалностите и дейностите според Закона за " Държавна организация " Разузнаване " и откриване на характерните начини и способи в активността на ДАР, написа в постановлението за преустановяване военния прокурор полк. Димов.

Не са събрани доказателства и за това, че задачата е била да се набави полза или да бъде породена щета. " Не са налице доказателства и за общественост на умисъла сред обв. Калинова и обв. Милушев, с цел да бъде обосновано съучастничество сред тяк. По отношение на обв. Милушев не са налице доказателства, за подбудителски дейности от негова страна, с които съзнателно да е склонил обв. Калинова да му съобщи копия от основани от нея документи ", стимулира се още прокурорът.

От доказателствата по делото се открива, че тя по лично предпочитание е решила да му съобщи копия на тези документи. В постановлението се показва, че анализът на доказателствата не води до несъмнения извод, че при срещата им са се сговорили да правят закононарушения. На тази среща Калинова е срещнала Милушев с извършващи се съгласно нея нередности в ДАР, като е изтъкнала доводи, че при осъществявани инспекции от АДФИ и ДАНС, въпросните две служби със глоба на шефа на ДАР са надвишили пълномощията си и са получили достъп до документи, които не следва да им се дават. Това била единствената извършена среща сред двамата.

" И двамата обвинени, чисто обективно не могат да осъществят състава на член 357 от Наказателен кодекс, защото все още на срещата и двамата обвинени са имали позволение за достъп до класифицирана информация, и каквато и предпазена от закона информация да си разменят, то няма да е налице оповестяване по смисъла на член 357 от Наказателен кодекс, защото информацията няма да стане притежание на неоторизирано лице ", написа на 9 юни военния прокурор полк. Димов в постановлението за преустановяване. 

 
Източник: tribune.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР