Водата има сила. Всъщност в нея се крие толкова много

...
Водата има сила. Всъщност в нея се крие толкова много
Коментари Харесай

Земята се е наклонила с 80 см

Водата има мощ. Всъщност в нея се крие толкоз доста мощ, че изпомпването на подпочвените води на Земята може да промени наклона и въртенето на планетата. Може също по този начин да повлияе на покачването на морското ниво и други последствия от изменението на климата.

Изпомпването на подпочвените води наподобява има по-големи последствия, в сравнение с се е считало до момента. Но в този момент – с помощта на изследване, оповестено в списанието Geophysical Research Letters – може да се види, че за по-малко от две десетилетия Земята се е наклонила с 80 сантиметра вследствие на изпомпване на подземни води. Това се равнява на 60 сантиметра повишаване на морското равнище.

„ Ротационният полюс на Земята в действителност се трансформира доста “, споделя в изказване Ки-Веон Сео, геофизик от Националния университет в Сеул. " Нашето изследване демонстрира, че измежду аргументите, свързани с климата, преразпределението на подпочвените води има най-голямо влияние върху дрейфа на въртящия се полюс. Тъй като Земята се движи на ротационен полюс, разпределението на водата на планетата въздейства върху разпределението на масата ", прибавя Сео.

Изследване на НАСА, оповестено още през 2016 година, предизвестява, че разпределението на водата може да промени въртенето на Земята. Проучване в Geophysical Research Letters се пробва да добави някои твърди числа към това осъзнаване. „ Много се веселя да открия необяснимата причина за отклонението на полюса на въртене “, споделя Сео. „ От друга страна, като гражданин на Земята и татко, аз съм угрижен и сюрпризиран да видя, че изпомпването на подземни води е различен източник на повишаване на морското ниво “.

Проучването включва данни от 1993 до 2010 година и демонстрира, че изпомпването на цели 2150 гигатона подпочвена вода е предизвикало смяна в наклона на Земята с почти 80 сантиметра. Изпомпването е най-вече за напояване и човешка приложимост, като подземните води в последна сметка се реалокират в океаните.

В изследването откривателите са моделирали следени промени в дрейфа на ротационния полюс на Земята и придвижването на водата. При разнообразни сюжети единственият модел, който дава отговор на дрейфа, е този, който включва 2150 гигатона систематизиране на подпочвените води. Сурендра Адхикари, откривател в Лабораторията за реактивни мотори на НАСА, който взе участие в изследването от 2016 година, счита, че спомагателните проучвания са значими. „ Те са определили количествено ролята на изпомпването на подпочвените води върху полярното придвижване “, показва той в изявление, „ и това е много значимо “.

Има значение къде се движи водата. Преразпределянето на водата от междинните географски ширини прави най-голямата разлика, тъй че интензивното придвижване на водата както от Западна Северна Америка, по този начин и от Северозападна Индия е изиграло основна роля в измененията в наклона. Сега, когато въздействието на придвижването на водата е известно за толкоз малко и относително скорошно време, потреблението на исторически данни може да помогне да се покажат трендовете и да се даде по-голяма дълбочина на разбирането на резултатите от придвижването на подземните води.

„ Наблюдаването на измененията в ротационния полюс на Земята е потребно “, приключва Сео, „ за схващане на вариациите в съхранението на вода в мащаб на континента “. Тези данни могат също по този начин да оказват помощ на природозащитниците да схванат по какъв начин да работят за попречване на продължаващото повишаване на морското ниво и други климатични проблеми.
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР