Водата е живот – безценен дар, който трябва да пазим

...
Водата е живот – безценен дар, който трябва да пазим
Коментари Харесай

Министър Манол Генов: Водата е живот – безценен дар, който трябва да пазим и ценим всеки ден!

„ Водата е живот – скъп подарък, който би трябвало да пазим и ценим всеки ден! “. С тези думи министърът на околната среда и водите Манол Генов приветства откриването на фотоизложба „ Истории на водата “ и спорен конгрес на тематика „ Опазване на естествените води. Мониторинг и филтриране на питейната вода “. Всяка година събитието се организира от Сдружение „ Българска асоциация по водите – БАВ “ и е отдадено на Световния ден на водата – 22 март.

Мотото на Световния ден на водата през 2025 година е „ Опазване на ледниците “. Важността на тематиката се акцентира и с това, че цялата 2025 година е оповестена от Общото заседание на Организация на обединените нации за Международна година на опазването на ледниците, а 21 март - за Световен ден на ледниците, което тази година означаваме за първи път, беше оповестено по време на честването.

„ Въпреки че в България няма дейни ледници, опазването им е значима световна задача, която ни визира директно “, сподели министър Манол Генов, като посочи, че нашите най-красиви естествени забележителности - като Седемте рилски езера, Поповото езеро и Бъндеришкия циркус – са завършени от ледниковата активност в предишното.

Министърът изложи основни фактори за ролята на ледниците в световния воден цикъл и климат. Големите закани пред ледниците са световното стопляне, което с повишението на температурите форсира топенето им и води до повишение на морското ниво. Намаляването на ледниците заплашва водоснабдяването на цели райони и води до загуба на водни запаси. „ Затова Световният ден на водата насочва към всички нас посланието да работим дружно, с цел да понижим излъчванията на парникови газове и да управляваме разтопената вода по по-устойчив метод за хората и планетата “, прикани Манол Генов.

„ Водата не е просто запас, тя е живот. Тя свързва хората, екосистемите и стопанските системи. Но все по-често виждаме провокации като замърсявания, дефицит и неустойчиво ръководство. Именно по тази причина през днешния ден сме тук, с цел да приказваме, да се учим, най-много да действаме за нейното запазване “, сподели ръководителят на БАВ инж. Иван Иванов. Той прикани да използваме този ден, с цел да вдъхновим смяната в персоналните ни привички, политиките и решенията, които вземаме всеки ден.

Заместник-министърът на околната среда и водите Ренета Колева взе участие в дискусионния конгрес по-късно денем. Тя уточни, че последният отчет на Европейската организация по околна среда за положението на водите в Европа акцентира сериозната опасност от климатичните промени за водните запаси и екосистеми – повече от 20% от територията и 30% от популацията на континента са наранени от засушавания. „ Това неизбежно изисква всички институции, неправителственият бранш, локалната администрация и научната общественост да работим дружно и интензивно за устойчивото ръководство на водите “, сподели Ренета Колева.

„ В приветствието на Министъра чухме основни думи, които са наименованията на наши специалности, а посланията, които насочи към аудиторията, са фокус на развиването на просветителните стратегии в ХТМУ, измежду които са „ Енергийна и екологична успеваемост “, „ Инженерна екология “, „ Зелени технологии “, „ Иновативни енергийни източници “  - сподели ректорът на Химикотехнологичен и металургичен университет (ХТМУ) проф. доктор инж. Сеня Терзиева-Желязкова. Като част от програмата за Световния ден на околната среда, проф. Терзиева показа състезанието „ Химичните технологии към нас “, почнал преди повече от 13 години. В тазгодишното издание на състезанието има 77 участници от 21 града с 56 презентации.

Министър Манол Генов връчи документ за присъединяване в състезанието на Дамяна Димитрова от 11 клас на столичното 133 СУ " А. С. Пушкин " на тематика " Зелени системи за филтриране на отпадъчни води ".

Източник: 3e-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР