Властите са иззели досега 400 тона плодове, зеленчуци и ядки,

...
Властите са иззели досега 400 тона плодове, зеленчуци и ядки,
Коментари Харесай

В Гърция намериха пестициди и опасни микроорганизми в турски плодове, зеленчуци и ядки

Властите са иззели до момента 400 тона плодове, зеленчуци и ядки, импортирани от Турция, които съдържат рискови и даже отровни субстанции. Проверяват се всички магазини и открити пазари, най-вече в северната област Еврос, която е наоколо до Турция и вносът е най-вече от прилежащата страна.

Предупреждават се клиентите наложително да изискват при покупка документ за осъществена инспекция от санитарните органи, оповестява БНР.

В зелени и червени чушки е открит пестицид, който не се употребява повече от 40 години, разясняват от Агенцията по сигурност на храните.

Наличието на отровни за хората субстанции са открити и в ядки – орехи, бадеми, фъстъци и лешници.

Агенцията по сигурност на храните продължава инспекциите в цялата страна, като предизвестява, че и малко количество от некачествената стока може да докара до мощни здравословни проблеми.

В отговор на въпрос на Националното радио дали Българската организация по храните ще вземе съответни ограничения и ще увеличи контрола върху аналогични артикули, импортирани от Турция в България, от там оповестиха, че досега гръцките управляващи не са изпратили известие за подобен проблем по системата за бързо обявяване. От организацията прецизират още, че всяка пратка с плодове и зеленчуци на българско-турската граница се ревизира за рискови пестициди и досега такива не са открити.
Източник: novini.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР