ВизиткаДоброслав Димитров е изпълнителен директор и съосновател на компанията за

...
ВизиткаДоброслав Димитров е изпълнителен директор и съосновател на компанията за
Коментари Харесай

Доброслав Димитров: Правителството да свикне, че IT индустирята ще имаме силно изразено мнение по всяка политика

ВизиткаДоброслав Димитров е изпълнителен шеф и съосновател на компанията за онлайн игри " Империя онлайн ", както и ръководител на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ). " Капитал " приказва с Димитров по две тематики - и повдигането на оптималния застрахователен приход, заложено в бюджет 2022, против което асоциацията се разгласи. Интервюто е взето преди окончателното приемане на бюджета. Какво се случи с приходите в IT бранша през последната година?
- Скочиха, само че те скачат всяка година. Миналата 2021 година се покачиха с по-висок ритъм, в сравнение с всекидневно. Средното нарастване е към 12%, до момента в който през 2020 година беше 6%.
Наближава ли България миг, в който няма да е конкурентноспособна по този индикатор?
- Ние от дълго време не се конкурираме по ниски заплати. България е качествена, а не евтина дестинация. Ако се възприемаме като евтина дестинация и се конкурираме като такава, ще загубим. Все още сме догонващи и заплатите порастват по-бързо от западните страни, само че разликата се свива все по-бързо. Ние в " Империя онлайн " да вземем за пример сме част от шведско световно сдружение, с офиси в Съединени американски щати, Германия и така нататък, и непрекъснато ми се постанова да обясняваме за какво тук заплатите скачат с 10%, а там - с 2-3%.
Казвате обаче, че този ритъм към този момент се е вдигнал. Не е ли логиката, че в случай че към този момент от дълго време не сме евтина дестинация, растежът ще се забави? Кои са факторите, които го поддържат висок?
- Конкуренцията. Видът активността, която правим, е насочена към международния пазар. Ние се съревноваваме за всичко, било то сдружения в България, било то компании отвън страната. Човек може да работи отдалечено за компании на всички места и надлежно всеки, който желае да работи тук, би трябвало да си ревизира заплатите постоянно.
Реклама Играе ли роля инфлацията?
- Ние не сме държавната администрация. Заплатите имат икономическа логичност - не може да плащаш повече, в сравнение с можеш да си позволиш. Така че в случай че заплатите изпреварват това, което бизнесът може да генерира, излизаш от пазара. Това е една заблуда, която всяко държавно управление желае да основава - че заплатите могат да се постановат с постановления. Не могат, това е пазар. При нас има доста повече търсене, в сравнение с предложение, и надлежно натискът е доста огромен, само че напълно пазарен. Дали има инфлация, или няма инфлация, в случай че един бизнес не е толкоз печеливш и се появи различен по-печеливш, ще му открадне хората и противоположното. Правителството би трябвало да се грижи средата за бизнес да е добра, с цел да има колкото се може повече компании, съревноваващи се за хората и заплатите ще порастват.
Споменахте държавното управление. Ще поговорим в детайлности и за минусите, само че има ли плюсове за вас в този бюджет?
- Не. Но ние в никакъв случай не сме и търсели финансова помощ от страната.
Тогава да минем към минусите. Проблемът с повдигането на оптималния застрахователен приход (МОД) е, че се случва от през днешния ден за на следващия ден или за това, че се подвига най-вече за вашия бранш?
- Проблемите са доста повече. Започвайки чисто от практичната страна - безусловно непредвидимия метод, по който се прави от през днешния ден за на следващия ден. Без никаква аргументация за какво с толкоз пари, а не с друга сума. Без полемика с промишлеността. Едва постфактум, откакто възразихме, имаше някакви диалози, само че по този начин или другояче са решили да си го гласоподават. Това е проблем, тъй като прави данъчно-осигурителната политика на страната неразбираема и непредвидима. Едва ли има доста компании, които желаят да работят в такава несигурна среда.

Това е проблем на няколко равнища. Проблем е за имиджа на България като добра дестинация за вложение. Не може да е добра дестинация, когато за една година имаше три държавни управления, всяко от които започваше от първия ден да приказва за смяна в данъчно-осигурителна рамка в отрицателна посока. Това би уплашило както нови вложители, по този начин и такива, които към този момент са тук и се чудят дали да разширят активността си.
Реклама
Не става дума за съответната сума. Тя беше определена слепешката - 400 лева По същия метод, слепешката, можеше да бъде и 1000 лева Това плаши, на следващия ден какъв брой ще е?

Следващият проблем е още по-голям. Ние би трябвало да си зададем въпроса каква стопанска система желаеме да имаме - високо- или нискотехнологична, високо- или нископлатена, светла или сива? Аргументът, че това ще засегне малко хора, е по-скоро аргументът за какво не би трябвало да им се протяга ръка на тези хора. Това е новата междинна класа на България. Целта на всяко държавно управление би трябвало да е да уголемява междинната класа, а не да я санкционира, както се получава в тази ситуация. Какъв е изводът? Ако работиш в посока да се реализираш във високоплатена промишленост, да влагаш в обучение, което ще ти помогне да влезеш в подобен бранш и в последна сметка успееш да стигнеш до висока заплата, страната ще те забележи и ще те " награди " с " налог триумф ".

Вторият извод е, че в случай че си бизнес, който работи на ярко, и си обявяваш всички доходи, надлежно плащаш на всички свои чиновници осигуровки на действителните им стойности, ти ще бъдеш осъден с още осигуровки, тъй като си лесна цел. Тези, които не са на ярко и заплащат под масата, не ги касае МОД. Съответно от кои би трябвало да си? От тарикатите или от тези, които са на ярко?

Проблемите са доста по-големи от съответния разход, който също не е дребен. Има и едно такова говорене: бълха ги ухапало, те имат пари. Това не е тъкмо по този начин, тъй като бизнесът в действителност е конкурентен, заплатите са високи, само че тези заплати би трябвало да бъдат и изкарвани. Всеки спомагателен разход основава усложнения. Не е толкоз безобидно, колкото го изкарват, а в допълнение нито една компания не е възнамерявала това в бюджета си. Бюджетите се пишат септември-октомври, най-късно ноември, а ние го вкарваме през април. Коя компания го има в бюджета си? Никоя. Дори единствено това е усложнение.
Четено Коментирано Препоръчвано 1 Отбрана 2 Градове 3 Свят 1 Отбрана 2 Градове 3 Свят 1 Отбрана 2 Войната в Украйна 3 Градове Реклама
Намирам го за стратегическа неточност от страна на държавното управление, тъй като не е въпрос на сума, а на сигнал. Сигнал, че съумелите и работещите по разпоредбите не са приоритет.
Доколкото разбирам, въпреки всичко сте имали по-късно срещи с финансовия министър Асен Василев. Имаше ли част от диалога, в която го попитахте дали ще бъде еднократно нарастване, или ще има още в бъдеще?
- Не е казвал, че това е последното нарастване, даже в противен случай - крайното му предпочитание е да има автоматизиран механизъм за повишение на МОД всяка година. Това е единствено началото за дълго време напред. Подчертавам, ние не сме срещу на известно време да се осъвременява МОД, само че това увеличение би трябвало да е в рационални граници и предвидимо. Самите ние ще предложим формула за този механизъм по какъв начин би било рационално да работи. Вече дали ще бъде призната от държавното управление занапред ще разберем. Сега те ще гласоподават това, което са си решили, без единодушието на промишлеността (интервюто е взето преди окончателното гласоподаване на бюджета - бел. ред.).
Тези промени в МОД могат ли да създадат България по-неконкурентноспособна или непривлекателна? Може ли компания да излезе от страната поради тях?
- Заради съответното нарастване не. Ако се одобри механизъм, който подвига прекомерно нападателно всяка година МОД, то да, може да станем неконкурентоспособни. Не единствено за компаниите, само че и за нашите хора, тъй като сега работещите в IT промишлеността в България имат по-висок стандарт на живот от сътрудниците си в Германия и Англия, измерен посредством паритет на покупателната дарба. Съответно няма финансова причина тези хора да напущат България и да търсят реализация другаде. Тези, които го вършат, го вършат по други аргументи, не по финансови. Обратното - ние връщаме хора в България. Ако продължим да подвигаме този предел, техните приходи ще стартират да понижават и нашата прелест като страна ще стартира да изчезва. Аз виждам на това извънредно съществено, тъй като имам вяра, че високотехнологичната промишленост е единственият ни късмет да настигнем западните стопански системи.
Как ще наподобява този механизъм и в какъв период ще го предложите на държавното управление?
- От наша позиция няма причина да се усилва скоростта, с която прагът е растял до момента. Много хора не схващат, че осигуровките не са налог. Това са две разнообразни неща. Всички ние плащаме своите налози, където таван няма. Осигуровките обаче са съответна услуга, която страната предлага - отплата при безработица, болест, пенсия един ден и така нататък Тези услуги също са с таван. Работещите на МОД и сега заплащат солидарно 3 пъти повече осигуровки от междинното, а употребяват същите услуги.
Бюлетин Вечерни вести
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Вашият email Записване
Реклама
Относно периода, в последна сметка остана за бъдещо дискутиране. Това, което считаме да предложим, е следното: осредненото годишно нарастване за 10 години обратно. Това е елементарно за схващане, предвидимо е и няма да има внезапни скокове през няколко години. Всички страни би трябвало да са удовлетворени на подобен механизъм - има годишно нарастване, само че е в рационални граници, които исторически са потвърдени, че можем да си позволим. Ако има процентно нарастване, то става експоненциално и рано или късно ще излезе от надзор.
Какво демонстрират годишните данни от " Барометър "?
- Обнадеждаващи са. Поглеждайки обратно, когато се основава БАСКОМ - през 2001 година, се слага цел за 1 милиарда лева доходи годишно. Това лишава 10 години. Вторият милиард - пет години. Третият - две години. Сега растем с над 1 милиарда лева всяка година. От един незначим % от Брутният вътрешен продукт тази година към този момент сме към 4.3-4.5%. И тук приказваме единствено за софтуерната промишленост. Заетите са към 50 хиляди души, което също към този момент е важен брой.
Когато смятате междинните приходи, смятате единствено заплатите на програмистите или на всички чиновници в софтуерна компания?
- На всички чиновници. Според предварителните ни данни междинната брутна заплата за последната година е 4857 лева на месец. Това е за всички заети в фирмите, освен софтуерните инженери. През последните няколко години се опитваме да стигне до допустимо най-вече хора посланието ни, че в България можеш да имаш кариера, равностойна на такава в случайна западна страна. И не става дума единствено за инженери. България към този момент е място, където може да се прави страхотна кариера, и е хубаво да стартираме да си го споделяме.
Знаем, че има повече търсене, в сравнение с предложение на софтуерни инженери. Какви са сигналите - по-добре или по-зле става обстановката?
- Винаги е било зле. Ние постоянно сме имали потребност от повече хора, в сравнение с са налични. Хубавото е, че през последните години се придвижиха доста начинания, най-много частни, само че и с Министерството на образованието, където беше основана специалност " Приложен програмист ", която БАСКОМ и останалите IT асоциации успяхме да избутаме напред. Отвориха се три нови IT гимназии - в Бургас, Варна и Стара Загора, плюс двете към този момент съществуващи (ТУЕС и Правец). Ефектите от тези неща обаче ще дойдат след години.

Държавата може да бъде потребна в по-кратки периоди другаде - използване на процедура на европейския механизъм за синя карта, който сега заради бюрократични спънки действително не работи.
В диалозите с държавното управление не стана ли дума, откакто главно вие губите от повдигането на МОД, те да ви оказват помощ с тъкмо тези начинания като сините карти?
- Да, стана и бяха дадени обещания. Проблемът е, че обещания сме чували доста. Не става дума за това държавно управление, това заричане е доста остаряло. Нашата процедура за издаване на синя карта е извънредно тромава. Хората, които биха могли да изберат България, ще изберат Полша примерно. При нас ще стане постепенно и когато дойдат тук, ще се окаже, че половинките им не могат да работят, че децата им нямат достъп до здравната и просветителната система и така нататък Няма кой да докара фамилията си при такова състояние.
Каква ще бъде тактиката ви преди актуализацията на бюджета?
- Надявам се това, което се случи или по-скоро не се случи, а точно разговор със засегнатите сектори преди, а не след решението, да си остане в рубрика " неточност на растежа " поради скорошното образуване на държавното управление. Нашата промишленост, както споделих нагоре, от дълго време не е бутикова, а когато прибавим и сътрудниците от другите високотехнологични браншове като изнесените услуги, аутомотив, хардуерния ИТ, доближаваме до 20% от Брутният вътрешен продукт и още повече от износа. Толкова огромен дял от стопанската система не може да бъде подценяван и би трябвало да привикват, че ние занапред ще имаме все по-силно изразено мнение по всяка политика, която считаме, че не работи в интерес България да бъде високотехнологична страна.

Интервюто взе Йоан Запрянов
Етикети Персонализация
Ако обявата Ви е харесала, можете да последвате тематиката или създателя. Статиите можете да откриете в секцията Моите публикации
Автор Йоан Запрянов
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР